12:12 | 28.12.09 | Նորություններ | 2704
“ԱրմենՏելի Գլխավոր տնօրեն Պ-ն Կլիմկոյի վերջին զգացմունքային հայտարարությունը, որն ուրբաթ (25.12.2009թ) հրապարակվել է լրատվական գործակալություններից մեկի ինտերնետային կայքում, հաստատում է, որ Պ-ն Կլիմկոն այդպես էլ չհասկացավ ամենակարևորը՝ ADC ընկերությունը պայմանագրային ոչ մի պարտավորվածություն չունի ԱրմենՏելի հանդեպ՝ միջազգային ռեսուրսների հայելային արտացոլման հարցում։
Այնուամենայնիվ, ենթադրելով, որ Պ. Կլիմկոն գտնվում է ոչ կանխամտածված շփոթության մեջ, և հետաքրքրված լինելով, որպեսզի շուկայի սուբյեկտները և հանրությանը լինեն ճիշտ տեղեկացված, ADC ընկերությունն իր պարտքն է համարում բոլոր հետաքրքրված կողմերին տրամադրել նկարներով մանրակրկիտ տեխնիկական բացատրություն ։
ADC ընկերությունը ոչ մի դեպքում չի սահմանափակել ելքի թողունակությունը մեր ընկերությունների ցանցերի միջև: Միջազգային ռեսուրսների հայելային արտացոլման ծառայությունը անջատվել է՝ ADC ցանցի վերազննման աշխատանքների կատարման ընթացքում: Հայելային ռեսուրսների անջատումը կատարվել է մնացած կապի օպերատորների շահերից ելնելով, հակառակ դեպքում նրանց բաժանորդները, վերազինման աշխատանքների ընթացքում, հայելային ռեսուրսների հետ աշխատելիս կունենային կապի պարբերական ընդհատումներ:
Հայելային ռեսուրսի անջատումները ոչ մի կերպ չեն սահմանափակում մուտքը դեպի հենց այդ ռեսուրս՝ բաժանորդների համար, քանի որ հայելու բացակայության ժամանակ այդ ռեսուրսների օրիգինալ տարբերակները հասանելի են տվյալ կապի օպերատորի միջազգային կապուղիների միջոցով:
Առաջին նկարում ցուցադրված է իրադրությունը դեկտեմբերի 16-ի դրությամբ
Ինչպես հստակ երևում է առաջին նկարում, ԱրմենՏելի բաժանորդները ունեցել են մուտք դեպի հայելային ռեսուրս, ADC և ԱրմենՏել ընկերությունների ցանցերի փոխմիացման կապուղու միջոցով: Փոխկապակցման կապուղու թողունակությունը կազմում է 100Մբիտ/վրկ., նույն կապուղու օգտագործումն այդ պահին կազմում էր 97 Մբիտ/վրկ.: Նկարից երևում է, որ ԱրմենՏելի բաժանորդներն այդ պահին օգտվել են հայելային ռեսուրսից:
Հաջորդ նկարն արտացոլում է իրադրությունը՝ հայելային ռեսուրսի անջատումից հետո
Երկրորդ նկարից ևս պարզ երևում է, որ հայելային ռեսուրսի անջատումից հետո նույն բաժանորդները ավտոմատ կերպով վերուղղվել են դեպի ինտերնետում առկա հիմնական ռեսուրսներ։ Մուքտի հնարավորություն դեպի այդ ռեսուրսներ արդեն ապահովվում է ԱրմենՏելի միջազգային կապուղիների միջոցով, որոնց հետ մեր ընկերությւոնը ոչ մի կապ չունի։ Ինչպես հստակ երևում է նույն նկարում, մեր ընկերությունների միջև ինտերկոնեկտ կապուղու թողունակությունը 100Մբիտ/վրկ. է, իսկ օգտագործումն արդեն 4 Մբիտ/վրկ., որը միանգամայն բնական է, քանի որ ԱրմենՏելի բաժանորդներն այլևս չեն օգտվում հայելային ռեսուրսներից և չեն ծանրաբեռնում փոխկապակցման կապուղին։
Ի պատասխան պ. Կլիմկոյի հայտարարությանը, որում նա նշում է. «ADC-ն փաստորեն ընդունեց, որ մեր կազմակերպությունների միջև փոխանակման կապուղու թողունակությունը սահմանափակված էր, ինչպես որ ես նշել էի մամլո ասուլիսի ժամանակ». Ավելին, մենք գծապատկերով ցույց էինք տվել, թե դա ինչպես է պատահել և այդ փաստը հնարավոր չէր ժխտել»,­ ADC անհրաժեշտ է համարում նորից կրկնել, որ դա իրականության հետ ոչ մի առնչություն չունի և կարող է լավագույն դեպքում արդարացվել միայն այն հանգամանքով, որ ԱրմենՏելի գլխավոր տնօրենն ապատեղեկացված է իր իսկ աշխատակիցների կողմից։
Սկզբունքային տարբերություն կա «փոխկապակցման կապուղու թողունակության սահմանափակման» և «փոխկապակցման կապուղու բեռնվածության օրինաչափ նվազեցման» միջև։ Եթե մամլո ասուլիսի ժամանակ ԱրմենՏելի գլխավոր տնօրենը լրագրողներին ցուցադրում է փոխկապակցման կապուղու բեռնվածության անկում, ապա դա չի նշանակում, որ փոխկապակցման կապուղու թողունակությունը սահմանափակված է։ Նա կամ ապատեղեկացված է, կամ փորձում է ապատեղեկացնել հասարակությանը։
Բաց է մնում հետևյալ հարցը՝ ինչու՞ են ԱրմենՏելի բաժանորդները խնդիրներ ունենում հիմնական ռեսուրներ մուտք գործելու ժամանակ՝ օգտվելով հենց ԱրմենՏելի միջազգային կապուղիներից։
Կրկին ելնելով հասարակության հետաքրքրությունից, շտապենք տեղեկացնել, որ ցանցի վերազինման աշխատանքներն ավարտված են և միջազգային ռեսուրսների հայելային արտացոլման ծառայությունը նախորդ օրվա դրությամբ ակտիվացված է։ Այնպես որ, եթե ԱրմենՏելն ինքը չի սահմանափակել փոխկապակցման կապուղու թողունակությունը, ապա փոխկապակցման կապուղու բեռնվածությունն օրինաչափորեն կավելանա ու կհասնի առավելագույնին՝ արդեն օրվա երկրորդ կեսին։
Հետգրություն. Անկախ այն բանից, որ վերոհիշյալ նյութը հաջողությամբ փորձարկվել է մի շարք թիրախային խմբերի, այդ թվում նաև տնային տնտեսուհիների շրջանում, ADC-ն, լինելով սոցիալապես պատասխանատու ընկերություն և կարևորելով իր գործնական հեղինակությունը, իր պատրաստակամությունն է հայտնում և հրավիրում է ԱրմենՏելի գլխավոր տնօրենին ցանկացած հարմար ժամանակ անցկացնել հեռուստատեսային քննարկում՝ տվյալ հարցում ճշմարտությունը գտնելու նպատակով”։

12:12 | 28.12.09 | News | 3470
Recent emotional statement of General Director of ArmenTel Mr. Klimko, publicized on the website of one of the agencies, on Friday 25/12/2009, confirms that Mr. Klimko still did not understand the most important thing: ADC has no obligation to ArmenTel in terms of mirroring international resources.
Nevertheless, assuming that the Mr. Klimko is in unintentional confusion, and being interested in the awareness of market participants and the public, ADC is committed to provide all interested parties a comprehensive technical explanation with illustrations.
Let us mention that ADC does not limit the bandwidth of the exchange channel between the networks of our companies. The service of mirroring international resources was simply turned off at the time of the work to re-equipment the network of ADC. Switching off the mirroring resources has been made in the best interests of the other operators, otherwise the users of these operators would experience inconvenience because of periodic interruptions of access to mirroring resources during the re-equipment period.
Switching off the mirroring resources in no way limits access to resources by users of any operator, since in the absence of mirrors the original resources become available through international channels of communication of the operator.
The first illustration shows the situation before the 16th December this year.
As it is clear from the illustration, that ArmenTel users had access to the mirroring resources through the exchange channel of communication between networks of ADC and ArmenTel. The bandwidth of the exchange channel is 100Mb/s, utilization of the same channel at the time was 97 Mb/s. As it is obvious from the illustration, users of ArmenTel used mirroring resources.
The following illustration shows the situation after switching off the mirroring.
It is also quite clear from the second illustration, that after the switching off the mirroring resources, the same users were automatically redirected to the main resources available in the Internet. This access to the resources is already provided by international communication channels of ArmenTel, to which our company has nothing to do. As it is clearly visible in the same illustration, the bandwidth of the exchange channel between our two companies still is 100Mb/s but utilization is already 4Mb/s, which is quite natural, since users of ArmenTel were no longer using mirroring resource and thus do not load exchange channel.
We consider it necessary with regards to the statement of Mr. Klimko, where he says - «ADC in fact recognized that the bandwidth of the exchange channel between our two companies was limited, as I said at the press conference. Moreover, we have shown in the chart, how it happened, so it is impossible to deny that», to re-reiterate that this has nothing to do with reality and may be justified in the best case that the Director of ArmenTel was incorrectly informed by his own staff. There is a fundamental difference between the limited bandwidth of the exchange channel and natural decrease of the load of exchange channel. If the General Director of ArmenTel at the press conference shows to the journalists the decrease of the exchange channel, it does not mean that the bandwidth of the channel was limited. He is either very misled, or attempts to mislead the public.
The question remains: why users of ArmenTel had difficulties in accessing main resources through international communication channels of ArmenTel?
With the continuing interest of the public we announce that works to refurbish a network are finished and service of mirroring international resources as of yesterday has been activated, so if he ArmenTel not limited the bandwidth of the exchange channel, then load exchange channel will naturally increase and reach its maximum already during the second half of the day.
P.S. Despite the fact that the above material was successfully tested from the number of target audiences including housewives, ADC as a socially responsible company that cares about its reputation, declares its readiness and invites the Director of ArmenTel at any convenient time to conduct a logical debate on the television to reveal the truth regarding this issue.