10:24 | 20.11.17 | Նորություններ | exclusive 16852
«Նեսթ Լաբս» ընկերության հիմնադիր, iPod ապրանքանիշի ստեղծող, լիբանանյան ծագումով ամերիկացի գյուտարար եւ բիզնես հրեշտակ Թոնի Ֆադելն անցած շաբաթ Հայաստանում էր՝ 2017թ. ՏՏ ոլորտում ՀՀ նախագահի մրցանակը ստանալու համար:
2014թ․Time ամսագիրը Թոնի Ֆադելին ներառել է աշխարհի 100 ամենաազդեցիկ մարդկանց ցուցակում:
Այս տարվա հոկտեմբերին Ֆադելը հայտարարեց Future Shape վենչուրային ընկերության հիմնադրման մասին, որը գործում է Փարիզում եւ կենտրոնացած է վաղ շրջանում գտնվող ընկերություններում ներդրումներով:
Itel.am-ը ներկա է գտնվել Հայաստանում Թոնի Ֆադելի հանդիպմանը ՏՀՏ համայնքի ներկայացուցիչների հետ եւ գրի առել գյուտարարի ուշագրավ մտքերը:
Ձախողումների կարեւորության մասին
Ես Սիլիկոնյան հովտում ավելի քան 25 տարի եմ աշխատել, որից առաջին 10-ը եղել են բիզնես ձախողումների տարիներ: Ամեն ձախողումից ես ինչ-որ բան եմ սովորել, ուժ հավաքել, ոտքի կանգնել եւ ստեղծել նոր բան՝ համոզվելով, որ սխալները չեմ կրկնում:
Այստեղ հատկապես կարեւոր է տոկունությունը: 90-ակաների կեսերին ես զբաղված էի փոքրիկ սարքեր ստեղծելով: Ընկերներիցս շատերը կանխազգալով ինտերնետի գալուստը՝ արագ մուտք գործեցին ինտերնետի դաշտ, իսկ ես շարունակեցի զբաղվել այդ սարքերի ստեղծմամբ: Հետո՝ 2001-ին, երբ սեփական ստարտափի վրա էի աշխատում, առաջարկ ստացա Apple-ից: Հարցնում էին՝ պատրա՞ստ եմ գնալ Apple եւ օգնել նախագծել iPod-ը:
Այդպես սկսվեց պատմությունը, բայց դրան նախորդել է ձախողումների երկարամյա շրջան, փորձություններ, որոնց ժամանակ սեփական միջավայրի ստեղծմամբ էի զբաղված, սեփական ես-ը, պատկերացումները առաջ տանելով էի զբաղված, ոչ թե գծած շրջանակի մեջ աշխատելով:
Բիզնես հրեշտակի կարիերայի մասին
Տարիքի հետ հասա մի պահի, երբ որոշեցի տարիների փորձը եւ կուտակած գումարը ներդնել սկսնակ ձեռնարկություններին օգնելու ուղղությամբ:
Ներդրում եմ կատարել ավելի քան 200 փոքր ընկերություններում ամբողջ աշխարհում: Այդ ընկերությունների մեծ մասը գտնվում է Սիլիկոնյան հովտից դուրս: Սակայն նրանց միավորում է մեկ բան՝ բոլորի հիմքում կանգնած են գործի նկատմամբ մեծ նվիրում ունեցող ձեռնարկատերեր: Ուստի ձեզ քաջալերում եմ, որ ձեր ներսում փնտրեք եւ գտնեք երազանքը:
Հրաշալի զգացողություն է, որ հիմա 200-ից ավելի ստարտափների հետ եմ աշխատում: Տեսնում եմ կրակ այդ մարդկանց մեջ, կրակի վրա յուղ եմ լցնում, նրանք այդ կրակը վերցնում են, գնում են առաջ, շուկա են նվաճում:
Մենք, առաջին հերթին, կարեւորում ենք բիզնես պլանը: Պետք է ունենալ աշխարհը տեխնոլոգիական իմաստով փոխող բիզնես գաղափար, ինչպիսիք էին iPhone-ը, iPod-ը: Մենք ընտրում ենք այնպիսի ընկերություններ, որոնք ունեն խոր տեխնոլոգիաներ: Շուկայում ավանդական գործունեություն իրականացնող ընկերություններին չենք աջակցում:
Սկզբնական շրջանի սխալների մասին
Առաջին սխալը, որ արել եմ, այն էր, որ կարծում էի, թե ինձ շրջապատող մարդկանց օգնությամբ կարող ենք ամեն ինչ անել, իսկ դա այդպես չէ: Պետք է գտնել մեր հերոսներին, մարդկանց, ովքեր դուրս էին այդ շրջանակից: Ավելի շատ ներսում էի պատասխաններ գտնում, իսկ պետք էր դրսից, խելացի մարդկանցից խորհուրդներ եւ աջակցություն ստանալ:
Երկրորդն այն էր, որ եթե մի բան ես ստեղծում, չպետք է դրանով բավարարվես եւ համարես, որ այն բավականաչափ լավն է: Որպես ձեռնարկատեր պետք է հիմնական ուղերձդ ներկայացնես ոչ միայն տեխնոլոգիաների, վաճառքի մասնագետների, գործարարների մասով, այլեւ հաճախորդների մասով: Պետք է նրանց տեղ հասցնես, թե ինչով է քո ստեղծած ապրանքը կարեւոր եւ ինչ խնդիրներ է լուծում:
Apple-ից հեռանալու պատճառների մասին
Ես ապագա կնոջս Apple-ում եմ հանդիպել: Երկուսս էլ Սթիվ Ջոբսի համար էինք աշխատում: Երբ արդեն երկու երեխա ունեինք՝ կես տարեկան եւ մեկ ու կես տարեկան, մի օր ես ու կինս աշխատանքից տուն եկանք, եւ մեր որդին շատ տխուր ու անհանգիստ էր: Փոխարենը, որ վազեր ինձ կամ մոր մոտ, նա վազեց դայակի մոտ: Երբ դու ծնող ես եւ երեխադ ուրիշի մոտ է վազում, դա կոտրում է քո սիրտը: Կարող էինք մնալ Apple-ում եւ հսկայական նոր հաջողություններ գրանցել, բայց ես եւ կինս հասկացանք, որ երեխաների՝ վաղ տարիքում բացթողած տարիները հետագայում փողով հետ չես բերի: Ուստի որոշեցինք հեռանալ ընկերությունից եւ երեխաներին ավելի շատ ժամանակ հատկացնել:
Հայաստանյան ՏՏ-ի մասին
Հայաստանյան ՏՏ-ի մասին վերջին 25 տարիներին շատ եմ լսել: Ուր էլ գնամ, այդ թվում՝ Հայաստան, միշտ փնտրում եւ գտնում եմ խելացի մարդկանց: Ներդրումներ կատարելու առումով որեւէ սահմանափակում չունեմ: Հայաստանում մի ընկերության մասին եմ լսել, որը թափոններից էներգետիկա է ստանում, հետաքրքրված եմ: Տեսնենք՝ ինչպես ամեն ինչ կընթանա:
Ժամանակը կառավարելու մասին
Ամեն առավոտ 1-2 ժամ մարզվում եմ: Եվ այդ մարզանքն առանց երաժշտության է, նման է շարժական մեդիտացիայի, մտքով անցկացնում եմ երեկվա, այսօրվա եւ վաղվա օրերը: Եվ այդ մեդիտացիոն գործընթացի ընթացքում սկսում են ծնվել նոր գաղափարներ: Դրանից հետո սկսվում է նորմալ աշխատանքային օրը՝ բազմաթիվ հանդիպումներով: Փորձում եմ մաքսիմում տեղեկատվություն ստանալ, թե ինչ է կատարվում աշխարհում, կարդում եմ կյանքի, տեխնոլոգիաների, հասարակության մասին: Միայն այդպես կարելի է ավելի լավ պատկերացնել աշխարհը եւ իրականությունը:
Փորձում եմ նաեւ կյանքից հաճույք ստանալ: Սպորտով եմ զբաղվում, բազմաթիվ համերգների եմ գնում, ընկերներիս հետ եմ ժամանակ անցկացնում: Աշխատանքն ուղեղի համար թթվածնի աղբյուր է, բայց հաճելի գործողությունները կյանքում եւս կարեւոր են: Հանգստյան օրերին փորձում եմ բացառել սոցիալական ցանցերը:
Հաջողության հասնելու մասին
Բոլոր այն մարդկանց, որոնք ցանկանում են ձեռներեց դառնալ, խորհուրդ կտամ բուհը ավարտելուց հետո գտնել հաջողության հասած մեկին եւ աշխատել նրա հետ: Դա չպետք է լինի խորհրդատվական կամ մեծ ընկերություն: Դա կարող է լինել փոքր կամ միջին ընկերություն: Աշխատե՛ք հաջողության հասած մեկի հետ:
Այսօր իմ ընկերությունը Փարիզում գտնվող աշխարհի խոշորագույն ստարտափ ինկուբատորում է, այնտեղ 1000-ից ավելի ստարտափ է ինկուբացիոն շրջան անցնում ամբողջ աշխարհից: Եվ այդ ձեռներեցներից շատերը վերադառնում են իրենց երկրներ այն կապերով, փորձով, որ ստացել են: Տեխնոլոգիապես եւ սոցիալապես անհնար է հաջողության հասնել վակուումի պայմաններում:
Կրթության մասին
Ես 15 տարում 12 դպրոց եմ փոխել: Քոլեջում չեմ սովորել: Մի՛ ակնկալեք, որ կրթությունը ձեզ տալու է կյանքում անհրաժեշտ բանալիները: Չեմ ասում, որ դպրոցը վատ բան է, այն լավ է ինչ-որ բաների համատեքստում: Իսկ մարդիկ սովորում են գործի միջոցով: Ես իմ առաջին ստարտափը հիմնադրեցի, երբ ավագ դպրոցում էի սովորում: Առաջին չիպը նախագծել եմ մինչեւ էլեկտրականության առաջին դասին հաճախելը: Փորձելով, ձախողվելով միայն կարելի է սովորել: Ես փորձելու ընթացքում իմացա, թե ինչ է ինձ հարկավոր սովորել, ինչն է պակասում, եւ հետո միայն գնացի սովորելու:
Ապագայի մարդ-մեքենա հարաբերությունների մասին
Կարծում եմ, որ մեքենանները, արհեստական բանականությունը եւ մեքենայական ուսուցումը մեծագույն հզորություն ունեցող տեխնոլոգիաներ են: Գարի Կասպարովը 20 տարի առաջ պարտության մատնվեց Deep Blue գերհամակարգչի կողմից: Այդ ժամանակ բոլորն ասում էին շախմատը վախճանվեց, էլ ոչ մեկ այն չի խաղա, մեքենաները հաղթեցին: Այսօր շախմատն ունի մեծ թվով հետևորդներ եւ մարդիկ օգտագործում են տեխնոլոգիաները՝ ավելի լավ մարզվելու համար: Շախմատն այսօր ավելի քան երբեւէ տարածված է:
Կա նաեւ բացասական կողմ: Մարդիկ կարող են դուրս մղվել տեխնոլոգիաների պատճառով տարբեր ոլորտներից: Ուստի տեխնոլոգիան պետք է դպրոցներում սովորողների համար դառնա օգնող գործիք: Նրանք պետք է սովորեն տեխնոլոգիաների օգնությամբ ավելի շատ բաների հասնել, միաժամանակ՝ այնպես անել, որ մարդկանց համար աշխատատեղերը չվերանան:

10:24 | 20.11.17 | News | exclusive 15383
Founder of Nest Labs, creator of iPod brand, Lebanese-American inventor and business angel Tony Fadell visited Armenia last week to receive Armenian Presidential Award for Global Contribution in IT sphere 2017.
Tony Fadell appeared in the annual list of the 100 Most Influential People of Time magazine in 2014.
In October of 2017 Tony Fadell announced the foundation of Paris-based Future Shape venture company, focused on investments in early stage companies.
Itel.am attended the meeting of Tony Fadell with representatives of Armenian IT community and wrote down some of his remarkable thoughts.
The importance of failure
I worked in Silicon Valley for more than 25 years, of which 10 were years of business failure. Every failure in my life thought me something new and important. I got stronger, stood up and created new products, making sure I did not make the same mistake twice.
Most importantly, you need to be endurant. Back in the 90ies many of my friends predicted the development of internet, so they quickly switched to the internet sector, while I continued to pursue my main activity of creating small devices. I was working on my own startup in 2001, when I received an offer from Apple. They asked if I was ready to join Apple team in elaborating iPod.
This was the start of the story, which was preceded by years of failure and hardships. I was occupied with forming my own atmosphere, defining myself, moving my ideas forward, trying to always think outside the box.
The career of business angel
Years of experience brought me to the point, when I decided to invest the money in helping startups.
I invested in more than 200 small companies around the world, most them outside the Silicon Valley. All those startups have one thing in common: they are led by dedicated entrepreneurs, going for their dreams, so I encourage you to look inside your heart and find what is yours.
Working with more than 200 startups is an incredible experience. I see fire in the eyes of those people; I just fuel it and they move forward and reach markets.
I attach special importance to business plan. You need to have a business idea, which can potentially change the world technologically, for example iPhone, iPod. We choose companies with deep technologies. We do not support companies with traditional functions in the market.
Failure in early stage
My first mistake was thinking that we could do anything with the help of people that surround us. This is far from being true. You needed to find your heroes, people outside your circle. I was trying to find solutions from within while they were outside. You should ask advice and support from smart people out there.
The second mistake is creating something and thinking it is good enough, feeling satisfied. As a business person, you have to address your main message not only to technology and sale experts, entrepreneurs, but to your customers too. You need to make it clear for them why your product is important and which problems it solves.
On leaving Apple
I met my future wife at Apple. We both worked for Steve Jobs. One day, when we already had two kids together (a 6-month baby and a 1.5-year old), we came home from work and our son was very upset, very agitated. Instead of running to me or his mother, he ran straight to the nanny. When you are the parent and your kid seeks comfort from someone else first, that breaks your heart. We could stay at Apple and have huge achievements, but my wife and I realized money can’t bring back the early years of our children. We decided to resign from the company and spend more time with the kids.
On Armenia’s IT sector
I heard about Armenia’s IT a lot in the last 25 years. Wherever I go, including Armenia, I look for and find smart people. I do not set limits in investing. I heard of a company in Armenia that produces energy from waste, and I am interested in that. We will see how it goes.
On success
To all people who want to become entrepreneurs, I recommend finding and working with someone successful after graduation from the university. It should not be a consulting firm or a big company. It can be a small or medium enterprise. Work with someone who succeeded.
My Paris-based company is a part of the world’s largest startup incubator that features over 1000 startups worldwide. Many of these entrepreneurs return to their countries with the ties and experience they got in the incubator. It’s impossible technologically and socially to succeed in vacuum.
On future human-robot relationship
I believe that robots, artificial intelligence and machine learning are the most powerful technologies. Garry Kasparov lost to Deep Blue supercomputer 20 years ago. Everyone said that was the end of chess, no one would play it again, the robots won. Today chess has a high number of followers and people use technologies to practice the game better. Chess is as popular as ever.
There is a down side too. Technologies might push people out of certain industries. That’s why technologies must be a learning tool in schools. People should use technologies to achieve more and at the same time, keep jobs for humans.