16:54 | 26.04.17 | Նորություններ | 41416
Armenian Science & Technology Center (ASTC) ծրագրի շրջանակում ԱՄՆ-ում, Ֆրանսիայում, Բելգիայում ու Բոլիվիայում բացվել են Հայաստանի ՏՀՏ ոլորտի ներկայացուցչական գրասենյակներ:
Նախաձեռնությունն իրականացվում է ՀՀ կառավարության կողմից՝ ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության եւ «Թեքնոլոջի ընդ Սայնս Դայնամիքս» ընկերության միջեւ փետրվարի 24-ին ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակում:
Նախարարությունում տեղեկացրել են, որ մայիսի 21-28-ը Հայաստան կժամանի առաջին պաշտոնական պատվիրակությունը Բոլիվիայից: Պատվիրակության ներկայացուցիչները հանդիպումներ կունենան հայաստանյան գործընկերների հետ` հուշագրեր ստորագրելու նպատակով:
Հանդիպումներ տեղի կունենան նաեւ TSD ընկերության հետ՝ հայկական հեռախոսների ու պլանշետների ներմուծման վերաբերյալ եւ ՏՏ ոլորտի մի շարք ընկերությունների հետ`ապրանքատեսականու ներմուծմանն առնչվող պայմանագրեր ստորագրելու, համագործակցության նոր նախաձեռնություններ քննարկելու համար:
TSD ընկերությունը մեկ ամսից ավելի է՝ ASTC ծրագիրը կազմակերպելու համար հավաքագրում է կամավորների, որոնք շաբաթական մի քանի անգամ մասնակցում են վերապատրաստման դասընթացների: Արդեն կազմավորված է 30 մասնագետից բաղկացած երկու խումբ, որոնցից կընտրվեն համապատասխան մասնագետներ՝ աշխատելու Հայաստանում եւ արտերկրում:

16:54 | 26.04.17 | News | 41381
Representative offices of Armenia’s IT sector opened in USA, France, Belgium and Bolivia within the Armenian Science & Technology Center’s (ASTC) program.
The initiative was realized by the Armenian Government in the frames of the memorandum of understanding, signed by Armenian Ministry of Transport, Communication and Information Technologies and the Technology and Science Dynamics on February 24.
The Ministry informed that the first official delegation from Belgium will arrive in Armenia on May 21-28. Members of the delegation will have meetings with Armenian partners in order to sign memorandums.
They will also meet with TSD companies concerning import of Armenian phones and tablets and with a number of IT companies to sign agreements on product import and discuss new cooperation initiatives.
TSD companies have been gathering volunteers for ASTC programs for over a month. The volunteers take weekly retraining courses. Two teams of 30 experts each have been formed already, and later some of the specialists will be selected to work in Armenia and abroad.