14:16 | 14.10.09 | Նորություններ | 2540
“ԱրմենՏել”-ը եւ FiberNet-ը գերիշխող դիրք են զբաղեցնում միաջազգային IP-տարանցման ծառայությունների շուկայում
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայաստանի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը /ՀԾԿՀ/ այսօր որոշում է ընդունել “ԱրմենՏել” (Beeline ապրանքանիշ) եւ FiberNet ընկերությունները ճանաչել որպես միաջազգային IP-տարանցման ծառայությունների շուկայում գերիշխող դիրք զբաղեցնող օպերատորներ:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, հանձնաժողովի հեռահաղորդակցություն վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը տեղեկացրել է, որ “ԱրմենՏել” եւ FiberNet ընկերությունները  զբաղեցնում են շուկայի համապատասխանաբար 57 եւ 43 տոկոսը:
Գեւորգ Գեւորգյանը ասել է, որ այս որոշումն իրավական հիմք է ստեղծում միջազգային IP-տարանցման շուկայում գերիշխող ընկերությունների ծառայությունների սակագների կարգավորման եւ մրցակցությունը երաշխավորող կանոնների ընդումնամ համար:
“ԱրմենՏել”-ի իրավաբանական ծառայություն ղեկավար Դավիթ Սանդուխչյանը դժվարացել է պատասխանել` արդյոք ընկերությունը պատրաստվում է բողոքարկել այս որոշումը:

14:16 | 14.10.09 | Новости | 4461
Ереван /Медиамакс/. Комиссия по регулированию общественных услуг /КРОУ/ Армении признала сегодня компании “АрменТел” (бренд Beeline) и FiberNet занимающими доминирующее положение на рынке услуг международного IP-траффика.
Как сообщает Медиамакс, руководитель телекоммуникационного управления КРОУ Геворг Геворгян заявил на заседании комиссии, что “АрменТел” и FiberNet занимают соответственно 57 и 43 процентов рынка.
Геворг Геворгян сказал, что данное решение создает правовую основу для регулирования тарифов доминирующих компаний на рынке услуг международного IP-траффика, а также принятия правил, гарантирующих конкуренцию в данной сфере.
Руководитель юридической службы компании “АрменТел” Давид Сандухчян затруднился ответить, будет ли компания оспаривать данное решение КРОУ.