12:12 | 28.12.09 | Նորություններ | 2704
“ԱրմենՏելի Գլխավոր տնօրեն Պ-ն Կլիմկոյի վերջին զգացմունքային հայտարարությունը, որն ուրբաթ (25.12.2009թ) հրապարակվել է լրատվական գործակալություններից մեկի ինտերնետային կայքում, հաստատում է, որ Պ-ն Կլիմկոն այդպես էլ չհասկացավ ամենակարևորը՝ ADC ընկերությունը պայմանագրային ոչ մի պարտավորվածություն չունի ԱրմենՏելի հանդեպ՝ միջազգային ռեսուրսների հայելային արտացոլման հարցում։
Այնուամենայնիվ, ենթադրելով, որ Պ. Կլիմկոն գտնվում է ոչ կանխամտածված շփոթության մեջ, և հետաքրքրված լինելով, որպեսզի շուկայի սուբյեկտները և հանրությանը լինեն ճիշտ տեղեկացված, ADC ընկերությունն իր պարտքն է համարում բոլոր հետաքրքրված կողմերին տրամադրել նկարներով մանրակրկիտ տեխնիկական բացատրություն ։
ADC ընկերությունը ոչ մի դեպքում չի սահմանափակել ելքի թողունակությունը մեր ընկերությունների ցանցերի միջև: Միջազգային ռեսուրսների հայելային արտացոլման ծառայությունը անջատվել է՝ ADC ցանցի վերազննման աշխատանքների կատարման ընթացքում: Հայելային ռեսուրսների անջատումը կատարվել է մնացած կապի օպերատորների շահերից ելնելով, հակառակ դեպքում նրանց բաժանորդները, վերազինման աշխատանքների ընթացքում, հայելային ռեսուրսների հետ աշխատելիս կունենային կապի պարբերական ընդհատումներ:
Հայելային ռեսուրսի անջատումները ոչ մի կերպ չեն սահմանափակում մուտքը դեպի հենց այդ ռեսուրս՝ բաժանորդների համար, քանի որ հայելու բացակայության ժամանակ այդ ռեսուրսների օրիգինալ տարբերակները հասանելի են տվյալ կապի օպերատորի միջազգային կապուղիների միջոցով:
Առաջին նկարում ցուցադրված է իրադրությունը դեկտեմբերի 16-ի դրությամբ
Ինչպես հստակ երևում է առաջին նկարում, ԱրմենՏելի բաժանորդները ունեցել են մուտք դեպի հայելային ռեսուրս, ADC և ԱրմենՏել ընկերությունների ցանցերի փոխմիացման կապուղու միջոցով: Փոխկապակցման կապուղու թողունակությունը կազմում է 100Մբիտ/վրկ., նույն կապուղու օգտագործումն այդ պահին կազմում էր 97 Մբիտ/վրկ.: Նկարից երևում է, որ ԱրմենՏելի բաժանորդներն այդ պահին օգտվել են հայելային ռեսուրսից:
Հաջորդ նկարն արտացոլում է իրադրությունը՝ հայելային ռեսուրսի անջատումից հետո
Երկրորդ նկարից ևս պարզ երևում է, որ հայելային ռեսուրսի անջատումից հետո նույն բաժանորդները ավտոմատ կերպով վերուղղվել են դեպի ինտերնետում առկա հիմնական ռեսուրսներ։ Մուքտի հնարավորություն դեպի այդ ռեսուրսներ արդեն ապահովվում է ԱրմենՏելի միջազգային կապուղիների միջոցով, որոնց հետ մեր ընկերությւոնը ոչ մի կապ չունի։ Ինչպես հստակ երևում է նույն նկարում, մեր ընկերությունների միջև ինտերկոնեկտ կապուղու թողունակությունը 100Մբիտ/վրկ. է, իսկ օգտագործումն արդեն 4 Մբիտ/վրկ., որը միանգամայն բնական է, քանի որ ԱրմենՏելի բաժանորդներն այլևս չեն օգտվում հայելային ռեսուրսներից և չեն ծանրաբեռնում փոխկապակցման կապուղին։
Ի պատասխան պ. Կլիմկոյի հայտարարությանը, որում նա նշում է. «ADC-ն փաստորեն ընդունեց, որ մեր կազմակերպությունների միջև փոխանակման կապուղու թողունակությունը սահմանափակված էր, ինչպես որ ես նշել էի մամլո ասուլիսի ժամանակ». Ավելին, մենք գծապատկերով ցույց էինք տվել, թե դա ինչպես է պատահել և այդ փաստը հնարավոր չէր ժխտել»,­ ADC անհրաժեշտ է համարում նորից կրկնել, որ դա իրականության հետ ոչ մի առնչություն չունի և կարող է լավագույն դեպքում արդարացվել միայն այն հանգամանքով, որ ԱրմենՏելի գլխավոր տնօրենն ապատեղեկացված է իր իսկ աշխատակիցների կողմից։
Սկզբունքային տարբերություն կա «փոխկապակցման կապուղու թողունակության սահմանափակման» և «փոխկապակցման կապուղու բեռնվածության օրինաչափ նվազեցման» միջև։ Եթե մամլո ասուլիսի ժամանակ ԱրմենՏելի գլխավոր տնօրենը լրագրողներին ցուցադրում է փոխկապակցման կապուղու բեռնվածության անկում, ապա դա չի նշանակում, որ փոխկապակցման կապուղու թողունակությունը սահմանափակված է։ Նա կամ ապատեղեկացված է, կամ փորձում է ապատեղեկացնել հասարակությանը։
Բաց է մնում հետևյալ հարցը՝ ինչու՞ են ԱրմենՏելի բաժանորդները խնդիրներ ունենում հիմնական ռեսուրներ մուտք գործելու ժամանակ՝ օգտվելով հենց ԱրմենՏելի միջազգային կապուղիներից։
Կրկին ելնելով հասարակության հետաքրքրությունից, շտապենք տեղեկացնել, որ ցանցի վերազինման աշխատանքներն ավարտված են և միջազգային ռեսուրսների հայելային արտացոլման ծառայությունը նախորդ օրվա դրությամբ ակտիվացված է։ Այնպես որ, եթե ԱրմենՏելն ինքը չի սահմանափակել փոխկապակցման կապուղու թողունակությունը, ապա փոխկապակցման կապուղու բեռնվածությունն օրինաչափորեն կավելանա ու կհասնի առավելագույնին՝ արդեն օրվա երկրորդ կեսին։
Հետգրություն. Անկախ այն բանից, որ վերոհիշյալ նյութը հաջողությամբ փորձարկվել է մի շարք թիրախային խմբերի, այդ թվում նաև տնային տնտեսուհիների շրջանում, ADC-ն, լինելով սոցիալապես պատասխանատու ընկերություն և կարևորելով իր գործնական հեղինակությունը, իր պատրաստակամությունն է հայտնում և հրավիրում է ԱրմենՏելի գլխավոր տնօրենին ցանկացած հարմար ժամանակ անցկացնել հեռուստատեսային քննարկում՝ տվյալ հարցում ճշմարտությունը գտնելու նպատակով”։

12:12 | 28.12.09 | Новости | 4629
«Последнее эмоциональное заявление ген. директора АрменТел Г-на Климко, опубликованное на сайте одного из агенств, в пятницу 25.12.2009, подтверждает, что Г-н Климко так и не понял самого главного: Компания ADC не имеет никаких обязательств по отношению к АрменТел в плане зеркалирования международных ресурсов.
Тем не менее допуская, что Г-н Климко находится в состоянии не предумышленного заблуждения и будучи заинтересованными в информированности фигурантов рынка и обшественности, компания ADC считает своим долгом предоставить всем заинтересованным сторонам исчерпывающее техническое объяснение с иллюстрацией.
Отметим что компания ADC никоим образом не ограничивала ширину обменного канала между сетями наших компаний. Сервис зеркалирования международных ресурсов был просто отключен на время проведения работ по переоснащению сети ADC. Выключение зеркалированных ресурсов было произведено в лучших интересах остальных операторов связи, иначе пользователи этих операторов испытывали бы неудобства в связи с периодическими прерываниями доступа к зазеркалированным ресурсам во время производимых работ! Выключение зеркалированных ресурсов никоим образом не ограничивает доступ к самим ресурсам для пользователей какого-либо оператора, так как при отсутствии зеркала оригинальные ресурсы становятся доступны посредством международных каналов связи данного оператора.
На первой иллюстрации показана ситуация до 16-ого Декабря сего года
Как ясно следует из иллюстрации пользователи АрменТела имели доступ к зеркалированным ресурсам посредством обменного канала связи между сетями компаний  ADC и АрменТел. Ширина обменного канала составляет 100Мбит/с, утилизация того же канала на тот момент составляла 97 Мбит/с. Как ясно видно из иллюстрации пользователи АрменТела пользовались зеркальными ресурсами.
Следующая иллюстрация показывает ситуацию после отключения зеркальных ресурсов
Как также вполне ясно следует из второй иллюстрации в ввиду отключения зеркального ресурса, те же пользователи автоматически были перенаправлены на основные ресурсы находящиеся в Интернете. При этом доступ к ресурсам обеспечивается уже посредством международных каналов связи компании АрменТел, к которым наша компания никакого отношения не имеет! Как вполне отчётливо заметно на той же иллюстрации ширина обменного канала между нашими компаниями всё ещё составляет 100Мбит/с, но утилизация уже составляет 4Мбит/с, что вполне естественно, так как пользователи АрменТел-а уже не пользуются зеркальным ресурсом и тем самым не загружают Обменный канал.
По поводу заявления Г-на Климко, в котором говорится: «ADC по сути признала, что ширина обменного канала между нашими компаниями была ограничена, о чем я и заявлял на пресс-конференции. Более того, мы показали на графике, каким образом это происходило, так что отрицать факт невозможно», - ADC считает необходимым в повторный раз заявить, что это никак не связано с действительностью и может быть оправданно в лучшем случае тем, что директор АрменТел был неправильно проинформирован своими же сотрудниками. Есть принципиальная разница между «ограничением ширины пропускного канала» и «закономерным снижением загрузки пропускного канала». Если ген. директор АрменТела на пресс конференции показывает журналистам снижение загрузки пропускного канала, это ещё не значит, что ширина пропускного канала была ограничена! Он либо сам введён в заблуждение, либо пытается ввести в заблуждение общественность.
Остаётся открытым вопрос: почему пользователи АрменТела испытывали трудности при доступе к основным ресурсам посредством международных каналов связи АрменТел?
В связи с продолжающимся интересом общественности спешим сообщить, что работы по переоснащению сети закончены, и служба зеркалирования международных ресурсов на вчерашний день была активирована, так что если сам АрменТел не ограничил ширину пропускного канала, тогда загрузка пропускного канала будет закономерно возрастать и достигнет своего максимума уже в течении второй половины дня.
P.S.: Несмотря на то, что изложенный выше материал прошёл успешное тестирование на примере ряда целевых аудиторий в том числе домохозяек, компания ADC являясь социально ответственной компанией, заботящейся о своей деловой репутации, заявляет о готовности и приглашает директора компании АрменТел в любое удобное время провести телевизионную дискуссию относительно прояснения истины в данном вопросе».