11:07 | 11.10.17 | Հոդվածներ | exclusive 191779
Հայաստանում պաշտոնապես իր գործունեությունն է սկսել «Մոբիլնիե Մեդիցինսկիե Տեխնոլոգիի» ՍՊԸ-ին պատկանող «Օնլայն դոկտոր» ռուսաստանյան նախագիծը:
Նախագծի մեկնարկը Հայաստանում նշանավորվել է CityZen մասնագիտությունների մանկական քաղաքում պոլիկլինիկական տաղավարի բացմամբ:
Մանկական քաղաք այցելող երեխաները ինքնուրույն են որոշում, թե որ հաստատություն այցելել, սակայն, մասնագիտություն ստանալու համար «քաղաքի բնակիչները» պետք է այցելեն պոլիկլինիկա, որտեղ կստուգվեն նրանց հասակն ու քաշը, ինչպես նաեւ տեսողությունը: Այսպիսով, վարորդական իրավունք ստանալու կամ հրշեջ աշխատելու համար անհրաժեշտ է խորհրդակցել բժշկի հետ:
Նոյեմբերից CityZen-ի տարածքում հնարավոր կլինի նաեւ ձեռք բերել «Օնլայն դոկտոր» ծառայության փաթեթները, որոնք ապահովում են հերթապահ մանկաբույժների եւ նեղ մասնագիտական բժիշկների շուրջօրյա հասանելիությունը՝ առանց բուժհաստատություն այցելելու:
«Օնլայն դոկտոր» եւ «Պեդիատր 24/7» ծառայությունների վիճակագրությունը վկայում է, որ առողջական խնդիրներով դիմումների մինչեւ 85%-ը լուծվում է հեռակա եղանակով: Առավել հաճախ հանդիպող հայտերից են՝ առկա ախտորոշման վերաբերյալ երկրորդ բժշկական կարծիքի ստացումը, առողջական վիճակի սրման դեպքերը եւ երեխայի խնամքին վերաբերող հարցերը:
«Արդի հասարակության մեջ համացանցը ստեղծում է լայն հնարավորություններ: Փորձառու բժիշկների հետ համատեղ՝ մենք մշակել ենք աշխատանքի ռեգլամենտներ, որոնք թույլ են տալիս առավել արդյունավետ համագործակցել հաճախորդների հետ: Մեր ծառայությունների շնորհիվ մենք կրճատում ենք բժշկի ու հաճախորդի միջեւ առկա տարածությունը, տրամադրում ենք բարձր որակավորման բժիշկների հասանելիություն՝ դրանով իսկ ապահովելով հաճախորդների սպասարկման պատշաճ մակարդակը», - նշել է «ՄՄՏ» ՍՊԸ-ի գլխավոր տնօրեն, համահիմնադիր եւ «Օնլայն դոկտոր» նախագծի ղեկավար Դենիս Յուդչիցը:
«Բժիշկ-պացիենտ» ձեւաչափով հեռաբժշկությունը միջազգային պրակտիկայում զարգանում է արդեն 15 տարվա ընթացքում, իսկ Հայաստանին ամենամոտ գտնվող ռուսաստանյան հեռաբժշկական ծառայությունների շուկան վերջին 1,5 տարում դինամիկ զարգանում է: Այս ժամանակահատվածում Ռուսաստանի մանրածախ ոլորտում վաճառվել է «Օնլայն դոկտոր» հեռաբժշկական խորհրդատվությունները ներառող ավելի քան 100 000 ապահովագրական փաթեթ: Այսօր նախագիծը գործում է նաեւ Ղազախստանում, որտեղ վաճառվել է հեռակա բժշկական խորհրդատվություններ ներառող շուրջ 3000 փաթեթ:
«Օնլայն դոկտոր»-ը բժշկական առցանց խորհրդատվությունների շուրջօրյա ծառայություն է: Նախագիծը պատկանում է «Մոբիլնիե Մեդիցինսկիե Տեխնոլոգիի» ՍՊԸ-ին` առողջապահության ոլորտում առցանց նախագծերի մշակմամբ զբաղվող կազմակերպությանը:
Ծառայության շրջանակում օգտատերը կարող է երեք րոպեի ընթացքում ստանալ բժշկի հեռակա խորհրդատվություն՝ գտնվելով ցանկացած վայրում՝ տանը, գրասենյակում կամ ճանապարհին: Գործունեության երեք տարիների ընթացքում ծառայությունը համախմբել է 35 նեղ մասնագիտացումների ավելի քան 120 բժշկի Մոսկվայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի առաջատար բուժհաստատություններից, որոնց որակավորման մեջ կարող է համոզվել ցանկացած օգտատեր՝ նախքան խորհրդատվության հերթագրվելը:
Ծառայության օգտատերը ոչ միայն հնարավորություն ունի կապ հաստատել բժշկի հետ ձայնային զանգի, տեսազանգի կամ հաղորդագրության միջոցով, այլեւ ուղարկել ախտորոշումների տվյալները, լուսանկարները կամ ուլտրաձայնային հետազոտությունների պատկերները: Կազմակերպությանը պատկանում է սեփական մշակման MMT Pro հարթակը, ինչպես նաեւ «Օնլայն դոկտոր» (onlinedoctor.ru) եւ «Պեդիատր 24/7» (pediatr247.ru) նախագծերը:

11:07 | 11.10.17 | Статьи | exclusive 194371
В Армении официально начал свою работу российский проект «Онлайн Доктор», принадлежащий ООО «Мобильные Медицинские Технологии».
Старт проекта был ознаменован открытием поликлинической зоны в детском городе профессий CityZen, открывшемся на днях в Ереване.
Дети, приходящие в детский город, сами решают, какую зону выбрать, однако, чтобы получить доступ к профессиям, все «жители города» должны сначала посетить поликлинику, где им измерят рост, вес, а также проверят зрение. Таким образом, для получения водительских прав или для того, чтобы работать пожарным, необходимо сначала проконсультироваться у врача.
С ноября на территории CityZen можно будет также приобрести пакеты услуг «Онлайн Доктор», позволяющие круглосуточно получать медицинские онлайн-консультации дежурных педиатров и врачей-специалистов без визита в медицинское учреждение.
По статистике сервисов «Педиатр 24/7» и «Онлайн Доктор» до 85% обращений к врачу решаются дистанционно. Наиболее частыми являются запросы на второе мнение по существующему диагнозу, возникающие обострения состояния здоровья и вопросы по уходу за детьми.
« В современном обществе интернет дает все больше возможностей. Вместе с опытными врачами мы разработали регламенты работы, которые позволяют эффективно взаимодействовать с пациентами. С помощью наших сервисов мы сокращаем дистанцию между врачом и пациентом, даем доступ к специалистам высокой квалификации, что обеспечивает должный уровень обслуживания пользователей» - отметил генеральный директор ММТ, сооснователь и руководитель проекта «Онлайн Доктор» Денис Юдчиц.
Телемедицина в формате «врач-пациент» в международной практике активно развивается уже 15 лет. А ближайший Армении российский рынок телемедицинских услуг за последние полтора года находится в динамичной фазе. За это время в России в розничном секторе продано более 100 000 страховых полисов, включающих в себя телемедицинские консультации «Онлайн Доктор». На сегодняшний день проект также действует в Казахстане, где было продано более 3000 полисов с включением дистанционных консультаций врачей.
Онлайн Доктор – сервис круглосуточных медицинских онлайн-консультаций. Проект принадлежит ООО «Мобильные Медицинские Технологии», разработчику онлайн-проектов в области здравоохранения и телемедицины. В рамках сервиса пользователь может получить дистанционную консультацию врача в течение трех минут, находясь в любом месте: дома, на отдыхе, в дороге и на работе. За три года работы сервис собрал команду из более 120 врачей 35 узких специализаций из ведущих клиник Москвы и Санкт-Петербурга, в квалификации которых может убедиться каждый пользователь еще до записи на консультацию. Функционально у пользователя сервисов есть возможность не только общаться с врачом по видео, аудио и чату, но и отправлять результаты анализов, фото или снимки ультразвуковых исследований. Компании пренадлежит платформа «ММТ Про», являющаяся собственной разработкой, а также проекты Педиатр 24/7 www.pediatr247.ru и Онлайн Доктор (www.onlinedoctor.ru).