16:45 | 10.10.17 | Նորություններ | 27353
Այսօր Գյումրիի տեխնոլոգիական կենտրոնում տեղի է ունեցել «Յանդեքս»-ի ծրագրավորման դպրոցի պաշտոնական բացումը:
Այն «Յանդեքս» ընկերության եւ «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի համատեղ նախագիծն է՝ 9-11-րդ դասարանների աշակերտների համար, որոնք դպրոցում կծանոթանան ծրագրավորմանը եւ իրենց համար կստեղծեն ՏՏ ոլորտում աշխատելու հեռանկարներ:
Դպրոցում ուսում ստանալու հայտ է ներկայացրել 99 աշակերտ, որոնցից 27-ը հաջողությամբ անցել են թեստավորման եւ հարցազրույցի փուլերը: Դասընթացները սկսվել են հոկտեմբերի 4-ին եւ կտեւեն մեկ ուսումնական տարի: Աշակերտները կծանոթանան ծրագրավորման հիմունքներին՝ Python լեզվի օրինակով:
«Այսօր մեծ քաղաքներում երիտասարդները շատ հնարավորություններ ունեն դեռ վաղ տարիքից ծրագրավորում սովորելու համար, ինչը շրջաններում ավելի բարդ է: Վանաձորում բացելով ծրագրավորման դպրոց՝ մենք տեսանք, թե ինչպիսի խանդավառությամբ են սովորում երեխաները եւ թե ինչպես են արդեն մի քանի ամիս անց ստեղծում իրենց առաջին ծրագրերը: Հույս ունենք, որ մեր նոր դպրոցը Գյումրիում կօգնի այստեղի ավագ դասարանների աշակերտներին յուրացնել այն մասնագիտությունը, որը դառնում է աշխարհում ամենապահանջվածը»,- նշել է «Յանդեքս.Տաքսի» ընկերության միջազգային զարգացման ծառայության ղեկավար Մուշեղ Սահակյանը:
Ուսուցումը լինելու է անվճար եւ հայերենով: Դպրոցում դասավանդում են տեղի մասնագետներ՝ ֆրոնթէնդ եւ բեքէնդ ծրագրավորող Արամ Հովհաննիսյանը, որը շուտով կավարտի Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանը՝ «Կիրառական մաթեմատիկա» մասնագիտությամբ, եւ Արամ Մուրադյանը, որը համակարգչային գիտությունների եւ ինֆորմատիկայի բակալավր է, ալգորիթմների, տվյալների կառուցվածքների եւ նկարների մշակման մասնագետ:
«Մի քանի ամիս առաջ Վանաձորում հաջողությամբ մեկնարկեց «Յանդեքս» ծրագրավորման դպրոցը: Կարեւոր է, որ կազմակերպիչները որոշեցին ծրագիրը իրականացնել նաեւ Գյումրիում, քանի որ հատկապես մարզերի դպրոցականներին անվճար հիմունքներով արդի ծրագրավորման լեզուները հասանելի դարձնելը կարեւոր է մեր պետության համար: Հիմնվելով Վանաձորի հաջողությունների վրա՝ վստահ ենք, որ Գյումրիում եւս դրական արդյունք ենք ունենալու: Համագործակցության ընթացքում խիստ կարեւորում ենք մասնավոր հատվածի ներգրավվածությունը, որը կնպաստի ծրագրի կայուն զարգացմանը»,- նշել է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը:

16:45 | 10.10.17 | Новости | 29304
В Гюмрийском технологическом центре сегодня состоялось торжественное открытие школы программирования.
Это совместный проект компании «Яндекс» и фонда «Инкубатор предприятий» для учеников 9–11 классов, которые познакомятся с программированием и откроют для себя перспективы работы в сфере ИТ.
Заявки на обучение в школе подали 99 школьников, 27 из которых успешно прошли тестирование и собеседование. Занятия стартовали 4 октября и продлятся один учебный год. Ученики познакомятся с основами программирования на примере языка Python.
«Сегодня у молодых людей в крупных городах есть много возможностей учиться программированию с самого раннего возраста, но в регионах это куда сложнее. Открыв школу программирования в Ванадзоре, мы увидели, с каким энтузиазмом учатся дети, и как уже через несколько месяцев учебы они создают свои первые программы. Надеемся, что наша новая школа в Гюмри поможет местным старшеклассникам освоить специальность, которая становится самой востребованной в мире», — сказал руководитель службы международного развития компании «Яндекс.Такси» Мушег Саакян.
Обучение будет бесплатным и на армянском языке. Преподают в Школе местные специалисты: Арам Ованнисян – опытный фронтенд- и бэкенд-разработчик, который оканчивает Национальный политехнический университет Армении по специальности «Прикладная математика», и Арам Мурадян — бакалавр компьютерных наук и информатики, специалист по алгоритмам, структурам данных и обработке изображений.
«Несколько месяцев назад в Ванадзоре успешно стартовала школа программирования «Яндекс». Существенное значение имеет то, что организаторы решили реализовать программу также в Гюмри, поскольку для нашей страны важно сделать доступными современные языки программирования на бесплатной основе, особенно для школьников из регионов. С учетом успехов в Ванадзоре мы уверены, что в Гюмри у нас также будут положительные результаты. В ходе сотрудничества мы придаём большое значение участию частного сектора, которое будет способствовать устойчивому развитию проекта»,- отметил директор фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян.