13:10 | 04.03.15 | Նորություններ | 3048
Beeline-ը, Բրիտանական խորհուրդը եւ Երեւանում Բրիտանական դեսպանատունը հայտարարում են մարզերում Բրիտանական ֆիլմերի 13-րդ փառատոնի մեկնարկի մասին։
Փառատոնն այս տարի նվիրված է սիրո տարածման ու պահպանման գաղափարին:
Մարտին փառատոնային ֆիլմերը կցուցադրվեն Տավուշի, Արարատի եւ Արմավիրի մարզերի տարբեր քաղաքներում: Մարզային ցուցադրությունները կմեկնարկեն մարտի 5-ին Դիլիջանի միջազգային դպրոցում՝ «Բելը» ֆիլմով: Հաջորդ օրերին կցուցադրվեն «Վիրունգա» եւ «Սերն ամենն է» ֆիլմերը: Բոլոր ֆիլմերը կցուցադրվեն հայերեն ենթագրերով։
«Մենք չափազանց կարեւորում ենք, որպեսզի մարզերի երիտասարդները նույնպես հնարավորություն ունենան ծանոթանալու բրիտանական ժամանակակից կինոարվեստի լավագույն ֆիլմերի հետ, որը էլ ավելի կընդլայնի տաղանդավոր հայ երիտասարդների մտահորիզոնը եւ կնպաստի հայրենական կինոարվեստի զարգացմանը, իսկ  Beeline–ը կօգնի երիտասադներին փոխել իրենց կյանքը դեպի ավելի լավը»,- ասել է Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
«Յուրաքանչյուր տարի փառատոնային ֆիլմերը ցուցադրվում են նաեւ մարզերում: Ամեն տարի ընտրվում են տարբեր մարզեր, ինչը հնարավորություն է տալիս, որպեսզի փառատոնը հասանելի լինի ողջ հանրապետությունում: Այս անգամ եւս ֆիլմերը կցուցադրվեն տարբեր քաղաքներում` հասանելի դառնալով հնարավորինս մեծ թվով մարդկանց»,- ասել է Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Արեւիկ Սարիբեկյանը:
Դիլիջանից հետո փառատոնային ֆիլմերը կցուցադրվեն Արարատի մարզի Արարատ, Արտաշատ, Վեդի քաղաքներում եւ Նոր Խարբերդ համայնքում մարտի 16-18-ը: Այնուհետեւ ֆիլմերը կցուցադրվեն Արմավիր քաղաքում մարտի 20-ից 22-ը: Ցուցադրությունների մուտքն ազատ է:
Բրիտանական ֆիլմերի 13-րդ փառատոնի ընթացքում Երեւանում ցուցադրվել են «Նմանակման խաղ», «Բելը», «Անտեսանելի կինը», «Հնարավորություններն անսահման են», «X+Y», «Վիրունգա», «Սերն ամենն է» եւ «Երեկոն կինոթատրոնում 1914-ին» ճանաչված բրիտանական ֆիլմերը։

13:10 | 04.03.15 | News | 3812
Beeline, British Council and British Embassy in Yerevan announced the start of the 13th British Film Festival.
The Festival is dedicated to love this year.
The Festival films will be screened in different towns of Tavush, Ararat and Armavir marzes in March. The screenings will begin at UWC Dilijan with Belle film on March 5. Virunga and Love is All will be screened within next days. The films will be accompanied with Armenian subtitles.
“It’s critical for us that young people in marzes also have the chance to get acquainted with modern British cinematography which will broaden the mindset of talented Armenian people and contribute to development of Armenian cinematography”, Beeline Armenia CEO Andrey Pyatakhin said this.
“Each year, the Festival films are also screened in marzes. Every year, we choose various marzes which allow us to make the Festival available in the whole republic. This time as well the films will be screened in various towns and be available to more people”, said Director of British Council Armenia Arevik Saribekyan.
After Dilijan, the Festival films will also be screened in Ararat, Artashat, Vedi towns and Nor Kharberd community on March 16-18. Then the films will be screened in Armavir town on March 20-22. The entrance is free.
The 13th British Film Festival in Yerevan hosted the following films: The Imitation Game, Belle, The Invisible Woman, The Possibilities are Endless, X+Y, Virunga and Love is All.