06:06 | 28.06.16 | Հոդվածներ | exclusive 6841
Հունիսի 20-ի դրությամբ .am դոմեյնում գրանցումների քանակով երկրորդ տեղում է Չինաստանը: Հունիսի 24-ի դրությամբ` .am դոմեյնի գրանցումների 27.27%-ը (8805 դոմեյն) գրանցվել է հենց Չինաստանից: Երրորդ տեղում գտնվող ԱՄՆ-ն կրկնակի պակաս ցուցանիշ ունի՝ 11.28% (3642 դոմեյն):
Itel.am-ը փորձել է հետաքրքրվել, թե ինչով է պայմանավորված արտերկրից՝ մասնավորապես Չինաստանից հայկական դոմեյնային գոտու նկատմամբ աճող հետաքրքրությունը:
«Հայաստանի ինտերնետ հանրություն» ՀԿ-ի նախագահ Իգոր Մկրտումյանը նշում է, որ Չինաստանը միակ ասիական երկիրն է, որտեղից ակտիվություն է նկատվում
հայկական .am դոմեյնային գոտու նկատմամբ:
«Չինացիները հիմնականում թվային դոմեյններ են գրանցում: Դա հավանաբար պայմանավորված է նրանով, որ նրանց մշակույթում թվերն ունեն հատուկ նշանակություն: Մյուս երկրներից հետաքրքրությունը հիմնականում առնչվում է բրենդային եւ իմաստ ունեցող անուններին, օրինակ, AM ռադիոկայանները կամ am տառերով վերջացող անունները, օրինակ, Instagr.am-ը»,- բացատրում է նա:
Դոմեյնների վաճառքով զբաղվող Reg.am-ի մենեջեր Մարիետա Դանիելյանն իր հերթին նշում է, որ .am դոմենային գոտու նկատմամբ օտարերկրացիների հետաքրքրությունը պայմանավորված է նախեւառաջ դրա մատչելիությամբ:
«Օրինակ, մեր չինացի գործընկերների դեպքում դա այլընտրանքային լավ տարբերակ է: Լինելով մեծ ազգ՝ նրանք գրեթե սպառել են իրենց դոմեյնային գոտիները, իսկ .am-ն այս պարագայում նրանց համար իդեալական լուծում է: Այն երկտառ է, պրակտիկ եւ որ ամենակարեւորն է՝ մատչելի: Ոմանք, օրինակ, գրանցում են զուտ թվային դոմեյններ, մի մասին էլ հարկավոր է 2-3 տառ ունեցող դոմեյնային անվանում»,- նշում է Reg.am-ի մենեջերը:
Իգոր Մկրտումյանը, այնուամենայնիվ,  չի կարծում, որ .am գոտու նկատմամբ արտերկրից առկա է նկատելի հետաքրքրություն:
«20 տարվա ընդացքում .am գոտում գրանցվել է ընդամենը 30 հազ. դոմեյն: Համեմատությունը մեր չափի երկրների հետ մեր օգտին չէ: Լիտվայում առ այսօր գրանցվել է 118 հազ. դոմեյն, Լատվիայում՝ 178 հազ., Էստոնիայում՝ 119,5 հազ.: Այսօր ինտերնետում հասանելի են 600 բարձր կարգի դոմեյնային գոտիներ, որտեղ կարելի է ազատ գրանցել նոր դոմեյն: Ընտրությունն այնքան մեծ է, որ ռեգիստրները պայքարում են պոտենցիալ դոմեյն գրանցողների համար, այլ ոչ թե սահմանափակում նրանց»,- նշում է նա՝ ընդգծելով, որ արտերկրից հայկական դոմեյնների գնորդների առաջ սահմանափակում դնելու անհրաժեշտություն չկա:
Մարիետա Դանիելյանը, իր հերթին, կարծում է, որ արտերկրի գնորդների կողմից հետաքրքրությունը միայն դրական ազդեցություն կարող է ունենալ:
«Իհարկե, ավելի ոգեւորիչ կլիներ, եթե .am տիրույթի գրանցման ծավալներն ավելանային հայաստանյան շուկայի շնորհիվ, բայց այս դեպքում եւս սա հօգուտ մեր երկրի է: Մենք միջազգային շուկա ենք հանում մեր ծառայություններն ու պրոդուկտները, ինչի հաշվին մեծանում է կապն արտերկրի հետ, առաջանում է Հայաստանի նկատմամբ արտաքին հետաքրքրվածություն, բացվում են համագործակցության նոր հեռանկարներ: Սա էլ իր հերթին ենթադրում է Հայաստանի տնտեսական զարգացում եւ ֆինանսական ներհոսք»,- եզրափակում է նա:

By June 20, China took the second place by the number of registrations at .am domain zone. By June 24, 27.27% (8805 domains) were registered from China. The third place is occupied by USA with half as large index - 11.28% (3642 domains).
Itel.am tried to find out what conditions the increase of interest to Armenian domain zone from foreign countries, particularly China.
President of Internet Society of Armenia NGO Igor Mkrtumyan noticed that China is the only Asian country to show interest towards Armenian .am TLD.
“The Chinese mainly register digital domains. It is probably conditioned by the fact that numbers have a special meaning in their culture. People from other countries usually register domains related to brands or names that make sense, for instance, AM radio stations or names ending with “am”, such as Instagr.am,” he said.
Marieta Danielyan, Manager at Reg.am dealing with domain sale, said in her turn that foreigners are attracted to .am TLD because of its availability.
“For instance, it’s a good alternative for our Chinese partners. Being a large nation, they don’t have that many domain zones left, and .am is a perfect solution in this regard. It’s short, practical, and what matters the most, it’s affordable. For example, some people register solely digital domains, others need a domain name consisting of no more than 2-3 letters,” Reg.am Manager observed.
Nevertheless, Igor Mkrtumyan doesn’t believe that .am receives notable interest from foreign countries.
“Just 30 000 domains were registered on .am in 20 years. Comparison with countries of the size of ours is not in our favour. Lithuania has 118 000 registered domains, Latvia has 178 000, Estonia has 119, 5 000. As for today, 600 top level domains (TLD) are available on the Internet, and you can use them to register a free new domain. The choices are so many that registers are competing for potential registrations, and not limiting them,” he noticed and stressed that there is no need to set limitations for foreign domain buyers in Armenia.
Marieta Danielyan believes that foreign buyers’ interest for Armenian TLD will only have a positive impact.
“Of course, it would be great if registrations on .am multiplied on the account of Armenian market, but the situation at hand is useful for our country as well. We present our services and products at the global market, which increases our ties with other countries and their interest towards Armenia, thus opening new perspectives of cooperation. Such circumstances entail economic growth and financial flow to Armenia,” she concluded.