12:51 | 05.03.18 | Նորություններ | 19744
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) վարչական վարույթ է հարուցել «Յուքոմ» ընկերության հանդեպ:
Հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ կատարվել է ուսումնասիրություն՝ հեռուստատեսային գովազդի շուկայում:
Արդյունքում պարզվել է, որ Յուքոմ-ը գովազդում է «Հեղափոխական առաջարկ» անվանումով  իր նոր ծառայությունը, որով ֆիքսված կապի իր բաժանորդներին առաջարկում է օգտվել շարժական հեռախոսակապի «Ունիվերսալ» ծառայությունից:
«Թվարկելով փաթեթին միանալու մի շարք պայմաններ, ընկերությունը սպառողներին որեւէ կերպ չի տեղեկացնում էական պայմաններից մեկի մասին. այն է՝ վերոնշյալ ծառայությունից կարելի է օգտվել միայն փաթեթին 2 տարով բաժանորդագրվելու դեպքում:  Բացի այդ, գովազդում ցուցադրվում է մի խումբ անձանց կողմից պաստառների միջոցով «ցույցի» անցկացման գործընթաց, որի ընթացքում ցուցադրված կանաչ գույնի պաստառներից մեկի վրա սպիտակ տառերով նշված է «ԿԱՆԱՉԻՆ` ԱՅՈ, ՄՆԱՑԱԾԻՆ` ՉԱՅՈ» արտահայտությունը», - ասված է ՏՄՊՊՀ հաղորդագրության մեջ:
ՀՀ Մրցակցային մարմնի գնահատմամբ, գովազդի ընթացքում ցուցադրված գրությունը, ինչպես նաեւ ծառայության էական պայմանների մասին ոչ ամբողջական տեղեկատվությունը  կարող է ստեղծել տնտեսվարող սուբյեկտի, նրա գործունեության կամ առաջարկած ապրանքների վերաբերյալ հասարակության մոլորեցման, ինչպես նաեւ տնտեսվարող սուբյեկտի համբավի վնասման հնարավորություն:
Հաշվի առնելով վերոնշյալ հանգամանքները, Հանձնաժողովը վարչական վարույթի շրջանակում կքննի «Յուքոմ» ընկերության կողմից օրենքի հնարավոր խախտման, մասնավորապես անբարեխիղճ մրցակցության դրսեւորման հարցը:

12:51 | 05.03.18 | News | 20666
State Commission for the Protection of Economic Competition (SCPEC) filed an administrative lawsuit against Ucom.
The SCPEC initiated an investigation into Armenian TV advertisement market.
The results showed that Ucom advertises its new service called “Revolutionary offer”, which the company uses to propose its fixed connection subscribers to use “Universal” mobile connection service.
“Naming a number of terms for subscribing to this package, the company does not inform the subscribers about a very important condition, which is the fact that the mentioned service is available only in case of subscribing for 2 years. Besides, the ad presents a group of people with posters in the process of “demonstration”. The posters are green with one of them containing a message in white, which says: “YES TO GREEN AND NOYES TO OTHERS”,” the statement reads.
According to SCPEC, promoting the mentioned message, as well as missing a significant condition may create a misleading impression among subscribers in regard to the economic entity, its operation and offered product, as well as harm its reputation.
Taking into consideration the above mentioned circumstances, within the frames of its administrative lawsuit, SCPEC will investigate the possible violations, particularly unfair competition issue.