10:51 | 05.04.13 | Նորություններ | 1979
Facebook-ը թողարկել է ծրագրային ապահովում, որը թույլ է տալիս ցուցադրել սոցցանցի բովանդակությունը անմիջապես Android սմարթֆոնների հիմնական  էջում (home screen):
«Home»-ը դառնալու է Android օպերացիոն համակարգի նոր ինտերֆեյս՝ դառնալով հեռախոսի օգտագործման հիմնական միջոցը. սոցցանցում հայտնվող բոլոր ծանուցումները, նկարները եւ հաղորդագրությունները կհայտնվեն անմիջապես գլխավոր էկրանին, այլ ոչ թե հատուկ հավելվածը ակտիվացնելուց հետո:
«Խոսքը գնում է ձեր Android-սմարթֆոնի՝ հոյակապ սոցիալական հեռախոսի վերածվելու մասին, որը, ի տարբերություն հավելվածների շուրջ կառուցված ժամանակակից սմարթֆոնների, կենտրոնացած է մարդկանց վրա», - ասել է Facebook-ի հիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Մարկ Ցուկերբերգը:
Նա նշել է, որ սմարթֆոնների հավելվածները «համակարգչային աշխարհի ժառանգությունն են», որոնք արդարացնում են իրենց դեսքթոփների եւ լապթոփների պարագայում, բայց ոչ այնքան հարմար են սմարթֆոնների համար:
Facebook-ի «home»-ը ապրիլի 12-ից հասանելի կլինի Google's Play Store-ում ներբեռնման համար եւ դեռեւս կաշխատի Android 4 եւ ավելի նոր համակարգով 6 մոդելի հեռախոսների հետ՝ 3 HTC-ի և 3 Samsung-ի: Շուտով Facebook Home ինտերֆեյս կնախագծվի նաեւ պլանշետների համար:
Ցուկերբերգը չի նշել, արդյոք նոր ծրագիրը հարմարեցվելու է նաեւ Apple-ի և Microsoft-ի համակարգերով աշխատող սմարթֆոնների համար:
Facebook-ի տնօրենի ասուլիսից առաջ շատերը կարծում էին, որ ընկերությունը կներկայացնի սեփական սմարթֆոն, Ցուկերբերգը, սակայն, ասաց, որ ընկերությունը հրաժարվել է այդ մտքից, «քանի որ անգամ շատ լավ վաճառվող սմարթֆոնը կծածկի մեր օգտատերերի փոքր մասին միայն»:

10:51 | 05.04.13 | Новости | 3178
Facebook выпустила программное обеспечение, позволяющее отображать содержание соцсети непосредственно на домашнем экране (home screen) смартфона Android.
«Home» станет новым интерфейсом для операционной системы Android, став основным способом пользования смартфоном: все уведомления, картинки и сообщения будут отображаться непосредственно на основном экране, а не после запуска специального приложения.
«Речь идет о превращении вашего Android-смартфона в прекрасный социальный телефон, который, в отличие от современных смартфонов, построенных вокруг приложений, сконцентрирован на людях, с которыми вы общаетесь», - рассказал основатель и гендиректор Facebook Марк Цукерберг.
По его словам, мобильные приложения являются «наследием комьютерной эры», которые оправдывают себя в случае десктопов и лаптопов, но не в случае со смартфонами.
«Home» будет доступна с 12-го апреля в Google's Play Store и пока будет работать с 6 моделями смартфонов (3 HTC и 3 Samsung) с операционной системой Android 4 и выше. Вскоре интерфейс Facebook Home будет разработан также для планшетов.
Цукерберг не уточнил, будет ли программа адаптирована под смартфоны Apple и Microsoft.
До пресс-конференции главы Facebook многие ожидали, что компания представит собственный смартфон, однако Цукерберг сообщил, что компания отказалась от этой идеи «поскольку даже очень хорошо продаваемый смартфон покроет лишь малую часть наших пользователей».