14:57 | 30.03.15 | Նորություններ | 2739
Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնի (ՄԻԿ) ստարտափ աքսելերացիայի ծրագրի մասնակից 7 ստարտափները Ishkhan Tank կոչվող միջոցառման շրջանակում իրենց նախագծերը ներկայացրել են ներդրող «հայ իշխաններին»:
Միջոցառման կազմակերպման գաղափարն առաջացել է ամերիկյան Shark Tank ռեալիթի շոուի արդյունքում, որտեղ միլիարդատեր ներդրողները, եթերում ծանոթանալով ստարտափներին, անմիջապես ներդրումներ են կատարում նրանցում:
Մարտի 27-ին կազմակերպված Ishkhan Tank-ի ընթացքում «իշխաններ» Ռազմիկ Աբնուսը (EMC Documentum-ի նախկին գլխավոր ինժեներ, ներդրող, խորհրդատու, Կալիֆոռնիա), Պերճ Այվազյանը (Wireless 20/20-ի ավագ վերլուծաբան, ներդրող, խորհրդատու, Բոսթոն), Միշել Դավուդյանը (Groupe Infodis SA France and Belgium-ի հիմնադիր եւ գլխավոր մենեջեր, Հայաստանում Apaga Technologies ընկերության հիմնադիր, Ֆրանսիա) եւ Նարեկ Սողոմոնյանը (Entrance Studios-ի հիմնադիր, Ֆիլադելֆիա) լսել են ստարտափների ներկայացումները եւ հարցեր ուղղել: Մի քանի օր շարունակվող քննարկումներից հետո նրանք կընտրեն լավագույններին եւ կշարունակեն մենթորությունը:
Առցանց ներկայացմանը մասնակցել են Flaxton, Ask on’FLY, Home Planning, Penny, Linguacode, DHUNT եւ Play&learn ստարտափները:
«Աքսելերացիոն ծրագրի շրջանակում անցկացնում ենք տարբեր միջոցառումներ: Արդեն 6-7 շաբաթ է, ինչ արտասահմանից ոլորտի որեւէ հայտնի մարդ օնլայն հանդիպում է անցկացնում թիմերի համար: Օրեր առաջ կապ հաստատեցի Ռազմիկ Աբնուսի եւ Պերճ Այվազյանի հետ, որպեսզի նմանատիպ հանդիպում կազմակերպենք: Նրանք առաջարկեցին, որ կարող են ստարտափներին լսելուց հետո ընտրել լավագույններին եւ հետագա մենթորություն իրականացնել: Ստարտափի համար սա կարեւոր հնարավորություն է շփվել արտասահմանյան շուկան հասկացող մասնագետների հետ»,- Itel.am-ի հետ զրույցում ասել է ՄԻԿ ստարտափ աքսելերացիայի ծրագրի ղեկավար Արտաշես Վարդանյանը:
Նա նշել է, որ այս փուլում դեռ խուսափում են խոսել ներդրումների մասին՝ հաշվի առնելով այն, որ ստարտափները նոր են: Հետագայում՝ ստարտափի հաջողության հասնելու դեպքում, շատերը կցանկանան նրանում գումար ներդնել:
Itel.am-ի հետ զրույցում Միշել Դավուդյանը խոսել է ստարտափներից ստացած դրական տպավորությունների մասին:
«Հետաքրքիրն այն է, որ ներկայացվող ստարտափներն ընդգրկում են տարբեր բիզնես ուղղություններ: Արդյունքում մենք կընտրենք եւ մենթորություն կանենք նրանցից մի քանիսին: Աշխարհն արագ առաջ է շարժվում, եւ պետք է փորձել հասնել զարգացումների հետեւից: Ինչքան շատ լինեն հայկական ստարտափները, այնքան լավ, քանի որ նրանցից միայն մի քանիսն ի վերջո հաջողության կհասնեն: Եթե չունենանք մեծ քանակությամբ ստարտափներ, դժվար կլինի գտնել նաեւ այդ լավագույններին»,- ասել է նա:

14:57 | 30.03.15 | News | 4385
7 startups taking part in Microsoft Innovation Center’s Startup Acceleration Program presented their projects to the investing “Armenian ishkhans” within Ishkhan Tank event.
The idea of the event was born during the Shark Tank American reality show where billionaire investors immediately made investments in startups.
During Ishkhan Tank on March 27, “ishkhans” Razmik Abnous (CTO for EMC Documentum product family, investor, mentor from California), Berge Ayvazian, Senior Analyst/Consultant with Wireless 20/20, Investor and mentor from Boston), Michel Davoudian (Founder and General Manager of Groupe Infodis SA France and Belgium, Founder of APAGA Technologies CJSC in Armenia, for the deployment of OZONE in Armenia), Nareg Sogomonian ( the founder of Entrance Studios, Philadelphia based multi-faceted company) listened to the start-ups’ presentations and asked questions to them. After the discussions which lasted several days, they will select the best ones and continue mentorship.
Flaxton, Ask on’FLY, Home Planning, Penny, Linguacode, DHUNT and Play&learn startups took part in the presentation.
“We are involved in various events within the Acceleration Program. It’s already 6-7 weeks that distinguished persons from abroad hold online meetings for the teams. A few days ago, I contacted Razmik Abnous and Berge Ayvazian to organize such a meeting. They offered to choose the best after listening to the startups and do further mentorship. It’s an important opportunity for a startup to link to specialists who understand the overseas market”, Manager of Startup Acceleration Program Artashes Vardanyan said to Itel.am.
He has noted that in this phase, they avoid to speak about investments taking into account the fact that the startups are new. In future, in case a startup is successful, many people will want to invest money in it. Talking to Itel.am, Michel Davoudian talked about the positive impressions from the startups.
“What is interesting is that the presented startups constitute various business areas. As a result, we will select and mentor a few of them. The world is moving forward and we should try to catch up with the developments. The more Armenian startups the better as only a few of them will prove successful eventually. If we don’t have numerous startups we won’t be able to find the best ones”, he said.