15:26 | 27.09.17 | Հարցազրույցներ | exclusive 96288
SoloLearn ընկերության հրավերով եւ «ԱրմԹեք 2017» Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի գլոբալ համաժողովին մասնակցելու նպատակով Երեւանում է TechCrunch Europe առաջատար տեխնոլոգիական հարթակի գլխավոր խմբագիր Մայք Բատչերը:
Itel.am-ը զրուցել է Մայք Բատչերի հետ:
- Փետրվարին Ռիգայի TechChill կոնֆերանսի ընթացքում մեզ ասացիք, որ կցանկանայիք Հայաստան այցելել: Ինչպե՞ս այցը դարձավ հնարավոր:
-Լսել էի «ԱրմԹեք»-ի մասին, հարմարեցրի գրաֆիկիս եւ որոշեցի գալ ու տեղում տեսնել, թե ինչ է կատարվում ոլորտում: Անկեղծ ասած, գրեթե ոչինչ չգիտեի հայկական ՏՏ-ի մասին: Բայց, քանի որ գոյություն ունի շատ մեծ Սփյուռք, առիթ եմ ունեցել այս ընթացքում հանդիպել հայ ձեռներեցների: Հայկական ստարտափներից մեկի մասին գրել էինք TechCrunch-ում: Այն նաեւ մասնակցեց TechCrunch Disrupt-ին, ինչպես նաեւ The Europas Awards-ի շրջանակում կազմակերպված ծրագրին: Հենց նրանք էլ ինձ պատմեցին տեղի ունեցող զարգացումների մասին:
- Այսօր խոսում էիք արհեստական բանականության զարգացումների մասին: Ի՞նչ գլոբալ թրենդներ կառանձնացնեիք:
- Բոլոր մեծ ընկերություններն այսօր արհեստական բանականության լուծումներով պրոդուկտներ են մշակում: Այն կտրուկ մուտք է գործում շատ ոլորտներ, այդ թվում՝ բարձր տեխնոլոգիաներ, իրերի ինտերնետ (IoT) եւ այլն:
Կարելի է ասել, որ TechCrunch-ին ներկայացող ստարտափների մեծ մասն ունի արհեստական բանականության լուծում պարունակող պրոդուկտ: Սա փաստում է, որ արհեստական բանականությունն ապագայում ցանկացած տեխնոլոգիական ընկերության մաս է դառնալու:
- Այսօր, ամենայն հավանականությամբ, հասցրել եք բազմաթիվ հայաստանյան ստարտափների հետ զրուցել, որոնք ցանկություն ունեն TechCrunch-ում հայտնվել: Ո՞րն է TechCrunch-ին ներկայանալու լավագույն ձեւը:
- Լավագույն բանը, որ կարելի է անել, pitching-ը պարզ վիճակում ներկայացնելն է: Համոզվե՛ք, որ թիրախավորում եք ճիշտ լրագրողին: Մի՛ ներկայացեք այն լրագրողի մոտ, որը քիչ հավանական է, որ կգրի այն ուղղության մասին, որտեղ դուք պրոդուկտ ունեք: Հարցրեք լրագրողին՝ արդյոք ունի՞ հավելյալ ինֆորմացիայի կարիք, եւ երբ դրական պատասխան ստանաք, ուղարկե՛ք լրագրողին հենց այն ինֆորմացիան, որը պահանջվում է՝ առանց ավելորդ մանրամասների:
Մամուլի երկար հաղորդագրությունները եւ էլեկտրոնային սառը նամակները լավ չեն աշխատում:
Կարեւոր է, որ չհայտնվեք օդից, տեղեկացվա՛ծ եղեք ոլորտի նորություններից եւ համոզվե՛ք, որ այն, ինչ ասում եք լրագրողին, արդիական է: Եթե ձեր ստարտափը ինչ-որ նեղ մասնագիտական ուղղության պրոդուկտ ունի, եւ այդ օրերին օրինակ, Apple-ը գնել է նման պրոդուկտ արտադրող ընկերություն, ապա կարծում եմ, դա լավ ժամանակ է լրագրողի հետ սկսել խոսել այն մասին, թե ձեր ընկերությունն ինչ է անում:

15:26 | 27.09.17 | Interviews | exclusive 96005
Upon the invitation of Armenian SoloLearn, Editor of TechCrunch Europe Mike Butcher arrived in Armenia to take part in ArmTech 2017 Global Armenian High Tech Business Conference in Yerevan. TechCrunch platform provides latest tech news from around the world.
Itel.am talked to Mike Butcher.
- You mentioned about your wish to come to Armenia during TechChill Riga in February. How did it become possible?
-I heard about ArmTech, and it fit my schedule, so I decided to come and see what’s going on. I basically knew nothing about Armenian tech before this visit, but clearly there is an Armenian diaspora internationally, and I had the opportunity to meet Armenian entrepreneurs. In fact, we covered one of Armenian startups on TechCrunch.  They also participated in TechCrunch Distrupt and a program I ran during Europas Awards. Those guys told me about the developments in Armenia.
-Today you have talked about the latest developments in artificial intelligence. Can you name the top global trends in this direction?
- All major companies are producing their AI-based products today. It’s rapidly entering many spheres: high-tech, IOT etc.
Basically, every startup pitching for TechCrunch has an AI-based product. AI is going to be part of every tech company in the future.
- Probably lots of Armenian startups have approached you today, told about their products and expressed their desire to be featured on TechCrunch. What’s the best way to pitch for TechCrunch?
- Best thing to do is to keep the pitch simple, make sure you target the proper journalist. Don’t target a journalist that is unlikely to write about what you do. Ask the journalists if they want more information and when they say yes, send them exactly what they want to know without more details.
Sending big long press releases and cold emails doesn’t work well.
Just don’t appear from nowhere. You need to join the news cycle, make sure you know what’s going on in the news and make relevant news yourself. If your startup is in computer vision, and Apple buys a computer vision company, than it’s a good time to start talking to a journalist on what your company is doing.