08:07 | 15.04.16 | Հարցազրույցներ | exclusive 31980
Այս օրերին հիմնադրման 1-ամյակն է նշում «Ստարտափ Արմենիա» կազմակերպությունը: Վերջինիս նպատակն է Հայաստանում եւ աշխարհում ձեռներեցության զարգացմանն ուղղված հայեցակարգերի եւ նախաձեռնությունների մշակումը:
Itel.am-ը մեկ տարվա գործունեության եւ ապագա ծրագրերի շուրջ զրուցել է կազմակերպության հիմնադիր եւ նախագահ Հայկ Ասրիյանցի հետ:
- «Ստարտափ Արմենիա»-ն արդեն մեկ տարեկան է: Ի՞նչ եք հասցրել անել այս ընթացքում:
-Կազմակերպության հիմնադրման օրը՝ 2015թ․ ապրիլի 25-ը, հատուկ էր ընտրված. խորհրդանշում էր հայ ազգի համար նոր շրջանի մեկնարկը:
Մեր աշխատանքի հիմնական ուղղություններն են կրթության, գործարար միջավայրի եւ միգրացիայի ոլորտներում հայեցակարգերի մշակումը, ձեռներեցական ծրագրերի իրականացումը, ՀՀ-ում ձեռներեցության մշակույթի ձեւավորումը, ինչպես նաեւ աշխարհում Հայաստանի՝ որպես տեխնոլոգիական ձեռներեցության կենտրոնի ներկայացումը:
Ինչպես գիտեք, դեռ մինչեւ կազմակերպության հիմնադրումը, մենք արդեն իսկ բավականին մեծ փորձ ունեինք թե ձեռներեցական ծրագրերի իրականացման, թե լուրջ քայլեր էինք ձեռնարկել՝ ուղղված Հայաստանում ձեռներեցության մշակույթի ձեւավորմանը եւ Հայաստանի ձեռներեցական էկոհամակարգը արտասահմանյան հեղինակավոր հարթակներում պատշաճ կերպով ներկայացնելում: Եվ մեզ համար կարեւոր էր փորձել մեր ուժերը հատկապես հայեցակարգերի մշակման ոլորտում: Հպարտությամբ կարող եմ ասել, որ համագործակցելով Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի Գործարարության աջակցման գրասենյակի եւ ՓՄՁ Համագործակցության ասոցիացիայի հետ, մենք մասնակցեցինք հյուրատնային բիզնեսի հարկային դաշտի փոփոխության և նոր հայեցակարգի մշակման գործընթացին: Թեեւ սա մեր առաջին փորձն էր, ամեն ինչ շատ սահուն ընթացավ եւ ոգեշնչեց մեզ նոր նախաձեռնություններով հանդես գալ:
Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում մենք հետազոտում ենք եւ վերլուծում ենք միջազգային փորձը, որպեսզի հասկանանք, թե ինչպես է կարելի արդյունավետ կերպով ներառել ծրագրավորումը եւ ձեռներեցությունը դպրոցական ծրագրերում։ Մեր նպատակն է հայկական դպրոցների համար նմանատիպ ծրագրերի ներդրումը, ինչը երեխաներին վաղ տարիքից թույլ կտա ձեռք բերել ձեռներեցական հմտություններ եւ գիտելիքներ, ինչպես նաեւ կոդ գրել. ծրագրավորումը նաեւ նպաստում է համակարգային մտածողության ձեւավորմանը:
Մենք նաեւ հետազոտում ենք տեխնոլոգիական ստարտափների համար գործող հարկային արտոնությունների ծրագրի արդյունքները, ու հնարավոր է, որ դրա հիման վրա առաջարկենք որոշակի բարեփոխումներ։
Մեր հետաքրքրությունների շրջանում են նաեւ ձեռնարկությունների գրանցման, հարկման, հաշվետվությունների ներկայացման եւ այլ բիզնես գործընթացների պարզեցումը, գործընթացներ, որոնք ավելորդ դժվարություններ են առաջացնում հատկապես ստրատափների համար:
Հաշվի առնելով, որ Հայաստանում երիտասարդների գործազրկության ցուցանիշը բավականին բարձր է (ցավով պիտի նշեմ, որ այն ամենաբարձրն է Եվրոպայում), մենք կարծում ենք, որ ձեռներեցությունն այստեղ ժողովրդականացնելու եւ նոր ձեռներեցական ծրագրեր մշակելու ու իրականացնելու դեպքում կարող ենք նպաստել նաեւ հատկապես երիտասարդների համար աշխատատեղերի ստեղծմանը:
-Ձեր նպատակներից է նաեւ այսպես կոչված «ստարտափ վիզաների» ներդրումը Հայաստանում: Ինչպե՞ս եք դա պատկերացնում:
-Մոտ ապագայում կսկսենք աշխատել այդ ուղղությամբ: Վերջնական նպատակն է հեշտացնել աշխատանքային վիզաների տրամադրումն այն արտասահմանցիներին, որոնք ցանկանում են տեղափոխվել Հայաստան եւ այստեղ ստեղծել իրենց ստարտափը կամ ընդգրկվել այլ ստարտափի աշխատանքներում:
Մտադիր ենք Հայաստանը ներկայացնել աշխարհի ստարտափ քարտեզում: Մենք արդեն իսկ ունենք հաջողության մի քանի պատմություններ, որոնք հայտնի են Հայաստանի սահմաններից դուրս, սակայն հարկավոր է նաեւ զարգացնել եւ «վաճառել» ինժեներական ու «կոդ գրելու» ներուժը, այնպես որ արտերկրի ձեռներեցները Երեւանը եւ Հայաստանը համարեն այն թոփ վայրերից մեկը, որտեղ կարող են իրենց ստարտափը զարգացնել: Ի դեպ, մեր կարեւոր առավելություններից է նաեւ էժան կյանքը:
-Ինչպե՞ս Startup Armenia-ն կարող է զարգացնել հայաստանյան ստարտափ միջավայրը:
- «Ստարտափ Արմենիա»-ն Startup Nations and Global Entrepreneurship Network ցանցերի անդամ է, եւ այդ անդամակցությունները մեզ թույլ են տալիս ներկայացնել մեր էկոհամակարգը ձեռներեցների, ներդրողների, դոնորների, հետազոտողների եւ բարձրաստիճան պաշտոնյաների՝ ավելի քան 170 երկրից:
Անցած գարնանը Ձեռներեցության համաշխարհային համաժողովի (GEC) շրջանակում Միլանում ներկայացրինք Հայաստանը: Երեւանը զարգացող քաղաքների միջեւ անցկացվող GEC Cities Challenge մրցույթում անցավ եզրափակիչ փուլ` ընդգրկվելով 5 թոփ քաղաքների շարքում:
Արդեն այս տարի մարտին Հայաստանը ներկայացրինք Կոլումբիայի Մեդելին քաղաքում կայացած Ձեռներեցության համաշխարհային ամենամյա համաժողովին:
Առաջիկայում «Ստարտափ Արմենիա»-ն հանդես կգա մի շարք նախաձեռնություններով, այդ թվում կկազմակերպենք ստարտափ մրցույթներ եւ հաքաթոններ: Սրանք կարեւոր գործիքներ են մասնակիցների հմտությունները զարգացնելու եւ խոստումնալից ձեռներեցներ բացահայտելու համար: Նման մրցույթները նաեւ նպաստում են էկոհամակարգի մասնակիցների միջեւ նոր ծանոթությունների եւ կապերի հաստատմանը: Սակայն մեր հեռահար նպատակը նոր ձեւաչափերի մրցույթների եւ ծրագրերի ստեղծումն է, եւ ինչու ոչ՝ դրանց տարածումը այլ երկրներում:

08:07 | 15.04.16 | Interviews | exclusive 25844
Startup Armenia celebrates its 1st anniversary these days. It aims to develop entrepreneurship concepts and initiatives in Armenia and the world.
Itel.am talked to the company’s founder and President Hayk Asriyants about the year of work and future projects.
- Startup Armenia is already 1 year old. What have you achieved by now?
- The company was established on April 25, 2015, a day symbolizing the first day of the new era of the Armenian nation.
The main priorities of our work are policymaking in the education, business and migration spheres, development and implementation of high-impact entrepreneurial programs, as well as promotion of entrepreneurship in Armenia and promotion of Armenia as a tech entrepreneurship hub worldwide.
As you know, we had rather extensive experience in implementation of entrepreneurship projects before the foundation of the company, and took significant steps to form entrepreneurship culture in Armenia and to properly represent Armenian entrepreneurship ecosystem on prestigious international platforms. It’s important for us to test our strength especially in development of concepts. I am proud to say that by cooperating with Business Support Office of European Bank for Reconstruction and Development and SME Cooperation Association, we participated in changing the tax field for guest-house business and concept development. Although we did it for the first time, everything went smoothly and inspired us to come forward with new initiatives.
We’re currently analyzing a number of cases from Europe and from around the world where coding and entrepreneurship have been integrated into public school curricula. Our goal is to develop our own programs for Armenian schools and to teach our children to be more entrepreneurial and how to code.
We’re also benchmarking the results of the tech startup tax benefit program, so that we can propose improvements, if needed.
Among our interests is also the improvement of business processes of enterprise registration, taxation, reporting, and other procedures which might be a burden for startups.
Taking into account that Armenia faces a very high level of unemployment, especially among the youth (unfortunately, Armenia has the highest youth unemployment rate in Europe), we believe that if we popularize entrepreneurship, develop and implement new projects, we can promote creation of jobs especially for the youth.
-You also aim to invest the so-called “startup visas” in Armenia. How do you imagine the process?
- We will begin working on that in the near future. The final goal is to simplify issuing working visas to foreigners who wish to relocate to Armenia and build their startup here, or work in other startups.
We want to put Armenia on the world’s startup map. We already have an impressive number of success stories coming out of Armenia, but we need to develop and “sell” our engineering and coding skills, our creativity, our networking potential, our vibrant nightlife, so that foreign entrepreneurs would consider Yerevan and Armenia among top destinations where they can build their startups. It’s worth to notice that one of our advantages is low living cost.
- How can Startup Armenia develop Armenian startup environment?
- Startup Armenia is a member of Startup Nations and Global Entrepreneurship Network, and these memberships allow us to introduce our ecosystem to key stakeholders, donors, investors, government officials in more than 170 countries.
Last spring, we represented Armenia in Milan in the framework of Global Entrepreneurship Congress (GEC).Yerevan qualified for the finals in GEC Cities Challenge between developing cities, making it to the top five.
We represented Armenia at Global Entrepreneurship Congress this March already in Medellin, Colombia.
Startup Armenia is going to present several initiatives in the near future, including organization of startup competitions and hackathons. They are very useful tools to keep the participants in shape and identify promising entrepreneurs. Such competitions also promote establishment of new connections between the participants of the ecosystem. Our long-term goal is to create competitions and projects of new formats, and eventually spread them to other countries.