11:31 | 20.02.18 | Նորություններ | 29117
Ամերիկացի վենչուրային կապիտալիստ Թիմ Դրեյփերը, որը Skype, Baidu, Hotmail եւ Tesla ընկերություններում առաջինն ներդրողներից է, ինչպես նաեւ բիթքոինին ամենաառաջին հավատացողներից մեկը, ներդրում է կատարել SmartGateVC-ում:
Ներդրման չափն այս պահին հրապարակման ենթակա չէ:
Դեռ 2012թ. Թիմ Դրեյփերը Սիլիկոնյան հովտում հիմնել է Draper University-ն, որի նպատակն է ձեռներեցություն եւ բիզնես վարելու հմտություններ սովորեցնել:
SmartGateVC-ն միկրո վենչուրային հիմնադրամ է՝ $3 մլն թիրախային ծավալով: Այն մինչեւ  $100 հազ. ներդրումներ է կատարում նախասաղմնային փուլում գտնվող ստարտափներում:
Hero House քովորքինգ տարածքում գործող հիմնադրամը հիմնականում ներդրումներ է կատարում արհեստական բանականության, անվտանգության եւ իրերի ինտերնետի ուղղություններում: Ընկերության առաջին երկու ներդրումներն են XCloud Networks եւ 2Hz ստարտափները:
SmartGateVC-ում նշել են, որ 2015թ. համահիմնադիր Համբարձում Քաղկեցյանն ընդունվել էր Draper University: Ավելի ուշ Համբարձումն իր ընկերներ Վազգեն Հակոբջանյանի եւ Աշոտ Արզումանյանի հետ հիմնել է SmartGateVC հիմնադրամը:
Խոսելով ներդրման մասին՝ Թիմ Դրեյփերը նշել է, որ իրենք հավատում են իրենց ուսանողներին եւ աջակցում նրանց նախաձեռնություններին:
«Հավատում ենք, որ մեր շրջանավարտները կտարածեն համալսարանի մշակույթն ամբողջ աշխարհում եւ աշխարհն ավելի լավը կդարձնեն: SmartGateVC-ում ներդրումը ցույց է տալիս իմ վստահությունն իմ ուսանողի եւ այն պլանների նկատմամբ, որոնք նա ունի իր թիմի եւ շրջապատի ձեռներեցների հետ միասին՝ կապված հայաստանյան ստարտափ էկոհամակարգի հետ»,- նշել է Թիմ Դրեյփերը:
«Մենք հավատում ենք, որ սա կյանքը փոխող իրադարձություն է ոչ միայն մեր, այլեւ ամբողջ հայաստանյան ՏՏ էկոհամակարգի համար: Այսօր Draper Venture Network-ը գործում է աշխարհի շուրջ 60 քաղաքներում, ունի $1,8 մլրդ կոլեկտիվ ակտիվներ՝ շուրջ 500 պորտֆոլիո ընկերություններում: Թիմ Դրեյփերի ներդրումը SmartGateVC-ում դեպի այս ցանց հայ հիմնադիրներին մեկ քայլ առաջ է տանում»,- նշել է Համբարձում Քաղկեցյանը:
SmartGateVC-ի համահիմնադիր Աշոտ Արզումանյանն էլ հավելել է, որ Թիմ Դրեյփերի հետ միասին իրենց հիմնադրամին աջակցում է նաեւ ձեռներեցների եւ ՏՏ ոլորտի դեմքերի մեծ խումբ ԱՄՆ-ից, Եվրոպայից եւ Մերձավոր Արեւելքից:

11:31 | 20.02.18 | News | 25546
Draper is a third-generation venture capitalist, whose grandfather co-founded the first VC firm in Silicon Valley and whose father helped form Sutter Hill Ventures. Some of his more notable investments have included Skype, Tesla, Baidu, Hotmail and Prosper Marketplace.
The investment amount is not disclosed for now.
Back in 2012 Tim initiated Draper University of Superheroes to ignite entrepreneurial spirit in people who would spread entrepreneurship and freedom around the world.
SmartGateVC is located in the Hero House co-working space. It is a micro VC with target size of USD 3m and ticket size of up to USD 100k, investing primarily in pre-seed companies, focused  on AI, Security and IoT. The company’s first bets include XCloud Networks and 2Hz startups.
SmartGateVC noted that Co-founder Hambardzum Kaghketsyan entered Draper University in 2015. Later Hambardzum, together with his friends Vazgen Hakobjanyan and Ashot Arzumanyan launched SmartGateVC fund.
Touching upon the investment, Tim Draper noted that they believe in their students and support them in their initiatives.
“We believe that our graduates will spread the Draper University culture around the world and make the world better. Investment in SmartGateVC represents my confidence in one of my students and what he plans to do for the Armenian ecosystem together with his team and the entrepreneurs around him,” Tim Draper remarked.
“We believe this is a life-changing event not only for us but also Armenian ecosystem. Today, the Draper Venture Network covers over 60 cities around the world, with USD 1,8 billion collective assets under management in more than 500 portfolio companies. Tim’s investment in SmartGateVC brings Armenia’s founders one huge step closer to this,” Hambardzum Kaghketsyan said.
SmartGateVC Co-founder Ashot Arzumanyan added that along with Tim Draper the fund is backed by network of entrepreneurs and technologists from U.S., Europe and the Middle East.