12:51 | 05.03.18 | Նորություններ | 19744
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) վարչական վարույթ է հարուցել «Յուքոմ» ընկերության հանդեպ:
Հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ կատարվել է ուսումնասիրություն՝ հեռուստատեսային գովազդի շուկայում:
Արդյունքում պարզվել է, որ Յուքոմ-ը գովազդում է «Հեղափոխական առաջարկ» անվանումով  իր նոր ծառայությունը, որով ֆիքսված կապի իր բաժանորդներին առաջարկում է օգտվել շարժական հեռախոսակապի «Ունիվերսալ» ծառայությունից:
«Թվարկելով փաթեթին միանալու մի շարք պայմաններ, ընկերությունը սպառողներին որեւէ կերպ չի տեղեկացնում էական պայմաններից մեկի մասին. այն է՝ վերոնշյալ ծառայությունից կարելի է օգտվել միայն փաթեթին 2 տարով բաժանորդագրվելու դեպքում:  Բացի այդ, գովազդում ցուցադրվում է մի խումբ անձանց կողմից պաստառների միջոցով «ցույցի» անցկացման գործընթաց, որի ընթացքում ցուցադրված կանաչ գույնի պաստառներից մեկի վրա սպիտակ տառերով նշված է «ԿԱՆԱՉԻՆ` ԱՅՈ, ՄՆԱՑԱԾԻՆ` ՉԱՅՈ» արտահայտությունը», - ասված է ՏՄՊՊՀ հաղորդագրության մեջ:
ՀՀ Մրցակցային մարմնի գնահատմամբ, գովազդի ընթացքում ցուցադրված գրությունը, ինչպես նաեւ ծառայության էական պայմանների մասին ոչ ամբողջական տեղեկատվությունը  կարող է ստեղծել տնտեսվարող սուբյեկտի, նրա գործունեության կամ առաջարկած ապրանքների վերաբերյալ հասարակության մոլորեցման, ինչպես նաեւ տնտեսվարող սուբյեկտի համբավի վնասման հնարավորություն:
Հաշվի առնելով վերոնշյալ հանգամանքները, Հանձնաժողովը վարչական վարույթի շրջանակում կքննի «Յուքոմ» ընկերության կողմից օրենքի հնարավոր խախտման, մասնավորապես անբարեխիղճ մրցակցության դրսեւորման հարցը:

12:51 | 05.03.18 | Новости | 19693
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении возбудила административное дело против компании «Юком».
По инициативе комиссии, на рынке телевизионной рекламы было проведено исследование.
В результате выяснилось, что «Юком» рекламирует свою новую услугу под названием «Революционное предложение», в рамках которой компания предлагает своим абонентам фиксированной связи воспользоваться услугой мобильной связи «Универсал».
«Перечисляя ряд условий для подключения к пакету, компания никоим образом не сообщает потребителям об одном из существенных условий предложения: вышеупомянутой услугой можно воспользоваться только в случае подписки на пакет сроком на 2 года. Кроме того, в рекламе показано, как группа лиц проводит «митинг» с зелеными плакатами, на одном из которых белыми буквами написано: «ЗЕЛЕНОМУ - ДА, ОСТАЛЬНОМУ – НЕТ»,- говорится в сообщении ГКЗЭК.
По оценкам Госкомиссии, показанная в рекламе надпись, а также неполная информация о существенных условиях услуги может ввести общество в заблуждение, в ущерб репутации хозяйственного субъекта.
Учитывая вышеупомянутые обстоятельства, Комиссия  в рамках административного дела рассмотрит вопрос возможного нарушения закона компанией «Юком», в частности, вопрос проявления недобросовестной конкуренции.