10:39 | 27.04.17 | Հարցազրույցներ | exclusive 153090
Ապրիլի 26-ին աշխարհում նշում են Մտավոր սեփականության համաշխարհային օրը, որի շրջանակում Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության, Ամերիկայի առեւտրի պալատի եւ «Մայքրոսոֆթ Հայաստան»-ի ջանքերով կազմակերպվել էր Մտավոր սեփականության պաշտպանությանը նվիրված կոնֆերանս-քննարկում:
Itel.am-ը զրուցել է կոնֆերանսին մասնակցելու համար Հայաստան ժամանած Microsoft-ի՝ Եվրոպայի, Միջին Ասիայի եւ Աֆրիկայի Մտավոր սեփականության պաշտպանության տնօրեն Լորան Սիգնորետի հետ:
«Աշխարհի թվայնացումը խոշոր հնարավորություն է, եւ միաժամանակ՝ խոշոր մարտահրավեր: Քանի որ օրեցօր ավելի ու ավելի շատ մարդիկ են թվային սարքեր օգտագործում, ապա ավելանում է նաեւ կիբերհարձակումների թիվը: Այսօր աշխարհում գումարի 93%-ը թվային է: Այնպես որ, իհարկե, հանցագործները կգնան այնտեղ, որտեղ փողն է: Հայաստանում ինձ մի փոքր մտահոգում է այն, որ ցանցահենության մակարդակը 86% է, ինչը բավական բարձր ցուցանիշ է: Այս խնդիրները լուծելու համար հարկավոր է պետական եւ մասնավոր հատվածների (կորպորոցիաներ, ստարտափներ) միջեւ համագործակցության հաստատում»,- նշել է Մայքրոսոֆթի ներկայացուցիչը:
Լորան Սիգնորետը տեսակետ է հայտնել, որ մտավոր սեփականության պաշտպանությունը սերտորեն կապված է պետության ներդրումային գրավչության հետ:
«Երկրները մրցում են միմյանց հետ՝ ներդրողներ ներգրավելու համար: Իսկ ներդրողի համար կարեւոր է տեսնել, որ մտավոր սեփականությունը տվյալ երկրում պաշտպանված է, այդպես իրեն ավելի լավ կզգա ներդրում կատարելիս: Բացի այդ, երիտասարդ կրթված հայերը կարող են այստեղ բիզնես սկսել, իսկ եթե մտավոր սեփականությունը պաշտպանված չէ, նրանք հնարավոր է՝ հեռանան երկրից: Ափսոս է տեսնել, թե ինչպես են լավագույնները լքում երկիրը: Եթե ցանկանում եք, որ այլ մարդիկ հարգեն ձեր մտավոր սեփականությունը, հարգե՛ք նաեւ նրանց մտավոր սեփականությունը»,- շեշտել է նա:
Լորան Սիգնորետը նաեւ կոչ է արել օրենսդիրներին «չվախենալ «վատ տղաներին» հետապնդելուց, իսկ կրթությունը եւ պատժելիությունը դարձնել լավ սովորություն»:

10:39 | 27.04.17 | Interviews | exclusive 152864
World Intellectual Property Day is celebrated on April 26. U.S. Embassy to Armenia, American Chamber of Commerce in Armenia and Microsoft Armenia jointly organized Economic Case for Strong Protection of Intellectual Property in Armenia conference-discussion on this occasion.
Itel.am talked to Central and Eastern Europe SAM & Compliance Director at Microsoft Laurent Signoret, who arrived in Armenia to take part in the conference-discussion.
“Digitalization of the world is a huge opportunity and a huge challenge at the same time. More and more people are using digital devices, which increases the number of cyber-attacks. 93% of the money in the world is digital today. Criminal organizations are going to move where the money is. Cyber-attack rate (86%) in Armenia is concerning, as it is rather a high indicator. Partnership between public and private (corporations, startups) sectors is necessary to solve these issues,” Microsoft representative remarked.
Laurent Signoret thinks that the protection of intellectual property is closely related to the investment attractiveness of the country.
“Countries are competing with each other in order to attract investors. It is important for the investors to see that their intellectual property (IP) is protected, because it will make them feel more confident in investing here. Besides, young and educated Armenians can develop a business in Armenia, and if IP is not protected they may move to other countries. It is so sad to see best ones living the country. If you want other people to respect your intellectual property, you have to respect their intellectual property first,” he emphasized.
Laurent Signoret called on Armenian lawmakers to not be afraid of going after “bad guys” and let education and enforcement become a good habit.