15:49 | 27.04.15 | Հարցազրույցներ | exclusive 197649
2011 եւ 2012 թթ. Ալեքսիս Օհանյանն ընդգրկվել է Forbes-ի «30 Under 30» ցանկում՝ որպես տեխնոլոգիական աշխարհի կարեւոր ներկայացուցիչ: 2013թ. Wired ամերիկյան ամսագիրն իր 20-ամյակի հոբելյանական համարում Ալեքսիս Օհանյանին եւ Reddit-ի գլխավոր մենեջեր Էրիկ Մարտինին անվանել է «նորարարության չեմպիոններ»:
Ալեքսիս Օհանյանն ապրիլի 25-ին «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում կայացած HIVE Engineering Leadership Summit-ի գլխավոր բանախոսներից էր:
Itel.am-ի բացառիկ հարցազրույցը Reddit-ի համահիմնադրի հետ:
-Ալեքսիս, Դուք Reddit-ը հիմնադրել եք 22 տարեկանում: Ո՞րն էր Ձեր հաջողության բանաձեւը:
-Ես բավական հաջողակ էի, քանի որ շատ վաղ տարիքից կարողացել եմ օգտվել համակարգչից եւ ինտերնետից: Հետո կարողացա այնպիսի կրթություն ստանալ, որն ինձ օգնեց դառնալ ինքնուս ուսուցիչ կամ ուղղակի ինքնուս: Ինտերնետի շնորհիվ ինքնակրթությունը գիտելիքի անսահմանափակ շտեմարան է:
Առաջին անգամ միջին դպրոցում եմ առնչվել համակարգչի եւ ինտերնետի հետ: Դա 1996թ. էր, եւ ես 13-14 տարեկան էի: Համակարգիչն ու ինտերնետն աստիճանաբար ամեն ինչ փոխեցին:
Այս ոլորտի պարգեւներից է այն, որ այստեղից ստացվող գիտելիքը հիմնականում հասանելի է բոլորին եւ անվճար է: Ես որոշեցի, որ կարող եմ իմանալ ամեն ինչ, եւ դա թերեւս ամենամեծ ներդրումն էր ինձ համար:
-Ի՞նչ խոչընդոտների եք հանդիպել նախնական շրջանում:
-Նախքան Reddit-ը՝ մեկ այլ ընկերություն ունեի: Այն հիմնադրեցի այն ժամանակ, երբ դեռ քոլեջում էի սովորում, եւ այն գոյատեւեց շուրջ 1 ու կես տարի: Ցանկանում էինք աշխատել ռեստորանների հետ, սակայն վերջիններս պատրաստ չէին, որովհետեւ ինտերնետ չունեին: Այսօրվա երիտասարդությունն ունի շատ ավելի մեծ թվով գործիքներ: Շատ ավելի հեշտ եւ էժան է սկսելը: Միակ թերությունն այն է, որ մրցակությունն է մեծ, սակայն այժմ իսկապես լավ ժամանակ է ինչ-որ բան ստեղծելու համար:
-Ալեքսիս, ի՞նչ խորհուրդներ կտաք հայկական ստարտափներին. ինչպե՞ս կարելի է ստարտափը վերածել հաջողակ բիզնեսի:
-Հայկական շուկան մեծ չէ, եւ մարդիկ էլ շատ չեն: Մեծ թվով որակյալ ծրագրեր ստեղծվում են անգլերենով՝ որպես առաջին լեզու: Անգլախոս աշխարհը շատ մեծ օնլայն ներկայություն ունի:
Նույնը կարող է աշխատել նաեւ ռուսախոս շուկայում, սակայն հնարավոր է, որ ստարտափ հիմնելիս որոշակի սահմանափակումներ առաջանան: Սակայն այժմ ես չեմ կարող ասել, թե ինչ պրոդուկտ է օրինակ անհրաժեշտ ստեղծել ռուսական շուկայի համար, քանի որ նախկինում երբեւէ դա չեմ արել:
Ավելի լա՛յն մտածեք՝ հայկական սահմաններից դուրս: Այս դեպքում միշտ բերում եմ Էստոնիայի օրինակը. Skype-ը հիանալի ընկերություն է, որը ստեղծվել է Էստոնիայի պես երկրում, սակայն իրապես գլոբալ հարթակ է եւ իրար է կապում ամբողջ աշխարհը: Ընկերության հիմնադիրները շատ ավելի լայն են մտածել եւ ստեղծել են մի բան, որը կօգտագործեն ոչ միայն էստոնացիները, այլեւ աշխարհը: Իհարկե, կարող եք Հայաստանի համար աշխատող պրոդուկտներ ստեղծել, սակայն միշտ նկատի՛ ունեցեք, որ դա մի օր կարող է դուրս գալ Հայաստանի սահմաններից:
-Ալեքսիս, գիտենք, որ առնչվում եք հայաստանյան ստարտափների հետ:
-Այո, 3 ստարտափի խորհուրդներ եմ տվել (pitching): Հայաստանում այսօր կան ոլորտի չեմպիոններ: Սակայն կարեւոր է եւ անգամ ճակատագրական՝ շարունակել նրանց աջակցել, քանի որ նրանք, այսպես կոչված, ներշնչանքի աղբյուր (role model) եւ օրինակ են մյուս ստարտափների համար: Այժմ նոր ստարտափները կարող են նայել արդեն կայացածներին եւ իրենք իրենց ասել. «Եթե նրանք կարողացել են հասնել հաջողություն, ինչո՞ւ ես էլ չփորձեմ»:
Ես տեսնում եմ սա աշխարհի տարբեր ստարտափ համայնքներում, որոնք նոր-նոր են սկսում զարգանալ: Տեղական համայնքները հիանալի գործ են անում՝ իրար աջակցելով: Եվ երբ նրանցից մեկը հաջողության է հասնում, բոլորն ուրախանում են վերջինիս հաջողություններով, քանի որ գիտեն, որ դա օգնելու է բոլորին: Նորաստեղծ շուկաներում, որտեղ կա հաջողակ ստարտափ, մեծ քանակությամբ այլ ներդրողներ կարող են ներգրավվել:
-Իսկ Դուք երբեւէ ներդրում կկատարե՞ք հայկական ստարտափում:
Լուսանկարը՝ www.tumo.org
-Հնարավոր է: Ինձ համար ամենամեծ հարցն այն է՝ արդյոք այն տեխնիկապես հայկակա՞ն ընկերություն է, թե՞ ոչ: Եթե այն գրանցված է Հայաստանում, ապա պետք է իրավաբանի հետ պարզել, թե ինչ օրենքներ են այստեղ գործում: Եթե հայկական ընկերություն է, սակայն գրանցված ԱՄՆ-ում, ապա գործընթացը շատ ավելի հեշտ է, քանի որ ես գիտեմ՝ ի՞նչ եւ ինչպե՞ս անել:
-Գրանցման հարցից բացի՝ է՞լ ինչ արժանիքներ պետք է ունենա ստարտափը, որպեսզի գրավի Ձեր ուշադրությունը:
-Վաղ շրջանի ստարտափներում ներդրումը նշանակում է ներդրում կատարել հենց հիմնադիրների շրջանում: Չունես մեծ քանակությամբ տեղեկատվություն, քանի որ ամեն ինչ նոր է: Սակայն նաեւ ցանկանում ես տեսնել, թե հիմնադիրները ի՞նչ կարող են ստեղծել եւ ինչի՞ հասնել միասին՝ բավական կարճ ժամանակահատվածում:
-Այսինքն դա մի բան է, որ կառուցվում է ռիսկի եւ վստահությա՞ն վրա:
-Այո՛, եւ ցուցադրված հնարավորությունների: Ահա թե ինչու վաղ շրջանի ներդրողները միշտ ցանկանում են տեսնել, որ ստարտափի հիմանդիրները ստեղծում եմ մի բան, որն իսկապես հետաքրքիր է օգտատերերին, մի բան, որ կարող է աճել:
-Ըստ Ձեզ, ի՞նչ հիմնական սխալներ են գործում հայկական ստարտափները:
-Այդ սխալները միայն հայկական չեն, դրանք բոլոր ստարտափներն էլ անում են:
Շատ հիմնադիրներ շարունակում են թե՛ պրոդուկտի եւ թե՛ իրենց մոտեցումներում փոփոխության փոխարեն անընդհատ նույն բանը անել:
Սխալներից է նաեւ այն, որ համարվողականության գործընթացը արագ չի կատարվում:
Նրանք հաճախ չեն անում այն, ինչն իսկապես կարեւոր է. շատ են մարդիկ, որոնք ոգեւորված են ստարտափ սկսելու մտքով, սակայն կոդ գրելու կամ օգտատերեր ներգրավելու վրա կենտրոնանալու փոխարեն ժամանակ եւ այլ բաներ են ծախսում ոչ այնքան կարեւոր քայլերի վրա:
Շատ հիմնադիրներ նաեւ համահիմնադիրների հարցում են սխալ ընտրություն կատարում, նախապես հստակ չեն բաշխում աշխատանքային պարտականությունները: Ստարտափ սկսելը նման է ամուսնության, որտեղ կարեւոր է վստահությունը:
-Եթե երբեւէ որոշեիք ներդրում կատարել Հայաստանում, միայն ՏՏ ոլո՞րտը կընտրեիք:
-Իհարկե:
-Նույնիսկ ռեստորա՞ն չէիք ցանկանա բացել:
-Գուցե լահմաջոյի կետ բացեի (Ծիծաղում է – խմբ.): Այո՛, խորովածը նույնպես լավ է հնչում, սակայն չգիտեմ` արդյոք կկարողանա՞մ «խորավածանոց» բացել: Այնպես որ՝ լահմաջո (Ծիծաղում է - խմբ.):
-Ալեքսիս, շա՞տ բան է փոխվել Հայաստանում Ձեր վերջին այցից հետո:
-Այո, անցած անգամ 4 տարի առաջ եմ այստեղ եղել, եւ, իսկապես, շատ բան է փոխվել: Քաղաքի կենտրոնում ամեն ինչ նոր է: Ամեն ինչ կտրուկ փոխվել է: Անցած անգամ, երբ «Թումո» այցելեցի, այն դեռ նոր պիտի բացվեր: Շրջեցի կենտրոնում, ծանոթացա կառուցվածքին, սակայն միայն կարող էի պատկերացնել, թե այն ինչպիսին կլինի բացվելուց հետո: Հիմա ես այստեղ եմ, տեսնում եմ արդյունքը, եւ այն հիասքանչ է:
- Ի՞նչպիսին են տպավորությունները System of a Down-ի (SOAD) երեւանյան համերգից:
-Ես SOAD-ի երկրպագուներից եմ: Մեծացել եմ այս խմբի երաժշտությամբ: Հիշում եմ, երբ ներկա էի Վաշինգտոնում նրանց համերգին, կարծում էի, որ դա SOAD-ի՝ իմ այցելած լավագույն համերգն է: Սակայն այժմ վստահաբար կարող եմ ասել, որ SOAD-ի լավագույն համերգը ապրիլի 23-ի երեւանյան համերգն է:
Հիանալի էր վերադառնալ այստեղ ինչպես Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի, այնպես էլ ապրիլի 24-ին ծննդյանս օրը նշելու, SOAD-ի համերգին մասնակցելու եւ հիասքանչ մարդկանց հետ շփվելու համար:

15:49 | 27.04.15 | Интервью | exclusive 198338
В 2011 и 2012 гг. Алексис Оганян вошел в список Forbes 30 Under 30 как важный  представитель технологического мира. В 2013 г. американский журнал Wired назвал Алексиса Оганяна и главного менеджера Reddit Эрика Мартина «чемпионами по инновациям».
Алексис Оганян был одним из главных спикеров в рамках HIVE Engineering Leadership Summit 25 апреля в Центре креативных технологий «Тумо».
Представляем эксклюзивное интервью Itel.am с Алексисом Оганяном.
- Алексис, Вы основали Reddit, когда Вам было 22. В чем Ваша формула успеха?
- Мне очень повезло, ибо я с раннего возраста мог пользоваться компьютером и интернетом. Потом я получил такое образование, которое позволило мне стать учителем-самоучкой или просто самоучкой. Благодаря интернету, самообразование стало неограниченным источником знаний.
Впервые я столкнулся с компьютером и интернетом в средней школе. Это был 1996 год, и мне было 13 лет. Компьютер и интернет постепенно изменили все.
Полученные таким путем знания в основном доступны всем бесплатно. Я решил, что могу знать все, и для меня это было лучшей инвестицией.
- С какими препятствиями вы сталкивались в первоначальный период?
- До Reddit у меня была другая компания. Я основал ее, когда еще учился в колледже, и она проработала 1,5 года. Мы хотели работать с ресторанами, однако они не были готовы к этому, так как у нас не было интернета. У сегодняшней молодежи намного больше инструментов. Намного проще и дешевле начать что-то. Единственный недостаток – большая конкуренция, однако сейчас, действительно, прекрасное  время что-то создавать.
- Алексис, что бы Вы посоветовали армянским стартапам? Как можно превратить стартап в успешный бизнес?
- Армянский рынок небольшой, людей здесь немного. Много качественных программ создается первоначально на английском языке. Англоязычный мир очень широко представлен в сети.
То же может сработать и в русскоязычном мире, однако при основании стартапа могут возникнуть определенные ограничения.
Совет такой - мыслите шире, выходите за границы Армении. В таких случаях я всегда привожу пример Эстонии. Skype – замечательная компания, которая была создана в такой стране, как Эстония. Однако это действительно глобальная площадка, которая связывает весь мир. Основатели компании мыслили широко и создали нечто, что использовали бы не только эстонцы, но и весь мир. Конечно, можно создавать и продукты, ориентированные на Армению, однако планируйте, что однажды он может выйти за пределы Армении.
- Нам известно, что Вы имеете некоторое отношение к армянским стартапам.
- Да, я подал идеи для трех стартапов (pitching). В Армении сегодня есть чемпионы сферы. Однако важно, и в данном случае это имеет решающее значение, продолжить поддерживать их, поскольку они – источник вдохновения (role model) и пример для других стартапов. Теперь новые стартапы могут оглядываться на состоявшиеся и говорить себе: «Если они смогли добиться успеха, почему бы и нам не попробовать?»
Я вижу это в разных стартап-общинах мира, которые только начинают развиваться. Местные общины делают прекрасное дело, поддерживая друг друга. И когда один из них добивается успеха, все радуются его удаче, потому что знают, что он будет помогать всем. На новых рынках, где присутствует успешный стартап, могут быть привлечены новые инвестиции.
- Вы бы сами когда-нибудь вложились в армянские стартапы?
- Возможно. Самый большой вопрос для меня в том, является ли компания армянской технически, или нет. Если она зарегистрирована в Армении, то с помощью юристов следует выяснить, какие законы действуют здесь. Если это армянская компания, но зарегистрирована в США, то процесс намного проще, потому что я знаю, что и как нужно делать.
- Кроме вопроса регистрации, какими еще достоинствами должен обладать стартап, чтобы привлечь Ваше внимание?
- Инвестиции на раннем этапе означают, что ты вкладываешь в учредителей. Ты владеешь небольшой информацией, так как все еще только начинается. Однако вместе с тем ты хочешь видеть, что могут создать учредители, чего могут добиться вместе за достаточно короткий срок.
- То есть это нечто, что строится на риске и доверии?
- Да, и продемонстрированных возможностях. Вот почему инвесторы на ранних этапах всегда хотят видеть, что основатели стартапа создают что-то интересное пользователям, способное вырасти в нечто большее.
- Какие основные ошибки допускают армянские стартапы?
- Эти ошибки не сугубо армянские, их допускают все.
Многие учредители продолжают как в плане продукта, так и в плане своих подходов повторять одно и то же, вместо того, чтобы то-то менять.
Другая ошибка заключается в несвоевременной расстановке приоритетов. Часто они не делают того, что действительно важно. Многие воодушевляются мыслью о создании стартапа, однако вместо того, чтобы писать код или привлекать пользователей, они тратят время на другие, менее ценные вещи.
Многие неправильно выбирают соучредителей, заранее не распределяют обязанности. В создании стартапа, как и в браке, важно доверие.
- Если бы Вы когда-нибудь решили инвестировать в Армении, выбрали бы ИТ-сферу?
- Конечно.
- Даже ресторан не стали бы открывать?
- Возможно, я бы открыл точку по продаже лагмаджо (смеется – ред.). Да, шашлык тоже звучит хорошо, однако не уверен, что я смог бы открыть шашлычную. Так что, лагмаджо (смеется – ред.).
- Алексис, многое изменилось в Армении после Вашего последнего визита?
- Да, в прошлый раз я был здесь 4 года назад, и, действительно, многое изменилось. В центре города все новое. Все сильно изменилось. В прошлый раз, когда я побывал в «Тумо», он только собирался открыться. Я прошелся по центру, осмотрел структуру, однако тогда я мог только представлять, каким он будет после открытия. А сейчас я здесь и вижу результат. И он великолепен.
- Каковы Ваши впечатления от ереванского концерта System of a Down (SOAD)?
- Я – поклонник SOAD. Я вырос на музыке этой группы. Помню, когда я побывал на их концерте в Вашингтоне, мне казалось, что это лучший концерт SOAD, на котором мне довелось присутствовать. Однако теперь я уверенно могу сказать, что лучший концерт SOAD был 23 апреля в Ереване.