15:13 | 03.11.11 | Հարցազրույցներ | exclusive 20378
Ավելի քան 3 տարի է, ինչ Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանը համագործակցում է հակավիրուսների արտադրությամբ զբաղվող հանրաճանաչ Կասպերսկու լաբորատորիայի հետ: Համալսարանի ինֆորմացիոն անվտանգության եւ ծրագրավորման ամբիոնին կից ստեղծվել է «Կասպերսկու ակադեմիա», որն ամբիոնի համար հասանելի է դարձնում լաբորատորիայի բոլոր մեթոդաբանական ծրագրերը, որոնք էլ հետագայում օգտագործվում են ուսումնական գործընթացում: Ամբիոնի 20-ամյակի կապակցությամբ վերջերս Երեւան էին այցելել Կասպերսկու լաբորատորիայի մասնագետները եւ դասախոսություն կարդացել ժամանակակից կիբեռսպառնալիքների վերաբերյալ, ինչպես նաեւ պատմել ընկերության կրթական ծրագրերի մասին:
Մեդիամաքսի եւ Itel.am-ի հետ հարցազրույցում Կասպերսկու լաբորատորիայի ռուսաստանյան հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Սերգեյ Նովիկովը եւ ընկերության կրթական ծրագրերի մենեջեր Իրանա Սելեզնյովան պատմել են կրթական ծրագրերում եւ Լաբորատորիայի նախաձեռնություններում հայաստանցի ուսանողների մասնակցության հնարավորության մասին:
- Պատմեք Կասպերսկու լաբորատորիայի կրթական ծրագրերի մասին, որոնց կարող են մասնակցել հայաստանցի ուսանողները:
Ի. Սելեզնյովա. – Ընկերությունն արդեն վաղուց ունի կրթական ուղղություն, եւ մենք մեծ կարեւորություն ենք տալիս դրան: Մենք կրթական միջոցներ ունենք ինչպես դասախոսների, այնպես էլ ուսանողների համար: Դասախոսներին մենք առաջարկում ենք ուսումնական նյութեր, պատրաստի դասընթացներ ուսումնական գործընթացում ներդնելու համար, որակավորման բարձրացման առկա եւ հեռակա ուսուցում, շատ հաճախակի կազմակերպվող վեբինարներ, որոնք հասանելի են ոչ միայն դասախոսների եւ ուսանողների, այլեւ բոլոր ցանկացողների համար: Համակարգչային անվտանգության շուրջ ընկերության կրթական ձեռնարկները, ինչպես նաեւ մեր կրթական նախաձեռնություններն անվճար կարելի է ներբեռնել մեր կայքից` (www.kasperskyacademy.com/ru)
Ինչ վերաբերում է ուսանողների ուսուցմանը, ապա նրանց համար գործում են գործնական, դիպլոմային աշխատանքների աջակցության ծրագրեր, ինչպես նաեւ ամենամյա IT Security for the next generation միջազգային կոնֆերանսը, որն իր տանիքի տակ համախմբում է ուսանողներին, պրոֆեսորներին, ՏՏ անվտանգության ոլորտի փորձագետներին: Հաջորդ կոնֆերանսը կանցկացվի 2012-ի մարտին Ցյուրիխի տեխնոլոգիական համալսարանում:
Այս կոնֆերանսին մասնակցելու համար հարկավոր է ներկայացված թեմաներով պատրաստել հետազոտական նախագիծ, որը տեխնիկականից բացի կարող է լինել սոցիալ-տնտեսական եւ իրավական: Աշխատանքը պետք է համապատասխանի նորարարության եւ պրակտիկ կողմնորոշման չափանիշներին:
Ս. Նովիկով. – Մեր ուսանողական կոնֆերանսը գիտական հետազոտությունների գործնական կիրառման եւ այնուհետեւ տեխնոլոգիայի վերածելու հիանալի հնարավորություն է: Որքան գործնական կողմնորոշում ունենան աշխատանքները, այնքան ավելի մեծ է դրանք արտադրության մեջ կիրառելու հավանականությունը, մասնավորապես` մեր Լաբորատորիայում: Կոնֆերանսի ձեւաչափն ուսանողներին հնարավորություն է տալիս փորձ փոխանակել ոչ միան միմյանց, այլեւ ընկերության փորձագետների եւ դասախոսների հետ:
- Ի՞նչ է իրենից ներկայացնում դիպլոմային աշխատանքների աջակցության ծրագիրը:
Ի. Սելեզնյոնա. - Որպեսզի Կասպերսկու լաբորատորիան աջակցի ուսանողներին իրենց դիպլոմային աշխատանքների հարցում, նրանց նախ եւ առաջ հարկավոր է ներկայացնել աշխատանքի ընթացքը եւ նշել, թե ի՞նչ փորձագիտական աջակցության կարիք ունեն: Եթե նախագիծը հետաքրքիր լինի մեզ համար, մենք սիրով կքննարկենք այն եւ կօգնենք ուսանողին հեռակա ռեժիմի խորհրդատվության միջոցով:
- Դժվար է գտնել հայաստանցի ուսանող-ինֆորմատիկ, ով կհրաժարվեր ստաժավորում անցնել ձեր Լաբորատորիայում: Ի՞նչ է հարկավոր դրա համար:
Ի. Սելեզնյովա. – Ստաժավորումը Մոսկվայում նույնպես անց է կացվում մրցույթային կարգով: Ամառային ամիսներին ուսանողները դառնում են մեր աշխատակիցները եւ ստանում գործնական փորձ: Մեր գործնական աշխատանքներին մասնակցելու համար պետք է անցնել հարցազրույց:
- Մի շարք ՏՏ-կորպորացիաներ հետազոտությունների եւ ծրագրավորման կենտրոններ են բացել Հայաստանում: Կասպերսկու լաբորատորիան ունի՞ նման ծրագրեր:
Ս. Նովիկով. – Ընկերությունն առայժմ չունի նման ծրագրեր, չնայած նշեմ, որ մեզ համար չափազանց կարեւոր է հետազոտողների թիմ ունենալ Մերձավոր Արեւելքում, եւ մեզ մինչ այժմ չի հաջողվել գտնել նրանց: Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, կարծում եմ, որ առաջիկայում արժե քննարկել այդ հավանականությունը:

15:13 | 03.11.11 | Интервью | exclusive 20368
Уже более трех лет Государственный инженерный университет Армении сотрудничает со всемирно известным производителем антивирусов “Лаборатория Касперского”. При кафедре информационной безопасности и программного обеспечения университета создана «Академия Касперского», которая делает доступными для кафедры все методические разработки лаборатории, которые в дальнейшем используются в учебном процессе. По случаю 20-летия кафедры Ереван недавно посетили специалисты Лаборатории Касперского, которые прочитали лекцию о современных киберугрозах, а также рассказали об образовательных программах компании. О возможностях участия в образовательных программах и инициативах Лаборатории для студентов из Армении в интервью Медиамакс и Itel.am рассказали руководитель российского исследовательского центра Лаборатории Касперского Сергей Новиков и менеджер компании по образовательным программам Ирина Селезнева.
- Расскажите об образовательных программах Лаборатории Касперского, в которых могут принять участие студенты из Армении.
И. Селезнева: - Образовательное направление ведется в компании довольно давно, и мы уделяем ему большое внимание. У нас есть образовательные ресурсы как для преподавателей, так и для студентов. Преподавателям мы предлагаем учебные материалы, курсы, готовые к внедрению в учебный процесс, очное и заочное обучение по повышению квалификации, вебинары, которые мы проводим очень часто и которые доступны не только для преподавателей и студентов, но и для всех желающих. Учебные пособия компании по компьютерной безопасности, а также все наши образовательные инициативы доступны для бесплатного скачивания у нас на сайте (www.kasperskyacademy.com/ru).
Что касается обучения студентов, то для них у нас действуют программы практики, поддержки дипломных работ, а также ежегодная международная конференция IT Security for the next generation, которая собирает под одной крышей сообщество студентов, профессоров, экспертов в области ИТ-безопасности. Конференция открывает для студентов новые знания, знакомства и карьерные возможности. Следующая пройдет в марте 2012г. в технологическом университете Цюриха.
Для того, чтобы принять в ней участие, надо подготовить исследовательский проект на предложенные темы, которые помимо технических могут быть также социально-экономическими и правовыми. Работа должна отвечать таким качествам, как инновационность и практикоориентированность.
С. Новиков: - Наши студенческие конференции – это возможность практического применения научных исследований, их превращения в технологию. Чем более практикоориентированными будут работы, чем больше будет шансов внедрить эту работу на каком-то производстве, в частности, у нас в Лаборатории. Формат конференции позволяет студентам обмениваться опытом не только между собой, но и с эксперами компаний, профессорами.
- Что из себя представляет ваша программа поддержки дипломных работ?
И. Селезнева: - Для того, чтобы Лаборатория Касперского оказала студентам поддержку в работе над дипломными работами, им необходимо представить наработки, указать, в какой именно экспертной поддержке они нуждаются. Если проект будет нам интересен, мы с радостью его рассмотрим и поможем студенту, оказав необходимую консультацию в удаленном режиме.
- Вряд ли найдется армянский студент-информатик, который отказался бы от стажировки в вашей Лаборатории. Что для этого нужно?
И. Селезнева: - Стажировка в Москве также проходит на конкурсной основе. В летние месяцы студенты становятся нашими сотрудниками и получают практический опыт. Чтобы пройти у нас практику, следует пройти собеседование.
- Ряд крупных ИТ-корпораций открыли в Армении центры исследований и разработок. Нет ли таких планов и у Лаборатории Касперского?
С. Новиков: - У компании пока нет таких планов, хотя, отмечу, для нас важно иметь команду исследователей на Ближнем Востоке, и пока мы их там найти не можем. Что касается непосредственно Армении, думаю, нам в будущем стоит рассмотреть эту возможность.