07:07 | 25.04.16 | Նորություններ | exclusive 8556
Ապրիլի 23-ին ամփոփվել են ՆԱՍԱ-ի Space Apps Challenge 2016-ի շրջանակում Հայաստանում առաջին անգամ անցկացված լոկալ հաքաթոնի արդյունքները:
Itel.am-ին հաքաթոնի հայաստանյան ներկայացուցիչ X-Tech Creative Studios ընկերության համահիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Արման Աթոյանը տեղեկացրել է, որ Բյուրականի աստղադիտարանում անցկացված 24-ժամյա հաքաթոնին մասնակցել է 11 թիմ:
Հաքաթոնի հաղթող է ճանաչվել MARS LIVE նախագիծը:
Թիմը ստեղծել է մոբայլ հավելված, որը թույլ է տալիս մարդկանց գաղութի սիմուլյացիա ներկայացնել Մարսի վրա:
GPS համակարգի համադրումով օգտվողը տեսնում է իր դիրքը Մարսի վրա, կարող է ստանալ եւ կատարել առաջադրանքներ, հաղորդակցվել այլ մարդկանց հետ, որոնք օգտվում են հավելվածից: Հավելվածն օգտվում է մի շարք API-ներից եւ իր մեջ հավաքում մեծաքանակ անհրաժեշտ ինֆորմացիա:
Արման Աթոյանի փոխանցմամբ՝ հաղթող թիմը Softline ընկերության կողմից նվեր է ստացել Samsung Galaxy S7 եւ GearVR սաղավարտ:
Երկրորդ հորիզոնականը զբաղեցրել է PEPERONI թիմը, որը ներկայացրել է 2 նախագիծ:
Առաջին նախագիծը դրոնների կառավարման տեղեկատվական պլատֆորմ է՝ նախատեսված դռոնների թռիչքի անվտանգությունն ապահովելու համար:
Երկրորդ նախագիծն իրենից ներկայացնում է հատուկ երաժշտական հավելված՝ տիեզերագնացների սրտի աշխատանքը մոնիտորինգ անելու համար:
Ultimate Space Simulator նախագիծն էլ զբաղեցրել է 3-րդ տեղը:
Թիմը Unreal Engine 4-ի միջոցով մշակել էր դեպի Մարս ճանապարհորդության սիմուլացիա՝ 3D միջավայրում ստանալով գաղութ Մարսի վրա:

07:07 | 25.04.16 | News | exclusive 8630
The results of the first local Armenian hackathon in the framework of NASA Space Apps Challenge 2016 were summed up on April 23.
A representative of Armenian hackathon, co-founder and CEO of X-Tech Creative Studios Arman Atoyan informed Itel.am that 11 teams participated in the 24-hour hackathon held at Byurakan Observatory.
Mars Live project was declared the winner of the hackathon.
The team created a mobile application that allows to make a simulation of human colony on Mars.
Users can view their location on Mars by GPS system, receive and make suggestions, and communicate with other app users. The application utilizes a number of APIs and gathers large amounts of necessary information.
According to Arman Atoyan, Softline company gifted Samsung Galaxy S7 and GearVR headset to the winning team.
Peperoni team, which presented two projects, took the second place.
The first project is a data platform serving as a drone-controller, designed to ensure drones’ safety during the flight.
The second project is a special musical application to monitor the heart performance of space travellers.
Ultimate Space Simulator project took the 3rd place.
The team used Unreal Engine 4 to develop a simulation of the travel to Mars, creating a colony on Mars in 3D environment.