15:15 | 09.09.15 | Նորություններ | 8143
ԴիջիԹեք 2015-ի պլատինե հովանավորն է «Յուքոմ» ընկերությունը, կազմակերպիչը՝ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ):
Եռօրյա տեխնոլոգիական տոնին, տեղական ընկերություններից բացի, մասնակցելու են առաջատար ընկերություններ ԱՄՆ-ից, Չինաստանից, Թայվանից, Ռուսաստանից, Շվեդիայից, Ուկրաինայից, Բելառուսից, Վրաստանից եւ Իրանից:
«Լինելով նորարարական մոտեցումների եւ նոր տեխնոլոգիաների լուծումների ստեղծող եւ ջատագով՝ մեր ընկերությունն առաջին անգամը չէ, որ հովանավորում է ԴիջիԹեք ցուցահանդեսը ու նմանատիպ խոշոր միջոցառումներ»,- ասել է «Յուքոմ» ընկերության տնօրեն Հայկ Եսայանը:
Նրա խոսքով՝ նման միջոցառումների շնորհիվ հասարակության ավելի լայն շերտերն են սկսում առնչվել տեխնոլոգիական ոլորտի հետ:
««Յուքոմ»-ը՝ որպես ժամանակակից տեխնոլոգիաներ կիրառող եւ արագ զարգացող տեղական ընկերություն, աջակցում է տեխնոլոգիապես զարգացած Հայաստանին ուղղված բոլոր միջոցառումներին, որոնցից մեկն էլ հենց ԴիջիԹեք էքսպոն է»,- ասել է ընկերության տնօրենը:
Հայկ Եսայանը հավելել է, որ ցուցահանդեսի ընթացքում ընկերությունը կցուցադրի մեծ թվով տեխնոլոգիական նորարարություններ, որոնցից բաժանորդները կարող են օգտվել արդեն 2016-ից սկսած:
ԻՏՁՄ տնօրեն Կարեն Վարդանյանն էլ այս տարվա էքսպոն կարեւորել է նրանով, որ մասնակիցների թվում են հայկական ընկերություններ, որոնք միջազգային ասպարեզում լուրջ հաջողությունների են հասել, ինչպես PicsArt-ը, Zangi-ն, Joomag-ը, Triada-ն:
«Մասնակիցների թվում են նաեւ մի շարք առաջատար միջազգային ընկերություններ, ինչպիսք են Ericsson-ը, Huawei-ն, Keysight Technologies-ը, Calix-ը եւ այլն: Համոզված ենք, որ ԴիջիԹեք ցուցահանդեսում մասնակցությունը, լավ ավանդույթի համաձայն, կխրախուսի միջազգային ընկերություններին Հայատսնաւոմ ինժեներական ստորաբաժանումներ ստեղծելու գործում, այնպես, ինչպես ժամանակին եղավ IBM, National Instruments եւ այլ ընկերությունների դեպքում»,- հայտարարել է Կարեն Վարդանյանը:
Տեխնոլոգիական ցուցահանդեսին զուգահեռ՝ տեղի են ունենալու ԴիջիԼայֆ սեմինարներ, Հայաստանի ռոբոտների բաց առաջնության մասնակից ռոբոտների ցուցադրություն, ռոբոտների փառատոն, «Բաց խաղ» համակարգչային խաղերի մրցույթում հայտարարագրված խաղերի ցուցադրություն, խաղային հեքեթոն, աշխատանքի տոնավաճառ եւ այլն: Հայ մասնագետի պատրաստած շախմատի ռոբոտն էլ կմրցի հայ գրոսմայստերների հետ:

15:15 | 09.09.15 | Новости | 8180
Платиновый спонсор DigiTec 2015 – компания «Юком», организатор – Союз предприятий информационных технологий (СПИТ).
В трехдневном технологическом празднике помимо местных компаний примут участие ведущие компании из США, Китая, Тайваня, России, Швеции, Украины, Беларуси, Грузии и Ирана.
«Создавая и продвигая инновационные подходы, наша компания не впервые финансирует выставку DigiTec и другие подобные крупные мероприятия», - сказал директор компании «Юком» Айк Есаян.
По его словам, благодаря подобным мероприятиям, более широкие слои общества могут знакомиться со сферой технологий.
«Юком» как быстро развивающаяся местная компания, пользующаяся современными технологиями, поддерживает все мероприятия, направленные на технологические развитие Армении, одним из которых является DigiTec Expo», - сказал директор компании.
Айк Есаян добавил, что в ходе выставки компания представит множество технологических инноваций, которыми абоненты смогут пользоваться уже с 2016 года.
По мнению директора СПИТ Карена Варданяна, значимость выставки этого года заключается в том, что в ней примут участие армянские компании, достигшие успеха на международном уровне, такие как PicsArt, Zangi, Joomag и Triada.
«Среди участников также ряд ведущих международных компаний, таких как Ericsson, Huawei, Keysight Technologies, Calix и другие. Уверены, что участие в выставке DigiTec по доброй традиции подтолкнет иностранные компании к созданию инженерных подразделений в Армении, как это было с компаниями IBM, National Instruments и другими», - заявил Карен Варданян.
Параллельно с технологической выставкой будут проходить семинары DigiLife, выставка роботов - участников Открытого первенства роботов Армении, фестиваль роботов, выставка участвующих в конкурсе «Открытая игра» компьютерных игр, игровой хакатон, ярмарка вакансий и проч. Также созданный армянскими разработчиками шахматный робот будет соревноваться в игре с армянскими шахматистами.