12:59 | 21.01.16 | Հոդվածներ | exclusive 7120
Հունվարի 16-ին Վիեննայում ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրին եւ ԵՄ արտաքին քաղաքականության եւ անվտանգության հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինին հայտարարեցին Իրանի դեմ սահմանված պատժամիջոցների չեղարկման մասին:
Պատժամիջոցների վերացումը լավ հնարավորություն է Հայաստանի տնտեսության մի շարք ճյուղերի, այդ թվում՝ տեղեկատվական եւ բարձր տեխնոլոգիաների համար` մուտք գործելու իրանական շուրջ 80-միլիոնանոց շուկա:
Հայկական տեխնոլոգիական այն ընկերությունների համար, որոնց թիրախը արտերկիրն է, Իրանն ունի ներուժ՝ դառնալու ինչպես թեստավորման վիթխարի շուկա, այնպես էլ զարգացման լավ հարթակ, որտեղ օտարերկրյա մրցակիցները դեռ այնքան էլ շատ չեն:
Ըստ տվյալների՝ Իրանի 81 մլն բնակչության կեսն ունի սմարթֆոն: Նախատեսվում է, որ այս տարվա մարտին սմարթֆոն օգտագործողների թիվը կկրկնապատկվի: Սա նշանակում է, որ շուկայում տեխնոլոգիական մյուս պրոդուկտներին զուգահեռ պահանջարկը եւ հետաքրքրությունը կմեծանա նոր մոբայլ հավելվածների նկատմամբ:
Ֆեդերիկա Մոգերինին եւ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը Վիեննայում հունվարի 16-ին
Լուսանկարը՝ Reuters
Ինչո՞ւ ներկայացված չլինել այս շուկայում, հատկապես, երբ կա դրա ներուժը:
Իրանը եւ հայկական ՏՏ ընկերությունները
Itel.am-ը զրուցել է հայկական մի քանի ՏՏ ընկերությունների հետ՝ փորձելով պարզել, թե որքանով են նրանք հետաքրքրված իրենց արտադրանքն իրանական շուկայում ներկայացնելու հարցում:
Zangi ընկերությունը՝ համանուն մոբայլ հավելվածով, այսօր ունի շուրջ 400 հազ. ներբեռնում, որից շուրջ 5000-ը՝ Իրանից:
«Մեր ընկերությունը միշտ էլ հետաքրքրված է եղել Իրանով: Պետք է նշել, որ Zangi-ն այնտեղ օրգանիկ ձեւով է տարածվում՝ առանց միջամտության»,- նշում է Zangi թիմի անդամ Արթուր Ավետիսյանը:
Ենթադրվում է, որ Իրանից օգտվողների մեծ մասը տեղի հայերն են կամ Հայաստանում բնակվող իրանցիների բարեկամները:
«Zangi-ն հնարավորություն է տալիս նույնիսկ շատ թույլ ինտերնետի դեպքում բարձրորակ վիդեո եւ աուդիո զանգեր իրականացնել, փոխանակվել ինտերակտիվ հաղորդագրություններով, լուսանկարներով եւ տեսանյութերով: Իսկ Իրանում առկա ինտերնետային խնդիրների պարագայում սա շատ ակտուալ խնդիր է լուծում»,- ընդգծում է Արթուր Ավետիսյանը:
gg ընկերությունը, որն օրերս ggGeorgia բրենդով սկսեց գործել նաեւ Թբիլիսիում, նախատեսում է այս տարի մուտք գործել նաեւ իրանական շուկա:
«Ուշացնել չի կարելի, եւ ցանկալի է շուկա մուտք գործել տարվա առաջին կեսին: Անձամբ հորդորում եմ բոլոր հայ գործարարներին, որոնք ունեն մրցունակ պրոդուկտներ, շատ լուրջ վերաբերվել իրանական շուկային՝ հնարավորինս արագ հաստատվելով այնտեղ»,- շեշտում է gg-ի համահիմնադիր Խաչատուր Գրիգորյանը:
Նա նշում է, որ Թեհրանից բացի՝ իրենք նպատակ ունեն մուտք գործել իրանական մյուս քաղաքներ, առաջին հերթին՝ Թավրիզ:
Մարդկային ռեսուրսների կառավարումը դյուրացնող Teamable հայկական ընկերությունը եւս հետաքրքրված է իրանական շուկա մուտք գործելու հեռանկարով:
«Իրանը մեզ համար շատ հետաքրքիր շուկա է, քանի որ մոտ ապագայում բուռն աճելու է: Դեռ հստակ չենք ծրագրել, թե երբ կլինի մեր մուտքն այդ շուկա, քանի որ նախ հարկավոր է համակարգին «պարսկերեն սովորեցնել»»,- նշում է ընկերության համահիմնադիր Վազգեն Հակոբջանյանը:
Ընկերներին անկեղծ եւ անանուն «խոստովանություններ» անելու հնարավորություն ընձեռող Truthly նախագծի հիմնադիրներից Հրաչյա Մանուկյանն էլ նշում է, որ Իրանի հետ կոնկրետ պլաններ այս պահին չունեն:
«Մեզ մոտ հաջորդ թիրախային շուկան Ռուսաստանն է, հետո եվրոպական երկրները: Դրանից հետո միայն կարելի է մտածել Իրանի մասին»,- ասում է նա:
Իրանական շուկայում նորարարական լուծումների պակաս կա
«Ստարտափ Armenia» կազմակերպության հիմնադիր Հայկ Ասրիյանցն Իրանը հայկական ՏՏ-ի համար բավական գրավիչ շուկա է համարում:
Լուսանկարը՝ ERIC LAFFORGUE PHOTOGRAPHY
«Իրանի տնտեսությունը, ըստ Համաշխարհային բանկի նախնական տվյալների, աշխարհում 28-րդն է, իսկ ՀՆԱ-ն կազմում է ավելի քան $425 մլրդ: Ընդ որում, 80-միլիոնանոց բնակչության միայն 4-6%-ն է համարվում աղքատ (եթե աղքատության շեմը համարենք օրական $2.5-3.5 ծախսեր ունենալը): Միեւնույն ժամանակ, Իրանը դեռ 2014թ. առանձնանում էր գործազրկության բարձր ցուցանիշով՝ 11.4%, թեեւ կառավարությունը նախատեսել է նոր աշխատեղեր ստեղծելու միջոցով այս տարի իջեցնել ցուցանիշը մինչեւ 7%»,- նշում է նա:
Հայկ Ասրիյանցն ուշադրություն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ Իրանում դեռ արգելված եւ արգելափակված են բազմաթիվ արտասահմանյան ՏՏ հարթակներ եւ պրոդուկտներ:
«Սա ստիպել է տեղացի ձեռներեցներին մշակել դրանց իրանական տարբերակները, մինչդեռ շուկայում կա նորարարական լուծումների պակաս: Արդյունքում ստեղծվել է հետաքրքիր մրցակցային միջավայր, որտեղ, կարծում եմ, հայկական ընկերությունները կարող են մեծ հաջողությունների հասնել»,- ընդգծում է նա:
Հայկ Ասրիյանցի խոսքով՝ դեպի Իրան նոր կամուրջներ կառուցելու համար հարկավոր է ճիշտ օգտագործել հայ-իրանական առեւտրատնտեսական եւ մշակութային կապերը, Հայաստանում բնակվող պարսկահայերին եւ Իրանի հայկական համայնքը:
Իրանում մոբայլ գեյմերների 78%-ը նախընտրում է անգլերեն ինտերֆեյսը
Վերջերս Իրանում մոբայլ գեյմինգի վերաբերյալ հետաքրքիր թվեր էր հրապարակել Techcrunch-ը: 837 իրանցի մոբայլ գեյմերների շրջանում անցկացված օնլայն հարցման նպատակն էր հասկանալ երկրում տիրող իրավիճակը:
Իրանի 81-միլիոնանոց բնակչության մեծամասնությունը (60%) մինչեւ 30 տարեկան են: Հետեւաբար, մոբայլ խաղեր խաղացողների 67%-ը մինչեւ 24 տարեկան են:
Ընդ որում, հարցվածների 78%-ը խաղերը նախընտրում է խաղալ ոչ թե պարսկերենով, այլ անգլերենով:
67%-ը մոբայլ խաղերից օգտվում է օրվա մեջ մի քանի անգամ՝ կարճ ժամանակով, իսկ 19%-ը՝ օրական 3 ժամից ավելի: 84%-ն օգտագործում է Android, իսկ 13%-ը՝ iOS սարքեր:
Խաղերի ընտրության հարցում առաջատար գործոններն են ընկերների/ ծանոթների խորհուրդները (52%), հավելվածի վարկանիշը (47%), ԶԼՄ-ների անդրադարձը (28%): Խաղերի ամենատարածված ժանրերն են էքշենը (52%) եւ ստրատեգիան (49%):
Տարվա ընթացքում թեմային անդրադարձ էր կատարել նաեւ The Guardian-ը: Վկայակոչելով պաշտոնական աղբյուրները՝ պարբերականը նշել էր, որ իրանցիների գոնե կեսն ունի սմարթֆոն:
Ինչ վերաբերում է ինտերնետ օգտագործողների թվին, ապա, ըստ Internet World Stats-ի տվյալների, Իրանն ունի 46.5 մլն ինտերնետ օգտատեր, ինչն ամբողջ Մերձավոր Արեւելքում ինտերնետ օգտագործողների շուրջ 40%-ն է: Սակայն ուշագրավ է, որ ոչ բոլորն Իրանում ունեն ինտերնետին կանոնավոր կերպով միացման հնարավորություն:

12:59 | 21.01.16 | Articles | exclusive 11478
On January 16, U.S. Secretary of State John Kerry and EU High Commissioner for Foreign Policy and Security Affairs Federica Mogherini stated the lift of sanctions against Iran.
The lift of sanctions is an excellent opportunity for Armenia’s economy fields including IT and high technology sectors to enter around 80-million Iranian market.
For those Armenian IT companies which target abroad Iran has a potential of becoming a huge testing market as well as a good development platform where foreign competitors haven’t yet positioned themselves.
According to statistics, half of Iran’s 81mln population are smartphone users; the number of users is expected to double in March 2016. It means that alongside with other technological products on the market, new mobile apps will be of more interest.
Federica Mogherini and Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif in Vienna on January 16
Photo:Reuters.
Why not be represented in a market when we can do it?
Iran and Armenian IT companies
Itel.am talked to a number of Armenian IT companies trying to find out how much they are interested in exporting their product to the Iranian market.
Zangi company with the mobile app of the same name has today around 400 thousand downloads and 5000 of them are from Iran.
“Our company has always been interested in Iran. Zangi is promoted there organically without any mediation”, noted Zangi team member Arthur Avetisyan.
Supposedly, Armenians or relatives of Iranians living in Armenia make the majority of the users in Iran.
“Zangi allows making high-quality video and audio calls even in case of very poor connection, exchange interactive messages, photos and videos. Taking into account the internet issues in Armenia, it addresses a very urgent issue”, stressed Arthur Avetisyan.
gg company which has recently launched ggGeorgia brand in Tbilisi is going to enter the Iranian market as well this year.
“We can’t be late. It’s desirable for us to enter the market in the first half of the year. I personally call upon all Armenian businessmen who have competitive products to take the Iranian market very seriously to get positioned there as soon as possible”, stressed gg co-founder Khachatur Grigoryan.
He has noted that besides Teheran, they are going to enter other Iranian cities- Tavriz in the first place.
Teamable Armenian company which facilitates HR management is also interested in entering the Iranian market.
“Iran is a very interesting market for us as in near future it is going to burgeon at a rapid pace. We haven’t quite clearly plan when we will enter the market as first of all we should “teach Persian” to the system”, noted the company’s co-founder Vazgen Hakobjanyan.
Hrachya Manukyan, one of founders of Truthly app which allows making honest and anonymous “confessions” to your friends, has noted that they don’t have definite plans regarding Iranian market yet.
“Our next target market is Russia and then European countries. Only after that will we think about Iran”, he said.
There is a lack of innovative solutions in Iranian market
Startup Armenia co-founder Hayk Asriyants finds Iranian market an attractive one for Armenian IT.
Photo:ERIC LAFFORGUE PHOTOGRAPHY
Iranian economy is the 28th in the world: according to the World Bank’s initial indicators and the GDP of the country is USD 425 bln. Only 4-6 % of the population (80 mln people) is considered as poor if we consider USD 2.5-3.5 daily expenses as poverty level. At the same time, Iran had unemployment high indicators in 2014(11.4%), although the government had decided to reduce this number to 7% by creating new workplaces this year”, he says.
Hayk Asriyants thinks it’s worth mentioning that some foreign IT platforms and products are banned in Iran.
“It made the local businessmen develop their Iranian versions, while there is a lack of innovative solutions in the market. As a result, an interesting competitive atmosphere has been created and, I think, Armenian companies may be very successful there”, he highlights.
According to Hayk Asriyants it’s important to use Armenian-Iranian trade and cultural connection, Iranian-Armenians that are based in Armenia and Armenian community in Iran in order to create a bridge to Iran
78% of mobile gamers prefer English interface in Iran.
Techcrunch has published some interesting numbers abut mobile gaming in Iran recently.
The aim of the survey, where 837 people participated was to understand the situation in the country.
The majority (61%) of Iranian population is under 30 years old. Consequently, 67% of the mobile gamers are under 24 years old.
78% of mobile gamers participating in the survey prefer English interface.
67% use the mobile games a couple of times in a day with short duration and 19%- more than 3 hours a day. 84% uses Android, 13%-iOS devices.
Leading indicators in terms of choosing the games include advice from friends/acquaintances (52%), the rating of the app (47%), media coverage (28%). The most widespread genres are action (52%) and strategic (49%).
The Guardian has also talked about it during the year. The magazine noted that half of Iran’s population has smartphones quoting sources.
Talking about internet coverage, According to Internet World Stats indicators, 46.5 mln people use internet in Iran, which is 40% of all internet subscribers in the Middle East.
Although, it is worth mentioning that not all subscribers have the possibility to use internet regularly.