14:04 | 26.06.17 | Նորություններ | exclusive 96699
Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում հունիսի 24-ին կազմակերպված Ինժեներական համաժողով-ցուցահանդեսի շրջանակում հայաստանյան UAV LAB ընկերությունը ցուցադրել է տեղական արտադրության անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ) երեք մոդել:
Itel.am-ի հետ զրույցում UAV LAB-ի ներկայացուցիչ Իվան Մելնիկովը տեղեկացրել է, որ նախագծի վրա աշխատում է 4 մարդ: Սարքերն իրացվում են ներքին շուկայում, սակայն մտադիր են մոտ ապագայում դրանք դուրս բերել նաեւ միջազգային շուկա:
«Այսօր ներկայացված մոդելներից մեկը պատրաստված է որպես ունիվերսալ հարթակ: Այն հնարավոր է վերամիավորել նախընտրած ձեւով՝ կախված տվյալ առաջադրանքից: Անօդաչուն կարող է տեղափոխել մինչեւ 4 կգ օգտակար բեռ: Մյուս մոդելը հետախուզական բնույթի է՝ ունի օպտիկական զումով տեսախցիկ, ստաբիլիզատոր եւ այլն»,- նշել է Իվան Մելնիկովը:
Ընկերությունը գործում է արդեն մեկ տարի: Ներկայացված երեք մոդելներից բացի, Իվան Մելնիկովի խոսքով, եւս երկու մոդել ներկայում մշակման փուլում է:
«Եթե հաշվարկենք գծագրերի ստեղծման պահից մինչեւ պատրաստի մոդել ժամանակահատվածը, ապա մեկ ԱԹՍ-ի մշակման համար պահանջվում է շուրջ կես տարի՝ մինչեւ առաջին թռիչքային փորձությունները,- ընդգծել է Իվան Մելնիկովը: -Ներկա փուլում աշխարհում անօդաչուների տեսակները բավական շատ են, եւ դրանք համեմատելը շատ բարդ է: Մեր մոդելները տեխնիկական իրենց չափանիշներով գերազանցում են արտերկրում մշակված մի շարք մոդելների»:
UAV LAB-ի ներկայացուցիչը հիշեցրել է, որ ռոբոտացված տեխնոլոգիաները փրկում են մարդկային կյանքեր:
«ԱԹՍ-ներն իրականացնում են նույն գործառույթները, ինչ մարդկային անձնակազմով ինքնաթիռները, մեկ տարբերությամբ. վերջին դեպքում վտանգի է ենթարկվում ինքնաթիռի անձնակազմի կյանքը»,- ամփոփել է Իվան Մելնիկովը:

14:04 | 26.06.17 | News | exclusive 95666
UAV LAB exhibited three models of locally produced unmanned aerial vehicles (UAVs) at the engineering forum-expo in Vanadzor Technology Center on June 24.
UAV LAB representative Ivan Melnikov told Itel.am that 4 people work on the project. The vehicles are for local consumption, but the company intends to bring them to the global market in the near future.
“One of the exhibited models was designed as a universal platform. It can be reassembled in a preferred way, depending on the given task. The UAV can carry payload of up to 4kg. Other models are for intelligence purposes; they have cameras with optical zoom, stabilizers, etc,” Ivan Melnikov said.
The company has been operating for a year. According to Ivan Melnikov, two more models are under development apart from the three exhibited in Vanadzor.
“If we calculate how much time it takes to go from a design to a finished model, production of one UAV lasts around half a year before the first test flights,” Ivan Melnikov stressed. “There are many types of unmanned aerial vehicles in the world and it’s difficult to compare them. Our models certainly surpass several foreign counterparts by technical standards.”
UAV LAB representative reminded that automated technologies save human lives.
“UAVs do the same job as planes with human crews, but with one difference: the latter puts the lives of the crew in danger,” Ivan Melnikov concluded.