10:57 | 27.12.17 | Հոդվածներ | exclusive 62940
2017թ. հայ հիմնադիրներ ունեցող մի շարք ՏՏ ընկերությունների հաջողվեց մեծաքանակ ներդրումներ ներգրավել տեղական եւ արտերկրի վենչուրային հիմնադրամներից եւ անհատ ներդրողներից:
Itel.am-ը ներկայացնում է հայ հիմնադիրներ ունեցող այն ընկերությունները, որոնք անցնող տարում $1 մլն եւ ավելի ներդրում են ստացել:
Reddit՝ $200 մլն
Ալեքսիս Օհանյանի համահիմնադրած Reddit սոցիալական լրատվական կայքն օգոստոսին $200 մլն ներգրավեց` ընկերության պատմության մեջ ամենախոշոր ներդրումային ռաունդի շրջանակում:
Ներդրումն իրականացրրին Andreessen Horowitz, Sequoia Capital, Vy Capital, Fidelity վենչուրային ֆոնդերը, ինչպես նաեւ ներդրողներ Սեմ Ալտմանը (Y Combinator-ի նախագահ) եւ Ռոն Քոնվեյը (SV Angel).
Reddit-ը, որը ներկայում գնահատվում է $1,8 մլրդ, նախատեսում էր ներդրումն օգտագործել վեբ տարբերակի թարմացման եւ տեսանյութերի հետ աշխատանքի լուծումներ գտնելու նպատակով: Հարթակն ամսական 300 մլն այցելու ունի:
ServiceTitan՝ $80 մլն
ԱՄՆ-ում գործող՝ տնային ծառայությունների ոլորտում բիզնես կառավարման լուծումներ առաջարկող ServiceTitan ընկերությունը, որի հիմնադիրներն են Արա Մահդեսյանը եւ Վահե Կուզոյանը, մարտ ամսին հայտարարեց, որ ներդրումային B ռաունդում $80 մլն է ներգրավել:
Որպես գլխավոր ներդրող հանդես եկավ ICONIQ Capital-ը:
2013թ. հիմնադրված ServiceTitan-ն այսօր ունի շուրջ 1000 հաճախորդ: Այն հարթակ է տրամադրում տնային ծսռայություններ մատուցող բիզնեսներին, որպեսզի նրանք առանց ավելորդ ջանքերի կառավարեն եւ ավելի ռացիոնալ դարձնեն իրենց գործողությունները, բարելավեն հաճախորդների սպասարկումը եւ զարգացնեն բիզնեսը:
Epic!՝ $8 մլն
List.am-ի հիմնադիր Սուրեն Մարկոսյանի՝ ԱՄՆ-ում հիմնադրած Epic! ընկերության մշակած մանկական թվային գրադարանը հունիսին ներդրումային C ռաունդում $8 մլն ներգրավեց:
Ներդրումը ղեկավարեց Reach Capital-ը՝ TransLink Capital, Rakuten Ventures, Menlo Ventures, WI Harper, Brighteye Ventures եւ Innovation Endeavors-ի մասնակցությամբ:
Ընկերությունը ներդրումն օգտագործելու էր թիմի ընդլայնման, ինչպես նաեւ հարթակի մշակման աշխատանքների նպատակով:
ԱՄՆ-ում հիմնադրված Epic!-ը մանկական թվային գրադարան է՝ նախատեսված մինչեւ 12 տարեկան երեխաների համար: Ներդրումային 3 ռաունդներում Epic!-ն ընդհանուր առմամբ $21,4 մլն է ներգրավել: Ներկայում Epic!-ն օգտագործվում է ԱՄՆ տարրական դպրոցների 87%-ում: Այն հասանելի է AppStore-ում, Google Play-ում, ինչպես նաեւ Kindle-ում:
Teamable՝ $5 մլն
Մերուժան Դանիելյանի, Վազգեն Հակոբջանյանի եւ Հովհաննես Նուրիջանյանի՝ մարդկային ռեսուրսների կառավարումը դյուրացնող համակարգ մշակած Teamable ընկերությունն ապրիլին հայտարարեց True Ventures-ի ղեկավարությամբ $5 մլն ներդրում ստանալու մասին:
Ստացված ներդրումն օգտագործվելու էր Teamable-ի տվյալների շարժիչը կատարելագործելու (data engine), ալգորիթմները բարելավելու եւ վաճառքների ու մարքեթինգի ավելի մեծ թիմ հավաքագրելու նպատակով:
Teamable-ի ծրագրային ապահովումներն օգնում են ընկերություններին որակյալ թիմ կազմել եւ կառավարել արդեն առկա մարդկային ռեսուրսները: Ընկերությունն օգտագործում է արհեստական բանականության ալգորիթմներ՝ գործատուին առաջարկելով հարմար թեկնածուներ՝ հիմնված պահանջների, փորձառության եւ այլ գործոնների վրա:
Ներկայում Teamable-ն ունի ավելի քան 50 հաճախորդ, այդ թվում՝ Lyft-ը, Stripe-ը եւ Baidu-ն: 2013թ. հիմնված ընկերությունը գրասենյակներ ունի Սան Ֆրանցիսկոյում եւ Երեւանում:
Menu Group՝ $3 մլն
Menu Group UK Ltd-ն հոկտեմբերին հայտարարեց $3 մլն-ի ներդրում ներգրավելու մասին, որն օգտագործվելու էր տարածաշրջանային հետագա զարգացման համար։
Հիմնական ներդրողներն են Perea Capital Partners ամերիկյան ֆոնդը, Hayastan 1-ը, ինչպես նաեւ SOLventures վենչուրային ֆոնդը:
Menu Group-ը ստացած միջոցները կօգտագործի ՏՏ ենթակառուցվածքի զարգացման, հաճախորդների հետ կապի եւ սպասարկման որակի բարելավման, բոլոր շուկաներում մարքեթինգային ակտիվության ուժեղացման, ինչպես նաեւ նոր շուկաներ մտնելու համար։
Ավելի վաղ ընկերությունը մասնավոր ներդրողներից եւ Granatus Ventures վենչուրային ֆոնդից ներգրավել էր մոտ $2 մլն-ի փոխարկելի պարտք:
2017թ. օգոստոսին ընկերությունն ամրապնդել է առաջատարի դիրքը Վրաստանում՝ գնելով իր մրցակից Foodpanda Georgia-ին, որը պատկանում էր առաքման շուկայում գլոբալ առաջատարներից մեկին՝ Delivery Hero-ին։
Collectly՝ $1,9 մլն
ԱՄՆ-ում գործող հայկական ստարտափ Collectly-ն, որը կորպորատիվ օգտատերերի համար մեքենայական ուսուցման լուծմամբ (machine learning) պարտքերի կառավարման համակարգ է, հուլիսին $1,9 մլն սաղմնային ներդրում ներգրավեց:
Լեւոն Բրուտյանի համահիմնադրած ստրատափում արված ներդրումը գլխավորեց GoAhead Ventures-ը՝ Lightspeed Venture Partners-ի, Index Ventures-ի, WTI-ի, IT-Farm-ի, Cabra.vc-ի, Granatus Ventures-ի, HIVE-ի եւ OnWave Ventures-ի մասնակցությամբ:
Ներկայում ստարտափի ուշադրության կենտրոնում առողջապահության ոլորտն է: Ընկերությունը պատրաստվում է այս ոլորտում խոշոր ծրագիր իրականացնել ԱՄՆ-ում, որի նպատակով թիմը համագործակցում է էլեկտրոնային առողջապահության ամենամեծ բազա տրամադրող երկու ընկերությունների՝ Athena Health-ի եւ DrChrono-ի հետ:
Collectly-ն այս գարնանը մասնակցեց նաեւ ամերիկյան ամենահայտնի աքսելերատորներից մեկի`Y Combinator-ի ծրագրին:
****
2017-ին «Գրանատուս Վենչուրս» վենչուրային ընկերության կողմից ներդրումներ են ստացել IntelinAir եւ XCloud Networks ստարտափները, սակայն ներդրման չափը չի հրապարակվել: HIVE-ը, իր հերթին, ներդրում է կատարել հայկական Inapptics ստարտափում: Ներդրման չափը կրկին հայտնի չէ:

10:57 | 27.12.17 | Articles | exclusive 63739
In 2017, several IT companies founded by Armenians managed to attract big investments from local and foreign venture funds and private investors.
Itel.am has put together the companies that raised USD 1 million or more in 2017.
Reddit: USD 200 million
American social news website Reddit, co-founded by Alexis Ohanian, raised USD 200 million in the company’s largest ever funding round.
The funding sources were Andreessen Horowitz, Sequoia Capital, Vy Capital, Fidelity venture funds, Sam Altman (Y Combinator President), and Ron Conway (SV Angel).
Currently USD 1.8bn-worth Reddit planned to use the raised funds on the webpage update and video upload solutions. Reddit registers 300 million visitors monthly.
ServiceTitan: USD 80 million
US-based ServiceTitan, the leading provider of business management software for home service businesses, founded by Ara Mahdessian and Vahe Kuzoyan, announced that it had completed an USD 80 million Series B funding round.
The round was led by ICONIQ Capital.
Founded in 2013, ServiceTitan now has around 1000 clients. It provides a state-of-the-art software platform that allows home service businesses of any size to effortlessly manage and streamline their operations, improve customer service and grow their business.
Epic! USD 8 million
US-based leading digital library for children Epic! developed by founder of List.am Suren Markosian, raised USD 8 million in Series C funding.
The investment was led by Reach Capital with participation of TransLink Capital, Rakuten Ventures, Menlo Ventures, WI Harper, Brighteye Ventures and Innovation Endeavors.
The company planned to use the funds to accelerate growth, expand the team and build out the platform.
Epic! is a digital media brand for kids aged 12 and younger. The company had raised a total of USD 21.4 million in three rounds.
Currently Epic! is used in 87% of American elementary schools. It is available on AppStore, Google Play, and Kindle.
Teamable: USD 5 million
Provider of recruiting software for businesses Teamable, which was developed by Merushan Danielyan, Vazgen Hakobjanyan and Hovhannes Nurinjanyan, raised USD 5 million in the funding led by True Ventures.
The team planned to use the new capital to further develop Teamable’s data engine, improve the matching algorithms, and hire more people in sales and marketing.
Currently Teamable claims to have more than 50 customers, including Lyft, Stripe, and Baidu.
Founded in 2013, Teamable has offices in San Francisco and Yerevan, Armenia.
Menu Group: USD 3 million
In October Menu Group UK Ltd announced a USD 3 million investment round to be allocated for the further regional expansion.
The main investors were Perea Capital Partners, Hayastan 1, and SOLventures.
Menu Group planned to use the investment for developing IT infrastructure, improving customer care, strengthening marketing in all markets, and entering new markets.
Earlier, the company had got a convertible loan of USD 2 million from private investors and Granatus Ventures.
In August 2017, the company consolidated leading positions in Georgia by purchasing the main competitor, Foodpanda Georgia, which belongs to one of the global leaders, Delivery Hero.
Collectly: USD 1,9 million
U.S.-based Armenian Collectly startup raised USD 1,9 million seed financing. The company offers machine learning-based system of debt management for corporate clients.
The financing for Levon Brutyan’s company was led by GoAhead Ventures, with participation from Lightspeed Venture Partners, Index Ventures, WTI, IT-Farm, Cabra.vc, Granatus Ventures, HIVE and OnWave Ventures.
Collectly’s current focus is the healthcare industry. The company is looking to implement various large projects in this sector in U.S.  To help with that effort, the team is working on integration with Athena Health and DrChrono, some of the largest electronic health record providers.
This spring Collectly participated in the acceleration program of Y Combinator, one of the most popular accelerators in America.
****
In 2017 Granatus Ventures made investments in IntelinAir and XCloud Networks startups as well, but the investment volumes have not been announced. HIVE invested in Armenian Inapptics startup. The volume is not known.