11:53 | 07.11.16 | Հարցազրույցներ | exclusive 34616
Անցած ամիս Երեւանում՝ «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում, անցկացվեց HIVE ներդրումային հիմնադրամի կազմակերպած Silicon Valley UNLEASHED: Inside Tech’s Greatest Minds միջոցառումը:
Itel.am-ը զրուցել է միջոցառմանը մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած Սիլիկոնյան հովտի ամենահին սաղմնային ներդրումներ (seed investments) իրականացնող Band of Angels կազմակերպության նախագահ Ռոն Վայսմենի հետ:
-Դուք բավական ծանոթ եք հայկական տեխնոլոգիական ոլորտին: Ձեր կարծիքով՝ ի՞նչ բացեր ունի հայկական ՏՏ-ն, որի ուղղությամբ արժե աշխատել:
-Ես եկել եմ այստեղ նաեւ անցյալ նոյեմբերին՝ Ռոջեր Ստրաուչի հետ «Ինչպես ներկայացնել բիզնես ծրագիրը ներդրողներին» սեմինարը վարելու նպատակով: Ընդհանուր առմամբ, երկար ժամանակ է՝ ինչ աշխատում եմ Սիլիկոնյան հովտում գործող հայկական ընկերությունների հետ: Այսպես ասեմ, գիտելիքներ ունեմ հայկական ՏՏ ոլորտի մասին, սակայն փորձագետ չեմ:
Հայաստանում ֆենոմենալ է մարդկային կապիտալի առկայությունը: Ես իմ կարիերայի ընթացքում այցելել եմ հարյուրավոր կրթական հաստատություններ ԱՄՆ-ում եւ Եվրոպայում: Բայց աշխարհում շատ քիչ են, օրինակ, «Թումո»-ի պես վայրերը: Ձեր ուսանողները շատ լավ են մաթեմատիկայից, շախմատից, տեխնոլոգիապես բավական խելացի են:
Սակայն Հայաստանն ունի կառուցվածքային խնդիր, որը միայն Հայաստանին չէ, որ հատուկ է: Նույնը նկատել եմ մյուս փոքր, սակայն խելացի երկրներում, օրինակ՝ Չիլիում: Խնդիրն այն է, որ Հայաստանի շուկան շատ փոքր է: Կուզենայի, որ տարածաշրջանային շուկան ավելի մեծ լիներ: Կարելի է ինչ-որ քայլեր նախաձեռնել, օրինակ՝ Վրաստանի, Իրանի, Ռուսաստանի հետ եւ ստեղծել Հայաստանի չափսերից 4-5 անգամ ավելի մեծ շուկա՝ կապիտալ ներգրավելու եւ առեւտուրն ավելի հեշտացնելու համար:
- Ըստ Ձեզ՝ ինչպիսի՞ն է հայկական ՏՏ-ի ներկայացվածությունը Սիլիկոնյան հովտում:
-Այս հարցին չկա ընդհանրացված պատասխան: Սիլիկոնյան հովիտն ունի շատ բաց մշակույթ: Հայ ձեռներեցներն այնտեղ իրենց բավական լավ են զգում եւ ունեն առավելություն՝ Սփյուռքը: Այսպես կոչված, բնական նեթվորք կա ձեւավորված: Կարո՞ղ է այդ նեթվորքն ավելի հզոր եւ խոստումնալից դառնալ՝ այո՛, կարող է:
Կառաջարկեի, որ գործեր, օրինակ, ինֆորմացիոն ծառայություն, որի միջոցով Սփյուռքի հայերը կկարողանային տեղեկանալ տեխնոլոգիական այն հնարավորությունների մասին, որոնք առկա են Հայաստանում կամ հայերի կողմից: Ես շատ հայ ծանոթներ ունեմ եւ երբ նրանց պատմում եմ Հայաստանի տեխնոլոգիական հնարավորությունների մասին, նրանք ցանկանում են ներգրավվել գործընթացում:
Ռուսները, օրինակ, Սիլիկոնյան հովտում ամեն տարի կոնֆերանս են կազմակերպում՝ 1000-ից ավելի մասնակցով: Նորվեգիան, Ֆինլանդիան եւ Դանիան Հովտում կոչվում են Սիլիկոնյան վիկինգներ եւ հաճախ են մեծ կոնֆերանսներ կազմակերպում: Ուստի կարեւոր է Հայաստանի եւ Սիլիկոնյան հովտի, Նյու Յորքի եւ մյուս տեխնոլոգիական կենտրոնների միջեւ կամուրջների կառուցումը:
Այս առումով ապրիլին Սան Ֆրանցիսկոյում կայացած HyeTech միջոցառումը շատ կարեւոր քայլ էր, բայց ավելին է պետք անել:
-Ո՞րն է Սիլիկոնյան հովտի այն մութ կողմը, որի մասին հայկական ստարտափները պետք է նախապես իմանան:
-Չպետք է ամեն լսած բան «հալած յուղի տեղ ընդունել»:
Հարկավոր է ԱՄՆ այլ հատվածներ եւս այցելել: Հաճախ եմ ասում, որ Պալո Ալտոն իրական աշխարհ չէ, այնտեղ բոլորն ունեն ամենաթարմ սարքերը, խոսում են տեխնոլոգիական վերջին թրենդների մասին: ԱՄՆ այլ քաղաքներում այդպես չէ՝ տեխնոլոգիան գերակայող չէ մարդկանց կյանքում:
-Դուք 10 տարի շարունակ աշխատել եք Սթիվ Ջոբսի հետ: Նա երբեւէ խոսե՞լ է Ձեզ հետ իր ընտանիքի, մասնավորապես խորթ մոր՝ Կլարա Հակոբյանի մասին:
-Սթիվը պաշտում էր իր ծնողներին, սակայն, միեւնույն ժամանակ՝ շատ փակ մարդ էր:
Հիշում եմ՝ մի անգամ փակ միջոցառում էր եւ Սթիվից հարցազրույց էին վերցնում կարծեմ հեռուստաալիքներից մեկի համար: Եվ լրագրողին նախապես զգուշացրին՝ կարող եք տալ ցանկացած հարց, բայց ոչ ընտանիքի մասին: Սակայն լրագրողը, այնուամենայնիվ, հարցրեց Սթիվին իր ընտանիքի մասին, որի արդյունքում Սթիվը պարզապես վեր կացավ ու հեռացավ:
Գուցե հոգեբանական խնդիր էր, քանի որ որդեգրված երեխաները վախենում են, որ իրենց որդեգրած ընտանիքը կարող է բիոլոգիական ընտանիքի պես մի օր իրենց թողնել: Մի բան հաստատ գիտեմ՝ Սթիվ Ջոբսը պաշտպանում եւ փակ էր պահում իր ընտանիքը: Ես իմացա, որ Սթիվին որդեգրած կինը հայ է, երբ կարդացի նրա ինքնակենսագրականը:
- Ասում են նաեւ, որ Ջոբսը հայերեն խոսել գիտեր:
- Գուցե սովորել է իր մորից, բայց ինձ երբեք ոչինչ չի ասել այդ մասին: Սթիվը շատ մոտ էր Ավի (Ավետիս) Թեւանյանի հետ: Վերջինս ծրագրային ապահովման մշակման գծով Apple-ի ավագ փոխտնօրենն էր (1997-2003 թթ.), ապա ծրագրային ապահովման տեխնոլոգիաների գծով տնօրենը (2003-2006 թթ.): Հենց նա է Ռիչարդ Ռաշիդի հետ ստեղծել Mach միկրոմիջուկը, որը հետագայում դարձավ NeXT օպերացիոն համակարգի և Mac OS X-ի հիմքը: Թեւանյանին համարում են Mac OS X օպերացիոն համակարգի գլխավոր ծրագրավորողներից մեկը:

11:53 | 07.11.16 | Interviews | exclusive 34336
Last month Silicon Valley UNLEASHED: Inside Tech’s Greatest Minds event, organized by HIVE Seed Fund, took place in Tumo Center for Creative Technologies in Yerevan.
Itel.am talked to Ronald Weissman, President of Band of Angels, one of the oldest seed investments companies in Silicon Valley, who came to Armenia specifically for the event.
- You are rather familiar with Armenian tech sector. In your opinion, what are the neglected directions of Armenian tech sector that people should work on?
- I came here last November too, to co-hold a seminar on how to present a business plan to the investors with Roger Strauch. In general, I have been working with Armenian companies in Silicon Valley for a long time. I would say that I know a few things about the Armenian tech sector, but I am no expert.
Human capital in Armenia is phenomenal. I visited hundreds of education institutes in the US and Europe in the course of my career. But there are only a few places in the world like Tumo, for example. Your students are very good at mathematics, chess, and are rather tech-savvy.
However, Armenia has an infrastructure problem, which isn’t characteristic only for Armenia. The same is true for other small but smart countries, like Chile. The problem is that Armenian market is very small. I would like the regional market to be larger. Some measures can be taken, for instance, to co-create a market 5 times the size of Armenia with Georgia, Iran and Russia in order to invest capital and facilitate trade.
- How would you define Armenian tech sector’s representation in Silicon Valley?
- This question doesn’t have a general answer. Silicon Valley has a very open environment. Armenian entrepreneurs feel quite well there and have the advantage of the Diaspora. There is a so-called natural network. Can this network become more powerful and promising? Yes, it can.
I would suggest creating an information service, where the Armenians from Diaspora can learn about tech opportunities that work in Armenia or in the Armenian communities. I know many Armenians and I tell them about Armenia’s tech potential, and they want to get involved.
For instance, the Russians hold an annual conference with more than 1000 participants in Silicon Valley. Norway, Finland and Denmark are called Silicon Vikings and organize many large conferences. It is important to build bridges between Armenia and Silicon Valley, New York and other tech centers.
In this regard HyeTech event in San Francisco was very important, but more should be done.
- What is the dark side of Silicon Valley that Armenian startups should know beforehand?
- Don’t take everyone’s word for it.
They need to visit other regions of the US. I often say that Palo Alto is not the real world, everyone there has the newest devices and talks about the latest tech trends. It is not the same in other American cities – technology is not a priority in people’s lives.
- You worked with Steve Jobs for 10 years. Did he ever talk to you about his foster family, particularly his foster mother Clara Hagopian?
- Steve adored his parents, but he was a very reserved man.
I remember there was a private event once and Steve was being interviewed for a TV channel. The journalist was warned to ask about anything but the family. However, they still asked Steve about his family, and Steve just got up and left.
Perhaps it was a psychological issue, because adopted children fear to be abandoned by the foster family the same way as the biological. I know one thing – Steve Jobs protected his family and kept them private. I found out that Steve was adopted by an Armenian woman when I read his autobiography.
- They also say that Jobs could speak Armenian.
- Maybe he learned it from his mother, but he never told me anything about it. Steve was very close friends with Avie (Avadis) Tevanian. He was Senior Vice President of Software Engineering of Apple (in 1997-2003), then Chief Software Technology Officer (in 2003-2006). He and Richard Rashid created the Mach microkernel, which later became the base for NeXT operating system and Mac OS X. Tevanian is considered one of the chief developers of Mac OS X operating system.