10:26 | 17.11.15 | Հարցազրույցներ | exclusive 13485
Նոյեմբերի 1-ին «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում անցկացվեց GDG (Google Developer Group) DevFest Armenia 2015-ը, որին մասնակցեց ավելի քան 200 մարդ: Միջոցառման խոսնակներից էին նաեւ Google-ի ներկայացուցիչները:
Itel.am-ը զրուցել է Google Now-ի թիմում աշխատող ծրագրավորող ինժեներ (Software Engineer) Արա Ավանեսյանի հետ:
Նախքան Google-ում աշխատանքի անցնելը նա 4 տարի աշխատել է Microsoft-ում՝ Bing որոնման համակարգի բաժնում:
-DevFest Armenia 2015-ի շրջանակում ձեր ելույթի թեման էր «աշխատանքային գործընթացը մեծ կազմակերպություններում»: Որքանո՞վ է այդ թեման ակտուալ հայկական լսարանի պարագայում:
- Խոսում էի մեծ ընկերություններում աշխատանքի, աշխատանքի ընդունվելու հարցազրույցների նրբությունների եւ այլ թեմաների մասին:
Տարիներ առաջ, երբ Երեւանում էի աշխատում, որոշել էի դիմել «Մայքրոսոֆթ»-ի թափուր աշխատատեղերից մեկի համար: Ռեզյումե ուղարկեցի, եւ երկար ժամանակ պատասխան չկար: Մի տեսակ նեղացա «Մայքրոսոֆթից», քանի որ այդ նույն ռեզյումեն ցույց տալով Հայաստանում ցանկացած տեղ՝ ինձ հիմնականում կկանչեին հարցազրույցի: Միաժամանակ մտածեցի, որ «Մայքրոսոֆթի» այլ թափուր աշխատատեղերի համար չդիմեմ, քանի որ մեկին արդեն դիմել էի:
Դա նման էր վարագույրի, եւ այն փակ էր: Մի կողմում ես էի, մյուս կողմում՝ հսկայական կորպորացիան: Չէի հասկանում, որ «Մայքրոսոֆթը» մի ընկերություն չէ, այլ տարբեր մեծ եւ փոքր թիմերից բաղկացած կորպորացիա, եւ եթե մի թիմին նոր մասնագետ է պետք, ապա այն տեղյակ չէ, թե ինչ մասնագետ է փնտրում նույն տեղում աշխատող մեկ այլ թիմ:
Իմ երեւանյան ելույթի հիմնական նպատակն էր մի փոքր բացել այդ փակ վարագույրը, ցույց տալ, թե իրականում ինչպես են աշխատում մեծ ընկերությունները:
- Եվ, իրականում, ինչպե՞ս են աշխատում մեծ ընկերությունները:
- Հարցին պատասխանեմ աշխատանքի ընդունման հարցազրույցների մասով: Վերջերս Google-ում երկօրյա թրեյնինգի էի մասնակցում, որը սովորեցնում էր ճիշտ հարցազրույց վարելու հմտությունները:
Ընդհանրապես, Google-ը նման հարցազրույցներ անելու սեփական մշակույթ ունի: Մեր թրեյները մի նախադասություն ասաց, որը շատ կարեւոր է. «Հարցազրույցը շանս է, մարդուն փայլելու հնարավորություն տալու ձեւ»: Ցավոք, այդ շանսը՝ մարդուն փայլելու հնարավորություն տալը, Հայաստանում գրեթե բացակայում է, այստեղ հարցազրույցի ընթացքում մարդկանց շատ են ճնշում: Հարցազրուցավարը փորձում է դիմացինին ցույց տալ, որ ինքը շատ ավելի բան գիտի: Այդպես միգուցե դու քեզ մի փոքր բավարարված ես զգում, սակայն քո ընկերությունը կորցնում է մի լավ մարդու եւ մասնագետի: Լավ կլիներ, որ ընկերություններում հարցազրույցներ վարողները մի փոքր մտածեին այդ մասին:
- Որքանո՞վ եք հետեւում հայաստանյան ստարտափ զարգացումներին:
- Ամեն տարի գալիս եմ Հայաստան եւ այո, զարգացում կա: Ֆեյսբուքում, ինչպես նաեւ ընկերներիս հետ շփումների շնորհիվ նկատում եմ՝ շատ-շատերն այստեղ «թաթախված են» ինչ-որ հետաքրքիր գաղափար կյանքի կոչելու մեջ, եւ ես դրա համար շատ ուրախ եմ: Ժամանակին ինքս էլ աշխատել եմ ստարտափների վրա:
- Google-ը հաճախ է հայտարարում ինտերնշիփերի մասին: Որքանո՞վ դրանք կարող են օգտակար լինել հայ մասնագետների համար:
- Այդտեղ շատ մեծ է մրցակցությունը: Պայքարում հիմնականում հաղթում են թոփ համալսարանների ուսանողները, որոնք արդեն իսկ որոշակի հաջողությունների են հասել: Մեծ ընկերությունների կողմից առաջարկվող ինտերնշիփերը միաժամանակ մեծ հնարավորություն են, եւ եթե կա շանս, պետք է օգտվել դրանից:
- Google-ում աշխատող շա՞տ հայերի եք ճանաչում:
- Հիմնականում Google-ում աշխատող հայերը կամ Հայաստանից վաղուց գնացած հայեր են կամ սփյուռքահայեր: Կան ընկերությունում բարձր պաշտոն զբաղեցնող հայեր, սակայն նրանք հայաստանցիներ չեն: Google-ում հայերը հիմնականում աշխատում են տեխնոլոգիաների վրա:
- Ի՞նչ եք կարծում, ե՞րբ Google-ը կորոշի վերջապես տարածաշրջանում գրասենյակ բացել:
- Իմ կարծիքով՝ մեծ ընկերություններն ինչ-որ տեղ գրասենյակ ունենալու համար տվյալ տարածքում մեծաքանակ եւ բարձրորակ մասնագետների կարիք են ունենում: Ցավոք, Հայաստանում, երբ մարդը լավ մասնագետ է դառնում, հիմնականում գնում է այլ երկրներ: Այնպես որ բարձրորակ եւ միաժամանակ մեծաքանակ մասնագետների մեկ տեղում հավաքելու խնդիր կա:
Հայաստանին նոր հոսք եւ անընդհատ թարմացող ուժեր են պետք: Լավ կլիներ, որ հայ ծրագրավորողները բարձրակարգ կրթություն ստանային:
- Հիմա այդ կրթությունը Հայաստանում չե՞ն ստանում:
- Շատ լավ տեղեկացված չեմ, սակայն, որքանով տեղյակ եմ՝ ոչ այնքան: Կրթական ոլորտում ոչ պրակտիկ գիտելիքներն ավելի շատ են այստեղ: Այն ժամանակը, որ կարելի է օգտագործել ուսանողներին ինչ-որ կոնկրետ բաների մեջ մասնագիտացնելու համար, օգտագործվում է ընդհանուր գիտելիքներ տալու համար:
Հայաստանում կրթությունն ավելի լայն է: Ես ավարտել եմ ԵՊՀ Ինֆորմատիկայի եւ կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետը: Այն, ինչ ես եմ ստացել, այսպես կոչված հորիզոնական կրթություն էր, դա վատ չէ, սակայն այսօր դրսում այնքան պահանջված չէ, որքան խորացված մասնագիտացումը:
- Բայց հենց ձեր օրինակը փաստում է, որ այստեղ ստացած կրթությամբ հնարավոր է աշխատել Google-ում: Ի՞նչ խորհուրդ կտայիք նման ցանկություն ունեցող ձեր հայրենակիցներին:
- Անընդհատ աշխատեք ձեզ վրա եւ առաջ գնացեք, ինքնազարգացեք: Ծրագրավորումն անընդհատ զարգացում է պահանջում, քանի որ ամեն րոպե այն փոփոխությունների է ենթարկվում: Խորհուրդ կտայի հատուկ չնստել եւ պատրաստվել աշխատանքի ընդունվելու հարցազրույցին: Պարապելու ամենալավ ձեւը աշխատանքն է, որը հնարավորություն է տալիս անընդհատ ամրապնդել գիտելիքները, զարգանալ ու ռեալ փորձ ձեռք բերել, որի առկայությունը անգնահատելի է թե՛ հարցազրույցների, թե՛ հետագա կարիերայի համար:

10:26 | 17.11.15 | Interviews | exclusive 20141
GDG (Google Developer Group) DevFest Armenia 2015 took place in Tumo Center for Creative Technologies on November 1.Google representatives were the speakers of the event hosting more than 200 people.
Itel.am talked to Ara Avanesyan, Software Engineer of Google Now team.
Before Google he worked in Microsoft’s Bing search engine department for 4 years.
- You spoke on “Work Process in Big Companies” at DevFest Armenia 2015. How urgent is it for the Armenian audience?
- I was speaking about work in big companies, job interview nuances and other themes. Years ago, when I was still working in Yerevan I decided to apply for a vacancy in Microsoft. I sent my resume and there was no response for a long time. I was kind of upset about it, as showing that resume to any employer in Armenia would at least guarantee an interview. At the same time, I decided not to apply for other vacancies in Microsoft as I had already applied for one.
It was like a curtain that was closed. I was on one side and the big corporation was on the other. I never realized that Microsoft is not just one company but a corporation that consists of different big and small teams. If one team needs a specialist, it has no idea what vacancies there are in other teams at the same office.
The aim of my speech in Yerevan was to open the curtain a little bit: show exactly how big companies work in reality.
- And how exactly do the big companies work in reality?
- I will answer to the question in terms of job interviews. I was recently participating in a two-day training on conducting interviews in Google.
Generally, Google has a unique culture of conducting interviews. Our coach said something which is very important: “The interview is a chance for a person to show excellent qualities”.
Unfortunately, this chance is almost never given in Armenia. There is a lot of pressure on people during interviews here. The interviewers try to show that they know more, which may be satisfactory for them but the company loses a good person and a good specialist. It would be better if interviewers thought a little about it.
- Do you follow Armenian startup development?
- I visit Armenia every year. Yes, there is development. I notice through Facebook or talking to my friends here that a lot of them are involved in the process of realizing some kind of creative ideas and I’m happy for that. I used to work on startups myself.
- Google often announces internships. How useful can they be for Armenian specialists?
- The competition is severe here. Mainly top universities’ graduates who have already reached some success win the struggle. Internships offered from corporations are indeed big opportunities and if there’s a chance, one should take them.
- Do you know a lot of Armenians working at Google?
- Armenians working at Google are mainly those who left Armenia long time ago or are from Diaspora. There are Armenians that hold big positions in the company, but they aren’t Armenians from Armenia. Armenians mainly work on technology at Google.
- In your opinion, when will Google decide to open a regional office?
- I think big companies are looking for numerous well-qualified specialists. Unfortunately, when a person becomes a good specialist in Armenia, he/she goes abroad. So, collecting numerous well- qualified specialists can be tricky. Armenia needs constantly refreshing flow of new potential. It would be better if Armenian programmers graduated from high-class universities.
- Do you think they don’t get educated well in Armenia?
- I’m not very well informed but to my knowledge-not so much. Non practical knowledge is prized more highly in education here. The time that can be used to help students specialize in one particular area is spent on giving a broad education.
The education system in Armenia is broad. I graduated from Yerevan State University, Faculty of Informatics and Applied Mathematics. What I received was mainly horizontal education which is not bad but there isn’t as much demand for it abroad as for specialized education per se.
- But your example states that one can work for Google by getting educated here. What will you advise to people that want the same?
- Always work on yourself and move forward, develop yourself. Programming needs constant progress as it changes every second. I would advise not to sit and prepare for job interviews specifically. The best way of preparing is working, that helps to constantly strengthen the knowledge, develop and gain real experience which is priceless both for interviews and for the future career.