17:46 | 28.03.17 | Նորություններ | 14429
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) համագործակցությամբ իրականացվող «Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շրջանակում Վայոց Ձորի մարզի Հորբատեղ գյուղում իրականացվել է արտաքին լուսավորության նոր ենթակառուցվածքների ամբողջական կառուցում։
Հորբատեղում տեղակայվել է 65 LED լուսարձակ՝ ամբողջությամբ լուսավորելով գյուղը՝ 2,300 մ երկարությամբ տարածություն։
«Այն, ինչ փորձում ենք իրականացնել այս ծրագրով, անչափ կարեւոր է: Սա մի մարտահրավեր է, որի լուծման արդյունքն ավելին է լինելու, քան պարզապես լուսավորություն ապահովելը: Քաղաքակիրթ եւ հեռատես աշխարհը ձգտում է նվազագույնի հասցնել սպառողական մոտեցումը: Դա, թերեւս, աղքատությունը կրճատելու, մարդկանց կյանքը բարելավելու ամենակարճ եւ արդյունավետ ճանապարհն է: Բնապահպանական, էներգախնայող համակարգի գործարկումը եւ դրա երկարաժամկետ արդյունքը շահավետ է բոլորի համար»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

17:46 | 28.03.17 | Новости | 16207
В рамках проекта «Альтернативная энергия», осуществляемого при сотрудничестве ВиваСелл-МТС и Фонда охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC), в селе Орбатех марза Вайоц Дзор была полностью построена новая сеть наружного освещения.
В Орбатехе установлено 65 LED ламп, которые полностью осветили село – территорию протяженностью 2300 м.
«То, что мы пытаемся сделать благодаря данной программе, крайне важно. Это вызов, решение которого будет более значимым, чем просто обеспечение наружного освещения. Цивилизованный и дальновидный мир старается свести к минимуму потребительский подход. Наверно, это наиболее эффективный способ сократить бедность и улучшить уровень жизни людей. Запуск экологической и энергосберегающей системы и ее долгосрочные результаты будут выгодны всем»,- сказал генеральный директор ВиваСелл МТС Ральф Йирикян.