12:25 | 13.05.15 | Հարցազրույցներ | exclusive 12505
Թուրք ներդրող եւ խորհրդատու, Istanbul Startup Angels-ի գործընկեր Էմրե Օզբեկը մայիսի 11-ին «Տեխնոլոգիաներ առանց սահմանների» նախագծի 3-րդ փուլի շրջանակում Երեւանում հանդես է եկել բաց դասախոսությամբ՝ «Ստարտափ եւ ձեռներեցություն. ի՞նչ է դա ենթադրում» թեմայով:
Դասախոսությունից հետո Էմրե Օզբեկը Itel.am-ին տվել է բացառիկ հարցազրույց:
-Պատկերացրեք, մասնակցում եք «ստարտափ փիչինգի» (ստարտափների ներկայացման միջոցառման) եւ ներդրում կատարելու համար պետք է ընտրեք մեկ ստարտափ: Ի՞նչ որակներ պետք է ունենա այն, որպեսզի գրավի Ձեր ուշադրությունը:
-Այդ որակները երեքն են՝ թիմը, առաջարկվող բիզնես մոդելը եւ հրապուրիչ լինելու աստիճանը: Թիմը ստարտափի ամենակարեւոր մասն է: Հնարավոր է՝ ստարտափի՝ այդ պահին ներկայացրած գաղափարն ապագայում չաշխատի, սակայն եթե թիմը որակյալ է, այն հետագայում այլ՝ ավելի կենսունակ բիզնես մոդել կարող է ներկայացնել: Կարեւոր է թիմում աշխատող մարդկանց թիվը, նրանց փոխհարաբերությունները, փորձը եւ այլն:
Ստարտափը պետք է նաեւ հրապուրիչ լինի, ես պետք է հասկանամ, թե մոտավոր քանի մարդ է պատրաստ ներդրում կատարել տվյալ ստարտափում, գնել այն:
-Իսկ ստարտափի ո՞ր երեք որակները Ձեզ կհիասթափեցնեն:
-Օրինակ, եթե ես բիզնես մոդելին առնչվող հարց ուղղեմ եւ հասկանամ, որ տվյալ թիմն այդ հարցի շուրջ չի մտածել: Երկրորդ, ինձ կհիասթափեցնի նրանց ստեղծած պրոդուկտի նկատմամբ շուկայի անբավարար հետաքրքրությունը: Ստարտափ ստեղծող յուրաքանչյուր անձ սիրում է այն իր երեխայի պես, սակայն եթե հաճախորդին ու շուկային դա դուր չի գալիս, ապա այն անօգուտ գաղափար է՝ անկախ սիրո չափից:
Երրորդ, ինձ կհիասթափեցնի, եթե թիմը բաց չէ հետադարձ կապի, քննարկումների եւ դիտողությունների համար, պատրաստ չէ անհրաժեշտության դեպքում փոխել իր բիզնես մոդելը: Միաժամանակ, եթե ես հանդես եմ գալիս որպես մենթոր կամ ներդրող, պետք է տեղեկացված լինեմ այն ոլորտից, որը ներկայացնում է տվյալ ստարտափը:
-Ինչպիսի՞ն են տպավորությունները հայաստանյան ստարտափ էկոհամակարգից:
-Ցավոք, դեռ շատ տեղեկատվություն չունեմ: Երկու բան գիտեմ: Առաջինը, որ Հայաստանում գործում է միայն մեկ վենչուրային հիմնադրամ, եւ որ «հրեշտակ ներդրողներ» չկան: Գուցե կան անհատներ, սակայն նրանք չգիտեն, թե ինչ է կատարվում ստարտափ էկոհամակարգում եւ հավանաբար նաեւ տեղյակ չեն, թե ներդրումներն ինչպես պետք է իրականացնել: Մյուս կողմից, հնարավոր է, որ նրանք այլ ոլորտներում բավարար գիտելիքներ ունեն, սակայն չգիտեն «հրեշտակային ներդրումների» մասին եւ չգիտեն՝ ինչ փնտրել:
Սա իմ առաջին այցն է Հայաստան: Այցելել եմ Երեւանից դուրս գտնվող դպրոցներից մեկը, եւ իսկապես տպավորված եմ միջնակարգ դպրոցներում ծրագրավորման, ռոբոտաշինության եւ 3D Printing-ի դասընթացների անցկացմամբ: Այս ամենը տպավորիչ է՝ հատկապես հաշվի առնելով այն, որ դպրոցները գտնվում են քաղաքից դուրս եւ մասնավոր չեն:
Ես լսել էի Հայաստանում ոլորտի նկատմամբ հետաքրքրության կտրուկ ավելացման մասին, որն էլ ինձ Հայաստան բերած պատճառներից մեկն է:
-Եթե համեմատեք տարածաշրջանի երկրները, ի՞նչ ակնհայտ նմանություններ եւ տարբերություններ կան ՏՏ ոլորտում:
-Ե՛ւ Հայաստանը, ե՛ւ Թուրքիան զարգացող շուկաներ են համարվում, եւ նման են նրանով, որ երկուսն էլ ռեսուրսների պակաս ունեն: Դա ստիպում է մարդկանց մտածել նորարարությունների մասին. նրանք նոր բան ստեղծելու այլընտրանքային ուղիներ են փնտրում: Տարածաշրջանի երկրների ռեսուրսները բավարարից պակաս են, եւ միաժամանակ առկա է «գիտելիքի քաղց»:
Էական տարբերություններից են շուկայի չափսերը՝ կախված բնակչության թվից: Եթե ընկերություն եք հիմնում Թուրքիայում, ուրեմն թեստավորման համար լավ նախնական շուկա ունեք: Սրանով է Թուրքիան տարբերվում տարածաշրջանի մյուս երկրներից:
Մյուս երկրները ռեսուրսների պակասի եւ փոքր շուկայի պատճառով փորձում են դուրս գալ իրենց երկրների սահմաններից եւ դառնալ համաշխարհային: Սա լավ է, մինչդեռ թուրքական ստարտափների մի մասը փորձում է մնալ տեղում՝ ասելով, որ արդեն իսկ բավական մեծ շուկա ունի: Սա երբեմն ծուլության նշան է, քանի որ միշտ պետք է փորձել ընդլայնել գործունեութան սահմանները:
- Ձեր կարծիքով՝ ձախողումը նախնական փուլում գտնվող ստարտափների համար ինքնազարգացման անհրաժե՞շտ պայման է, թե՞ հնարավոր է որեւէ հաջողված բան ստեղծել՝ առանց ձախողելու:
-Ձախողումը գործընթացի մաս է կազմում եւ իրականում վատ բան չէ: Այն սովորելու լավ հնարավորություն է: Սակայն եթե ձախողումը կանխելու հնարավորություն ունես, ապա այն պետք է օգտագործես:
Ես կարծում եմ, որ ստարտափների համար նույնքան կարեւոր է ունենալ մենթորներ, որքան՝ ներդրողներ: Ավելին՝ մինչ ներդրողներ գտնելը պետք է մենթորներ ունենալ: Սա շատ կարեւոր է ստարտափի հետագա զարգացման համար:

12:25 | 13.05.15 | Interviews | exclusive 12554
Within the third stage of Technology Goes Beyond Borders(TGBB) project, Turkish investor and consultant, Istanbul Startup Angels partner Emre Ozbek delivered a public lecture on “Being a Startup and an Entrepreneur: What does it Mean?” in Yerevan on May 11.
After the lecture, Itel.am had an exclusive interview with Emre Ozbek.
-Imagine you are at a startup pitching event where you have to choose one startup to invest in. Which three qualities in a startup can attract you?
-The team, the business model and the attraction. The team is the most important part because the definition of the startup is an organization in search of a business model. The idea they are representing at that moment might not work in future, but if the team has quality, they can turn it to something else and into a viable business model. There are lots of ideas and their execution requires a team. The number of people in the team, the relationship between team members and their experience are important.
Business model is a money generating model, a model of cash flow; they sell in cash and collect in credit. Not only startups, but also small enterprises often fail because of unsuccessful cash flow.
Attraction is how many people are convinced to buy what you are doing, and how many people are interested in it.
-Which three qualities might hold you back from investing in a startup?
-If I purposefully or in a surprise find out that they didn’t think of something that has major implication on the business model, then it’s a sign to step away. Lack of interest from the market is another reason. Each project owner loves the idea and considers it as his child but if the customers don’t like the idea, then it’s useless no matter how much you love it.
If the team is not open to feedback, to change the business model and strictly focuses on what they are doing, then it’s another negative sign.
My primary criterion when I mentor is that I have information or knowledge on the topic.
-What do you think of the Armenian startup ecosystem?
-I don’t have that much information on Armenian startup ecosystem. First of two things I know is there is only one venture capital there and no angel investors as a network. There might be individuals but they don’t know what’s happening in the startup ecosystem, and maybe they don’t know how to make angel investments. However, they may still be very knowledgeable in certain topics, they just don’t know about angel investments as an option and they don’t know what to look for.
This is my first visit to Armenia. I have visited one of secondary schools outside of Yerevan and was impressed by the way those secondary school children were trained to computer programming, robotics and 3D printing. It was impressive for me to see it happening in a public school in a village outside of Yerevan.
I had heard of the increase in interest to this sphere in Armenia, and it was one of the things that excited me to have the decision to come here.
- What overt similarities and differences do the countries in the region have in IT sphere?
-Both Turkey and Armenia are emerging markets, and what makes them similar is the lack of resources. It makes people innovate, and they are looking for other ways to create something new and survive. The resources of the countries of the region are less than enough and there is “hunger for knowledge.”
Differences are the market sizes. It’s because of the population size. If you start a company in Turkey, you have a good initial market to test. Turkey is different in the region because of its large population.
The lack of resources and small market make other countries try to go out and become global. Turkish companies can stay in their country and say that it’s a big market, but it often makes lazy, so you need to expand your activities.
-Is failure something necessary and really useful for early stage startups or can you build something really successful without failing ever?
-Failure is a part of a process, and it’s not a bad thing. It’s a great opportunity to learn. If it’s your failure, you pay in your investment money and your investment time. But if you have an opportunity to prevent failure, then you should use it.
Having mentors is as important for startups as having investors. Moreover, I think that before investors they need to have mentors. It’s highly important for the further development of the startup.