11:17 | 31.08.15 | Հարցազրույցներ | exclusive 8149
«Գրանատուս»-ը ֆինանսավորում, խորհրդատվություն եւ կապերի լայն ցանց է տրամադրում Հայաստանում հիմնված կամ գործունեություն ծավալող տեխնոլոգիական նորաստեղծ եւ խոստումնալից ընկերություններին: Ընկերությունը գրասենյակներ ունի Հայաստանում, Մեծ Բրիտանիայում եւ Սինգապուրում:
Ծագումով հայ Պիեռ Հեննեսը «Գրանատուս Վենչուրս»-ի կառավարող ընկերության գործընկերներից է: Նա Սինգապուրում հիմնադրել եւ ղեկավարում է երեք նմանատիպ վենչուրային հիմնադրամ եւ մի քանի ստարտափ ընկերություն:
Itel.am-ը զրուցել է վերջերս Երեւան այցելած Պիեռ Հեննեսի հետ:
- Մինչեւ «Գրանատուս Վենչուրս»-ի ստեղծումը, Դուք Սինգապուրում նմանատիպ երեք վենչուրային հիմնադրամ եք հիմնադրել եւ ղեկավարել: Ինչպե՞ս որոշեցիք, որ Հայաստանում նմանատիպ հիմնադրամ ստեղծելու անհրաժեշտություն կա:
- Շուրջ 15 տարի է՝ Սինգապուրում եմ, որտեղ տեղափոխվել էի որպես ներդրող: Պետք է նշել, որ Սինգապուրը շատ գրավիչ միջավայր է ստեղծել տեխնոլոգիական ձեռներեցության համար, եւ Սինգապուրի կառավարությունը մեծամասշտաբ ներդրումներ է կատարում ստարտափների էկոհամակարգի զարգացման նպատակով: Վերջին 15 տարիների ընթացքում խոսքը շուրջ $10 մլրդ ներդրումների մասին է:
Տեսնելով այս հնարավորությունները՝ գործընկերիս հետ որոշեցինք ֆորմալացնել եւ մասշտաբայնացնել մեր ներդրումային գործունեությունը եւ հիմնադրեցինք վենչուրային հիմնադրամներ, որոնք ներդրումներ են իրականացնում Սինգապուրում եւ այլ ասիական երկրներում: Ֆոնդերից մեկը մենք ստեղծեցին Սինգապուրի կառավարության նշանակալի ներդրումով։
Հայաստանը եւս ունի նորարարության եւ ձեռներեցության մեծ ներուժ.  ՀՀ կառավարությունը՝ Համաշխարհային բանկի ֆինանսավորմամբ, այստեղ եւս նախաձեռնել է համապարփակ ծրագիր տեղական էկոհամակարգի զարգացման ուղղությամբ։ Նմանատիպ ծրագրեր մեծ հաջողությամբ կիրառել են մի շարք երկրներ, մասնավորապես Իսրայելը եւ Սինգապուրը: Հայաստանը եւս որոշ նմանատիպ ծրագրեր է իրականացնում:
Օրինակ, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի նախաձեռնությամբ այժմ իրականացվում է համաֆինանավորող դրամաշնորհների ծրագիրը Հայաստանում:
Մենք էլ որոշեցինք ավելի մեծ քայլի գնալ: Ահա այն ժամանակ էր, երբ իմ գործընկերների հետ տեսանք այդ կարիքը եւ հնարավորությունը եւ ստեղծեցինք  առաջին վենչուրային հիմնադրամը Հայաստանում՝ ստարտափների մեջ ներդրումներ իրականացնելու նպատակով:
- «Գրանատուս»-ը հիմնադրվեց 2013թ. հոկտեմբերին: Մինչ այս պահը ի՞նչ հաջողություններ եք արձանագրել:
- Նմանատիպ հիմնադրամները սովորաբար զարգացման երեք փուլ են անցնում: Առաջինը նախաձեռնման շրջանն է. որը շուրջ 2 տարի է տեւում: Դրան հաջորդում է ներդրումների փուլը՝ սովորաբար 4 տարի, երբ կենտրոնանում ես ներդրումային պորտֆել կառուցելու եւ հեռանկարային ստարտափների մեջ ներդրում իրականացնելու վրա։ Վերջին փուլը «բերքի հավաքագրման» փուլն է, որը սովորաբար տեւում է 4-6 տարի, երբ կենտրոնանում ես պորտֆելային ընկերություններում արժեքի ստեղծման եւ «ելքի» վրա՝ ուղղակի վաճառքի կամ բորսայում արժեթղթերի առաջնային տեղաբաշխման միջոցով։
Այժմ «Գրանատուս»-ը գտնվում է ներդրումների իրականացման սկզբնական փուլում:
Այս ընթացքում մենք արդեն 8 ընկերությունների ենք ֆինանսավորել: Դրանք կամ Հայաստանում ստեղծված ընկերություններ են, կամ էլ Հայաստանում իրենց գործունեության կարեւոր մասը իրականացնող ընկերություններ: Այդ 8 ընկերություների շնորհիվ Հայաստանում այժմ ավելի քան 50 բարձր որակավորմամբ ինժեներական աշխատատեղ է բացվել: Մեր ընկերություններից մի քանիսն արդեն այլ աղբյուրներից ֆինանսավորման ներգրավման երկրորդ փուլն են եզրափակում: Ի դեպ, մեր մի քանի ստարտափների համաֆինանսավորել են Սիլիկոնյան հովտի հայտնի վենչուրային ֆոնդեր եւ անհատ ներդրողներ:
Մտադիր ենք առաջիկա մեկ ու կես տարում ֆինանսավորում տրամադրած ընկերությունների թիվը հասցնել 12-ի եւ ակնկալում ենք, որ միասնաբար նրանք հաջորդ երեք տարիների ընթացքում կունենան մոտ 200 աշխատակից:
- Ո՞ր հատկանիշները ստարտափին կարող են մոտեցնել պոտենցիալ ներդրողին:
- «Գրանատուս»-ում մենք մի քանի կարեւոր գործոն ենք գնահատում, որոնցից են պրոդուկտը, շուկան եւ թիմը: Ինչ վերաբերում է պրոդուկտին, մենք գնահատում ենք, թե որքանով է այն նորարարական եւ արդյոք կան մուտք գործելու արգելքներ առեւտրային գաղտնիքների, դոմենի փորձառության, ինտելեկտուալ սեփականության եւ ներդրման տեսանկյունից: Ինչ վերաբերում է շուկային, էական նշանակություն ունի վերջինիս ծավալը, ինչպես քանակի, այնպես էլ ֆինանսական ռեսուրսների տեսանկյունից:  Մենք նաեւ գնահատում ենք, թե արդյոք ընկերությունը հնարավորություն ունի ստեղծելու բոլորովին նոր շուկա` առաջարկելով այնպիսի լուծումներ, որ զգալիորեն կբարելավեն հաճախորդի ունեցած փորձառությունը:
Ի վերջո, հաշվի ենք առնում թիմի հասուն լինելը, փորձառությունը եւ ներուժը: Հիմնադիրների թիմում, որպես կանոն, պետք է 2-3 հոգի լինի, ովքեր ունեն փոխլրացնող հմտություններ եւ համապատասխան ոլորտում միմյանց հետ համագործակցության փորձ:
- Որո՞նք են հայկական ստարտափների ուժեղ եւ թույլ կողմերը:
- Հայաստանի ՏՏ ոլորտը վերջին 15-20 տարիների ընթացքում հիմնականում կենտրոնացել է outsourcing-ի (արտապատվիրման) վրա: Այս ոլորտում ներկայումս աշխատում է մոտավորապես 10 000 մարդ 400 ընկերություններում եւ կազմում է ՀՆԱ-ի շուրջ 4%-ը: Շատերն են այս ոլորտում զգալի փորձ ձեռք բերել, որոնք այժմ առաջ գնալու նոր ճանապարհներ են փնտրում: Որոշ ընկերություններ կենտրոնանում են հատկապես նորարարության եւ նոր պրոդուկտների մշակման վրա: Ֆոնդի տեսքով ներդրողներ ունենալու դեպքում, ինչպես, օրինակ, «Գրանատուս»-ն է, այս ընկերությունները պատրաստ են բիզնես մոդելը փոխելու ռիսկին գնալու:
Թեեւ կապիտալն ու որակավորված աշխատուժը նվազեցնում են ռիսկը, սակայն այլ խնդիրներ եւս էական են: Առաջինը հաճախորդի հետ կոնտակտն է. էական է հասկանալ հաճախորդի պահանջները: Երկրորդը վաճառքի մասշտաբներն են եւ ելքը դեպի արտաքին շուկաներ: Ի դեպ, «Գրանատուս»-ը ոչ միայն ֆինանսավորում է տրամադրում, այլեւ օգնում է հաստատվել նոր շուկաներում: Մեր պորտֆելային ընկերությունների համար հասանելի են նաեւ մեր ցանցում ընդգրկված համաշխարհային փորձառու խորհրդատուները, որոնք նոր շուկայի զարգացման եւ ռազմավարական ուղղության տեսանկյունից բացառիկ ռեսուրս են հանդիսանում:
- Ո՞ր շուկաների վրա խորհուրդ կտայիք կենտրոնանալ հայկական ստարտափներին:
- Հայկական տեղական շուկան փոքր է, ուստի մենք խրախուսում ենք մեր ստարտափներին, որպեսզի ի սկզբանե գլոբալ մտածեն: Շուկայի չափը, հաճախորդների առկայությունը եւ իրենց արդյունավետ ծառայելու կարողությունը վճռորոշ գործոններ են հասկանալու համար, թե որ շուկան է ընկերության համար թիրախային:
Օրինակ` մեր ընկերություններից ggTaxi-ն լոկալ կամ տարածաշրջանային լուծումներ է առաջարկում` ելնելով իր մատուցած ծառայության տեղական բնույթից: Սակայն կան նաեւ գլոբալ լուծումներ առաջարկող ընկերություններ, օրինակ Sololearn-ը կամ CodeFights-ը, որոնք հասանելի են ավելի լայնածավալ օգտվողների համար՝ անկախ աշխարհագրությունից:
«Գրանատուս»-ը գլոբալ վենչուրային ֆոնդ է:  Մենք գրասենյակներ ունենք աշխարհի 3 կետերում՝ Սինգապուր, Լոնդոն, Երեւան եւ մեր գլոբալ խորհրդատվական ցանցը հասնում է Ավստրալիայից մինչեւ Սան Ֆրանցիսկո: Մենք հասկանում ենք, որ արտաքին շուկաներին ինքնուրույն հասնելը ձեռնարկատերի համար շատ խնդրահարույց է, ուստի մենք աջակցում ենք այդ ընկերություններին շուկայական մուտքի ռազմավարությունները իրականացնելու գործում:
- Որո՞նք են հայաստանյան ստարտափ էկոհամակարգի ներկայիս միտումները:
- Ամուր եւ խոր ստարտափ էկոհամակարգի ստեղծումը երկար գործընթաց է, որ պահանջում է բազմաթիվ շահագրգիռ կողմերի ներգրավվածություն, այդ թվում` կառավարության, մասնավոր եւ կրթական հատվածների: Օրինակ` 50 տարի տեւեց, որպեսզի Սիլիկոնյան հովիտը դառնա այն, ինչ տեսնում ենք այսօր, իսկ Սինգապուրից շուրջ 15 տարի պահանջվեց էկոհամակարգ ստեղծելու համար, որոնցից յուրաքանչյուրի հաջողությունը պայմանավորված է եզակի հատկանիշներով: Նույն կերպ մեր շահագրգիռ կողմերին է հարկավոր միասնական աշխատել` բացահայտելու համար, թե որտեղ Հայաստանը կարող է մրցակցային առավելություն ունենալ այլ էկոհամակարգերի նկատմամբ եւ ուղղել անհրաժեշտ ռեսուրսները համապատասխան նախաձեռնությունների ուղղությամբ, որոնք խթանում են զարգացումը:
Հայաստանն այժմ մրցակցում է գլոբալ այլ էկոհամակարգերի հետ եւ պետք է կենտրոնանա ստարտափներին եւ ձեռնարկատերերին լավագույն տաղանդը, ենթակառուցվածքն ու ծառայությունները տրամադրելու վրա: Օրինակ` թեեւ Հայաստանը ուժեղ է տաղանդավոր մասնագետների առկայությամբ, սակայն այն սահմանափակ է մասշտաբի տեսանկյունից: «Այբ», «Թումո», «UWC-Հայաստան» նախաձեռնությունները ապագա ձեռնարկատերերի պատրաստման հիանալի օրինակներ են, ովքեր կտիրապետեն անհրաժեշտ հմտություններին թվային տնտեսության բնագավառում: Մենք նաեւ կարիք ունենք բարելավելու մեր ենթակառուցվածքները՝ կապի եւ տրանսպորտի առումով եւ զարգացնելու ֆինանսական ու իրավական միջավայրը, որոնք կապահովեն ներդրողների վստահությունը:
Երիտասարդ գործարարները տեղական success story-ների օրինակների կարիք ունեն: Հաջողակ տեղաբնակ հայ ՏՏ գործարարների թիվը քիչ է, ուստի  հարկավոր է խրախուսել նրանց, որպեսզի ժամանակ եւ ռեսուրսներ տրամադրեն տարբեր նախաձեռնություններում, որոնք արժեք ունեն տեղական էկոհամակարգի համար: Սա վերաբերում է նաեւ  հաջողակ սփյուռքահայ ձեռներեցների ներգրավվածությանը: Շատ են նաեւ հաջողած անհատ գործարարները, պարտադիր չէ ՏՏ ոլորտից. նրանք նույնպես կարող են աջակցություն ցուցաբերել ներդրման եւ փորձառության տեսանկյունից:
Ճիշտ նախաձեռնությունների մեջ շարունակական ներգրավվածության ու ներդրումների, ինչպես նաեւ ՀՀ կառավարության կողմից ենթակառուցվածքների զարգացման պատրաս¬տակամության շնորհիվ, Հայաստանը իրական հնարավորություն կունենա ստեղծելու կենսունակ էկոհամակարգ եւ ստարտափերի թիվը 200-ից հասցնելու 1000-ի առաջիկա տասնամյակում: Որքան շատ հաջողված պատմություններ լինեն, այնքան ավելի շատ մյուսները կոգեւորվեն մեր էկոհամակարգում ներդրումներ եւ մասնակցություն ունենալու հարցում:

11:17 | 31.08.15 | Interviews | exclusive 13429
Granatus provides investment, expertise and networks to startups worldwide that leverage Armenia’s potential as an emerging technology hub. The venture capital firm has offices in Yerevan, London and Singapore.
Pierre Hennes of Armenian descent is Co-Founder and Partner at Granatus Ventures. He has extensive experience in investment and new venture creation across Asia, Europe and the US, and has established and managed several VC firms and startups across multiple sectors over the past 15 years.
Itel.am spoke with Pierre Hennes who was in Armenia recently.
-Before establishing Granatus Ventures, you had founded three such venture capital firms in Singapore. What made you think there was need for such a firm in Armenia?
-I have been living in Singapore for about 15 years, and had moved there as an angel investor.  Singapore is an amazing place - it is commited to developing the local startup eco-system, and has invested more than USD 10 billion in research, innovation and enterprise development schemes over the past 15 years.
My partners and I saw this as a great opportunity to formalize and scale our investment activities, and so we decided to raise formal VC funds targeting investments in Singapore & Asian startups. One of our VC funds was established with a significant investment from the Singapore Government.
Armenia also has great potential for innovation and enterprise, and with the support of the World Bank the Government has started a comprehensive program to develop the local ecosystem. Israel and Singapore have already successfully implemented similar programs. For example, the concept of matching grants, has also been adopted in Armenia through the Enterprise Incubator Foundation (EIF).
We decided to take a bigger step. That’s when my partners and I saw the need and the opportunity to establish the first VC fund in Armenia to invest in local startups.
-Granatus was launched in October 2013. What strides have you made so far?
-VC funds typically go through three development phases. The first phase focuses on fund formation and fundraising, which lasts around two years. Once the fund is formally launched, the investment period begins. During this period, which typically lasts four years, the management team is focused on building the investment portfolio by investing in promising companies as per the fund’s mandate. The final phase, or the “harvest period”, lasts four to six years, and is the phase that focuses on building value across the portfolio and exiting investments through acquisitions or IPOs.
Granatus is currently in the investment period, and has invested in eight startups․ Those either locally registered companies, or companies having core value add activities in Armenia. More than 50 high quality engineers are employed in Armenia across all companies in our portfolio. Some of our companies are already in the process of completing second round financing. By the way, some of them attracted capital from well know investors  and funds in Silicon Valley.
Over the next 18 months, we are targeting to expand our portfolio to up to 12 companies, and expect these 12 companies to employ over 200 people over the next 3 years.
-Which startup features matter for potential investors?
-At Granatus, we evaluate several key factors when making an investment decision. The most critical factors relate to the product, the market and the team. For the product, we evaluate how innovative it is and whether there are sufficient barriers to entry in the form of trade secrets, domain expertise, IP, investment, etc. As for the target market, it is critical that the market is large, scalable and can be served profitably. We also evaluate whether the company has an opportunity to open an entirely new market by offering solutions that significantly enhance current customer experience.
Finally, we look very closely at the team – their maturity, experience, commitment and drive. We like teams with two to three founders with complimentary skill sets who have had previous experience working together in the relevant sectors.
-Which are the strong and weak aspects of Armenian startups?
-The Armenian IT sector over the past 15-20 years has been focused primarily on outsourcing. The sector currently employs about 10,000 people across 400 companies and represents roughly 4% of GDP. There are a number of players who have gained significant value and experience in the sector, and who are now seeking ways to move up the value chain. Several companies are increasingly focused on innovation and new product development. With access to capital through funds such as Granatus, these companies are now better equipped to take the risk of changing their business models.
Though capital and qualified talent may be available to help mitigate the risk, other challenges remain. First is direct contact with the customer; it’s important to understand your customer’s needs in order to develop relevant products and services.  The second is the ability to scale the business and enter foreign markets. These are among the key areas where Granatus adds value to its portfolio. Not only do we provide investment, but also our team works closely with our portfolio companies to accelerate growth and market leadership. Our portfolio companies also have exclusive access to a global network of experienced advisors and mentors who serve as a source of strategic direction and new market development.
-Which markets would you recommend startups considering?
- The local Armenian market is small and so we encourage our startups to think globally from the outset. The overall size of the market, the availability of customers and the ability to serve those customers profitably are some of the key factors in determining which markets a company should target.
For example, some of our companies, like ggTaxi have offerings that are more suitable to local or regional markets due to the local nature of the services provided. Other companies, such as CodeFights and Sololearn, offer globally relevant digital learning solutions, and are accessible to a wide audience of users, irrespective of geography.
Granatus is a global venture capital firm. We have offices in Singapore, London and Yerevan and a global advisory network that stretches from Australia to San Francisco. We know the challenge entrepreneurs face when targeting foreign markets on their own, and we make these valuable resources available to our companies to help execute and accelerate their market entry strategies.
-Which are the current trends of the eco-system of Armenia-based startups?
-Establishing a robust and deep startup eco-system is a long-standing process that requires commitment and involvement from a multitude of stakeholders including government, the private sector and education. Silicon Valley took over 50 years to become what it is today, and Singapore has to date invested just over 15 years in building its ecosystem; each are driven by a unique set of characteristics that have resulted in their success. Similarly, it is important for our key stakeholders to work collectively to identify where Armenia can excel and provide a competitive advantage over other ecosystems, and to direct the necessary resources to the right initiatives that accelerate growth and development.
Armenia now competes globally with other ecosystems and must focus on providing best-in-breed talent, infrastructure and services to startups and entrepreneurs. For example, while Armenia’s talent pool is strong, it is limited in scale. Initiatives such as AYB, TUMO and UWC are great examples of preparing the next generation of entrepreneurs with the necessary skill sets to perform in the digital economy. We also need to improve our basic infrastructure in terms of communication and transportation, and develop financial and legal frameworks that ensure investor confidence.
Young entrepreneurs also need more local role models. There is a limited pool of successful local Armenian IT entrepreneurs, and more needs to be done to encourage them to invest time and resources across a variety of initiatives that add value to the local ecosystem. This includes greater engagement with successful diaspora Armenians. There are also successful individuals not necessarily from the IT sector, which should be tapped for investment and expertise.
With continued engagement and investment in the right initiatives, and a strong commitment from the Government to build out the infrastructure, Armenia has a real chance to create a vibrant ecosystem and grow the number of startups from 200 to over 1,000 over the coming decade. And the more success stories we can demonstrate, the more others will be encouraged to invest and participate in our ecosystem.