14:16 | 14.10.09 | Նորություններ | 2540
“ԱրմենՏել”-ը եւ FiberNet-ը գերիշխող դիրք են զբաղեցնում միաջազգային IP-տարանցման ծառայությունների շուկայում
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայաստանի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը /ՀԾԿՀ/ այսօր որոշում է ընդունել “ԱրմենՏել” (Beeline ապրանքանիշ) եւ FiberNet ընկերությունները ճանաչել որպես միաջազգային IP-տարանցման ծառայությունների շուկայում գերիշխող դիրք զբաղեցնող օպերատորներ:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, հանձնաժողովի հեռահաղորդակցություն վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը տեղեկացրել է, որ “ԱրմենՏել” եւ FiberNet ընկերությունները  զբաղեցնում են շուկայի համապատասխանաբար 57 եւ 43 տոկոսը:
Գեւորգ Գեւորգյանը ասել է, որ այս որոշումն իրավական հիմք է ստեղծում միջազգային IP-տարանցման շուկայում գերիշխող ընկերությունների ծառայությունների սակագների կարգավորման եւ մրցակցությունը երաշխավորող կանոնների ընդումնամ համար:
“ԱրմենՏել”-ի իրավաբանական ծառայություն ղեկավար Դավիթ Սանդուխչյանը դժվարացել է պատասխանել` արդյոք ընկերությունը պատրաստվում է բողոքարկել այս որոշումը:

14:16 | 14.10.09 | News | 4121
Yerevan /Mediamax/. Public Services Regulatory Committee /PSRC/ of Armenia declared “ArmenTel” (Beeline brand) and FiberNet companies to be occupying a leading position in the market of international IP traffic services today.
Mediamax reports that the Head of Telecommunication Department of PSRC Gevorg Gevorgyan stated at the session of the Committee that “ArmenTel” and FiberNet occupy respectively 57 and 43 percents of the market.
Gevorg Gevorgyan stated that the given decision will create a legal basis for regulating tariffs of the dominating companies in the market of international IP traffic services, as well as approving rules, guaranteeing competition in the given sphere.
Head of Legal Service of “ArmenTel” Company David Sandukhchyan found it difficult to answer whether the company will dispute the given decision of PSRC.