10:01 | 03.10.17 | Նորություններ | 23415
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) «Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շրջանակում արդեն երեք տարի է՝ գործընկերություն են ծավալում Տավուշի մարզի սահմանապահ Բերդավան գյուղում:
2016թ. աշնանը Բերդավանում տեղակայվել էր 175 LED լուսարձակ: Ընթացիկ տարում, ծրագրի երկրորդ փուլով, էներգախնայող արտաքին լուսավորության LED լուսարձակների թիվն ավելացել է եւս 27-ով: Երկու ծրագրի արդյունքում ընդհանուր առմամբ տեղակայվել է 202 LED լուսարձակ, լուսավորվել 6325 մ տարածություն:
«Երկրի սահմաններն ամուր պահող գյուղացին թիկունք է մեզ համար: Կարեւոր է, որ նա ունենա փոխադարձության զգացողությունը: Իր խնդիրների մեջ մեկուսանալը կթուլացնի հողի մշակին: Իսկ երբ իրականացվեն կարեւոր, երկարաժամկետ արդյունք ենթադրող ծրագրեր, մեր հայրենակիցները կզգան, որ իրենք մենակ չեն, եւ որ մենք էլ թիկունք ենք իրենց համար: Եթե ցանկանում ենք կառուցել հզոր երկիր, պարտավոր ենք հիշել ամենակարեւորի մասին. անհրաժեշտ է լինել միասնական: Դա բոլորովին բարդ չէ»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

10:01 | 03.10.17 | Новости | 23365
Компания ВиваСелл-МТС и Фонд охраны дикой и природы и культурных ценностей (FPWC) в рамках проекта «Альтернативная энергия» уже третий год подряд сотрудничают в приграничном селе Бердаван Тавушского марза.
Осенью 2016 года в Бердаване были установлены 175 LED-прожекторов. В текущем году, на втором этапе программы количество энергосберегающих LED-прожекторов внешнего освещения было увеличено на 27. В результате двух программ в общей сложности было установлено 202 LED-прожектора, освещена территория длиной в 6325 м.
«Охраняющий границы нашей страны крестьянин – наш тыл. Важно, чтобы он чувствовал взаимную поддержку. Уединение в собственных проблемах только ослабит его. А когда будут реализованы важные программы, обеспечивающие долгосрочный результат, наши соотечественники будут чувствовать, что они не одни, и что мы – их тыл. Если хотим построить сильную страну, мы должны помнить о самом главном: необходимо быть едиными. Это вовсе не сложно»,- заявил генеральный директор компании ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.