16:59 | 21.05.15 | Նորություններ | 4415
Հայաստանում «ամպային» եւ մոբայլ լուծումների տարածաշրջանային կենտրոն կհիմնվի՝ «Մայքրոսոֆթ» ինովացիոն կենտրոնի հենքով:
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանություն է տվել «Մայքրոսոֆթ» ընկերության հետ համագործակցության հուշագրի, լիցենզավորման պայմանագրերի եւ կառավարության անվտանգության ծրագրի պայմանագրի կնքման առաջարկությանը:
Նախատեսվում է նաեւ կրթական ոլորտի համագործակցության, մտավոր սեփականության պաշտպանությանն ուղղված համատեղ ծրագրերի եւ այլ նախաձեռնությունների իրականացում:
Կառավարության տարածած հաղորդագրության համաձայն, որոշման հիմք է հանդիսացել 2014թ. սեպտեմբերի 26-ին Նյու Յորքում կայացած 7-րդ ամենամյա «Արմթեք 2014» Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի գլոբալ համաժողովի շրջանակում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության եւ «Մայքրոսոֆթ» ընկերության միջև ստորագրված փոխըմբռնման հուշագիրը: Դրա հիման վրա ՀՀ վարչապետի 2014թ. դեկտեմբերի 22-ի որոշմամբ ձեւավորվել է աշխատանքային խումբ, որը քննարկել է «Մայքրոսոֆթ» ընկերության հետ հետագա համագործակցության ուղղություններն ու ծրագրերը:
Կառավարությունում ակնկալում են, որ «Մայքրոսոֆթ»-ի հետ ստորագրվելիք փաստաթղթերին հավանություն տալու որոշման ընդունումը կստեղծի ընկերության հետ հետագա արդյունավետ համագործակցության նախադրյալներ:

16:59 | 21.05.15 | News | 4370
A regional center for cloud and mobile solutions will be established in Armenia on the basis of Microsoft Innovation Center.
At the meeting today, the Armenian government approved the proposal to sign a memorandum of cooperation, license agreements and agreement on the government’s security program with Microsoft.
It is planned to cooperate in the education sector and to carry out joint programs and other initiatives aimed at the protection of intellectual property.
According to the press release disseminated by the government, the basis for this decision was seen the memorandum of understanding (MoU) signed by the Ministry of Economy of Armenia and Microsoft in New York on September 26, within the framework of Armtech Congress 2014, Armenia’s Global High Tech Industry Seventh Annual Conference. Based on it, by the decision of the Armenian PM a task force was set up on December 22, 2014, which discussed the areas and plans for further cooperation with Microsoft.
The government expects that the adoption of the decision to approve the documents to be signed with Microsoft will create prerequisites for productive cooperation with the company.