14:01 | 10.02.15 | Նորություններ | 5220
Orange-ը՝ «Հայաստանի ինտերնետ հանրություն» եւ «Մեդիակրթության կենտրոն» կազմակերպությունների հետ համատեղ, նախաձեռնում է «Ապահով համացանց Հայաստան» ծրագիրը:
Ապահով համացանցի օրվա (այս տարի նշվում է փետրվարի 10-ին) առթիվ կազմակերպվող այս ծրագիրը նպատակ ունի համացանցն ավելի ապահով դարձնել երեխաների համար: Այն կազմակերպվում է արդեն չորրորդ տարին:
«Ապահով համացանցի միամսյակի» շրջանակում 150 դպրոցի ավելի քան 3000 աշակերտ կմասնակցի բաց դասերի՝ ստանալով համացանցից ապահով օգտվելու վերաբերյալ գիտելիքներ եւ ուսումնական նյութեր: Ուսումնական տեսանյութերի միջոցով Orange-ը ծնողներին պատկերավոր կցուցադրի երեխաներին ոչ ցանկալի բովանդակությունից պաշտպանելու հնարավորությունները: Այս կապակցությամբ կկազմակերպվեն նաեւ հատուկ ծնողական ժամեր:
«Վերջին տարիներին Հայաստանում մեծապես աճել է համացանցի օգտատերերի թիվը, ինտերնետն այլեւս շքեղություն չէ, այլ մեր առօրյայի բաղկացուցիչ մասը, եւ, լինելով հայկական շարժական ինտերնետի շուկայի առաջատարը, կարծում ենք, որ չափազանց կարեւոր է կրթել համացանցի օգտատերերին եւ բարելավել անցանկալի բովանդակությամբ կայքերից երեխաների պաշտպանությունը»,- ասել է «Օրանժ Արմենիայի» գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Orange-ը 2012-ից առաջարկում է օգտվել Kaspersky Internet Security ծրագրից, որը երեխաների համար ապահովում է պաշտպանություն ոչ պատշաճ բովանդակությամբ կայքէջերից եւ տրամադրվում է մեկ ամիս անվճար փորձաշրջանով:
«Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներն ակտիվորեն օգտագործող երեխաներն ավելի հեշտությամբ են կարողանում հաղթահարել համացանցի ռիսկերն ու դիմակայել դրա հնարավոր բացասական ազդեցությանը»,- ասել է «Ապահով Համացանց Հայաստան» ծրագրի համակարգող Նարինե Խաչատրյանը:
www.safe.am կայքում տեղադրված են համացանցից ապահով օգտվելու վերաբերյալ տեղեկություններ եւ խորհուրդներ:

14:01 | 10.02.15 | Новости | 6456
Orange совместно с Центром медиаобразования и организацией «Интернет сообщество Армении» инициировал осуществление программы «Безопасный интернет-Армения».
Цель программы, приуроченной ко Дню безопасного интернета (в этом году отмечается 10 февраля), сделать всемирную сеть более безопасной для детей. Программа проводится уже четвертый год.
В рамках «Месяца безопасного интернета» более 3000 учеников 150 школ примут участие в открытых уроках, на которых получат знания о безопасном использовании интернета. При помощи учебных видеоматериалов Orange продемонстрирует родителям способы защиты детей от просмотра нежелательного контента. В этой связи будут организованы также специальные родительские часы.
«В последние годы в Армении резко выросло число пользователей интернета, он уже является не роскошью, а частью нашей повседневной жизни. Будучи лидером в области мобильного интернета в Армении, мы считаем важным обучение пользователей и усовершенствование методов защиты детей от нежелательного контента», - сказал гендиректор Orange Armenia Франсис Желибтер.
Orange с 2012 года предлагает пользоваться программой Kaspersky Internet Security, которая обеспечивает защиту детей от сайтов с ненадлежащим контентом и предоставляется бесплатно в течение месяца в  качестве испытательного периода.
«Дети, активно пользующиеся информационными технологиями, с большей легкостью преодолевают риски и противостоят возможному негативному влиянию»,- сказала координатор программы «Безопасный интернет - Армения» Нарине Хачатрян.
На сайте www.safe.am выложена информация и советы относительно безопасного пользования сетью интернет.