11:26 | 20.01.17 | Նորություններ | 11193
«Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագիրը, որը համաֆինանսավորվում է ԵՄ-ի, ինչպես նաեւ Գերմանիայի դաշնային հանրապետության տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման նախարարության կողմից եւ իրականացվում է ԳՄՀԸ «Մասնավոր հատվածի զարգացումը Հարավայի Կովկասում» ծրագրի շրջանակում, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի (ՁԻՀ) հետ համագործակցությամբ հայտարարում է Գիտական եւ տեխնոլոգիական ձեռներեցության ծրագրի (STEP) մեկնարկը:
Դիմումների ներկայացման վերջնաժամկետը 2017թ. փետրվարի 17-ն է:
Ծրագիրը նպատակ ունի զարկ տալ ձեռներեցությանը եւ նորարարական տեխնոլոգիաների վրա հիմնված գաղափարների առաջխաղացմանը դեպի շուկա:
Նպատակներից է օգնել սկսնակ թիմերին, նորարարներին, գիտնականներին, ինժեներներին, հետազոտողներին եւ ձեռներեցներին ներկայացնել իրենց նորարարական ապրանքները շուկայում, ստեղծել նոր վենչուրային ձեռնարկություններ, եւ աջակցել նորարարությանն ու ձեռներեցությանը Հայաստանում:
Մրցույթին կարող են մասնակցել 2-3 հոգուց բաղկացած սկսնակ թիմեր, ովքեր պատրաստ են բարձր տեխնոլոգիական հիմք ունեցող գաղափարներ զարգացնել այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ճարտարագիտությունը, մաքուր տեխնոլոգիաները, կենսատեխնոլոգիաները: Բոլոր դիմորդները, ներառյալ դիմող թիմի բոլոր անդամները, պետք է լինեն ՀՀ քաղաքացիներ կամ ունենան մշտական բնակություն Հայաստանում եւ դիմումի ներկայացման պահին պետք է բնակվեն Հայաստանում:
Մրցույթը դրամաշնորհառուներին կաջակցի նաեւ իրականացնելով հետեւյալ գործունեությունը՝
-    Նախնական ֆինանսավորման հատկացում՝ համաֆինանսավորվող դրամաշնորհների մրցույթի արդյունքում հաղթող ճանաչված սկսնակ ընկերություններին,
-    Մենթորություն, կապերի հաստատման հնարավորություններ, օգտագործողների պահանջների վրա հիմնված նորարարությունների առեւտրայնացման ռազմավարությունների մասնագիտական վերլուծություններ եւ գործարարության զարգացում,
-    Կապեր՝ պոտենցիալ ներդրողների հետ:
2017-2018 ժամանակահատվածում կտրամադրվի մինչեւ 10 դրամաշնորհ՝ յուրաքանչյուրը մինչեւ €15 հազ. արժողությամբ եւ առավելագույնը՝ 12 ամիս տեւողությամբ: Կհայտարարվի 2 մրցութային շրջան: Յուրաքանչյուր ծրագիր պարտավորվում է համաֆինանսավորել դրամաշնորհի արժողության 5%-ի չափով:
Մրցույթի նպատակն է աջակցել բարձր տեխնոլոգիական ուղղվածություն ունեցող ծրագրերին, հետեւաբար դիմումները չպետք է ունենան վեբ հավելվածների եւ հարթակների ստեղծման ուղղվածություններ, ինչպիսիք են էլեկտրոնային առեւտուրը եւ էլեկտրոնային այլ ծառայությունների հարթակները, բիզնեսի ընթացքի ավտոմատացման լուծումները, մոբայլ հավելվածներն ու ծառայությունները:
«Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագիրը հանդիսանում է «ԵՄ-ն՝ Բիզնեսի համար» եւ «ԵՄ-ն՝ Նորարարության համար» նախաձեռնությունների մաս:

11:26 | 20.01.17 | News | 12697
Support to SME Development in Armenia (SMEDA) project, which is co-funded by the European Union and the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and implemented by GIZ PSD SC Regional Program, announces in cooperation with Enterprise Incubator Foundation (EIF) the launch of the Science and Technology Entrepreneurship (STEP) program.
Application deadline is February 17, 2017.
The program aims at igniting the spark of entrepreneurship and advancing innovative technology-based ideas in the market.
The overall objective of the program is helping start-up teams, innovators, scientists, engineers, researchers, and entrepreneurs move their products to the market, create new ventures, and promote innovation and entrepreneurship in Armenia.
Competition is open to start-up teams, consisting of two or more participants, willing to develop an idea with high technology in the fields of engineering, cleantech, biotech, etc., in Armenia. All applicants, including all members of the applying teams, must be citizens or permanent residents of Armenia and reside in Armenia at the time of application submission.
The competition will also support grantees with the following activities:
-  Access to seed funding through STEP for the winner start-up companies;
- Mentorship, networking opportunities, and expertise in user-centered innovation commercialization strategies and business development;
- Contacts with potential investors.
Up to 10 EUR 15.000 grants will be provided in 2016-2018 with maximum 12-month project duration. In total, 2 grant cycles will be announced. Each project will be required to have a 5% co-financing of the grant amount.
The competition aims at supporting high-technology driven projects. Therefore, the proposals should not focus on the development of web applications and platforms, such as e-commerce, and other e-service platforms, solutions for business process automation, mobile applications and services.
Support to SME Development in Armenia (SMEDA) project is part of the EU4Business and EU4Innovation Initiatives.