09:55 | 17.01.13 | Հոդվածներ | exclusive 36815
GNC-Alfa-ն առաջին անգամը չէ, որ փոխում է խաղի կանոնները Հայաստանի ինտերնետ-ծառայությունների շուկայում: Առաջին անգամ՝ 2009-ին, ընկերությունն իր մուտքով էապես  բարելավեց ինտերնետի մեծածախ շուկան՝ կապուղիներ կառուցելով դեպի Վրաստան եւ Իրան եւ առաջարկելով մեծածախ ինտերնետի՝ Հայաստանի համար աննախադեպ էժան գին: Ընկերությունը շատ արագ ծանրակշիռ տեղ զբաղեցրեց շուկայում եւ այժմ, իր ղեկավարության հավաստմամբ, գրավում է ՀՀ մեծածախ ինտերնետի շուկայի 50%-ից ավելին:
Խաղի կանոնները փոխելու հերթական պահը եկավ անցած 2012թ. դեկտեմբերին, երբ արդեն նոր բաժնետիրոջ՝ Ռոստելեկոմի բրենդի ներքո, GNC-ն սկսեց ինտերնետի մանրածախ ծառայությունների մատուցումը ոչ թե Երեւանում, այլ մարզերում: Սակայն հայաստանյան մնացած խոշոր օպերատորներից GNC-ի տարբերությունները դրանով չեն սահմանափակվում. ընկերության գլխամասը Երեւանում չէ, ինչպես մյուսների մոտ, այլ Աբովյան քաղաքում: Շենքը, որը զբաղեցնում է ընկերությունը, եւ դրա դիմաց ավտոմեքենաների մեծ քանակը փոքր-ինչ արտասովոր են նայվում մարզային քաղաքի «կիսաքուն» ֆոնին, բայց դրա հետ մեկտեղ ապացուցում են, որ արդյունավետ բիզնես Հայաստանում կարելի է վարել ոչ միայն Երեւանում: Իսկ թե ինչպես դա անել, Itel.am-ին պատմել է GNC-Alfa-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը:
- Շնորհավորում ենք Ձեզ Ռոստելեկոմի՝ Հայաստանի ինտերնետի մանրածախ շուկա մուտք գործելու կապակցությամբ: Մինչ այժմ առիթ չի եղել Ձեզ հետ անձամբ խոսելու այս թեմայով. կպատմե՞ք, թե ինչպես առաջացավ Ռոստելեկոմի հետաքրքրությունը հայկական օպերատորի մեջ:
- Ընկերության սեփականատերերը փնտրում էին ռազմավարական ներդրողի՝ ընկերության բիզնեսը զարգացնելու նպատակով: Որոնումների արդյունքում լավագույն առաջարկը ստացվեց Ռոստելեկոմի կողմից, ինչի արդյունքում վերջինս ձեռքբերեց GNC Alfa-ի սեփականատեր հանդիսացող ընկերության բաժնետոմսերի 75%-ը:
Ռոստելեկոմը ներկայիս Ռուսաստանի ինտերնետ-ծառայությունների շուկայի բացարձակ առաջատարն է եւ զբաղեցնում է շուկայի մոտ 40%-ից ավելին, որը մոտ 4 անգամ գերազանցում է անմիջապես հաջորդ մրցակցի շուկայական մասնաբաժինը: Ռոստելեկոմի բաժնետոմսերի հսկիչ փաթեթը պատկանում է Ռուսաստանի Դաշնությանը, բայց ընկերության բաժնետոմսերը շրջանառվում են նաեւ բորսայում:
Կարծում եմ, ինչպես բոլոր խոշոր հեռահաղորդակցային ընկերությունների համար, Ռոստելեկոմի համար եւս ազգային սահմաններից դուրս ընդլայնումը զարգացման տրամաբանական փուլ էր:
Հատկանշական է, որ Հայաստանն առաջին շուկան է, որտեղ Ռոստելեկոմը մուտք է գործում Ռուսաստանի սահմաններից դուրս: Հաշվի առնելով Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ռազմավարական գործընկերությունը եւ ՀՀ բարենպաստ գործարար միջավայրը, Ռոստելեկոմի որոշումը կարելի է տրամաբանական համարել:
Այսպիսով, դեկտեմբերին սկսվեց GNC Alfa-ի ռեբրենդինգը եւ մենք սկսեցինք վաճառքը մանրածախ շուկայում՝ Աբովյանում, Աշտարակում եւ Գյումրիում, որոնց շուտով կմիանան մյուս քաղաքները: Մեզ համար շատ արժեքավոր է Ռոստելեկոմի հարուստ փորձը ռուսաստանյան շուկայում՝ թե սպասարկման թե ծառայությունների տեսականու առումով:
- Ինչո՞ւ որոշվեց սկսել տարածաշրջաններից. արդյո՞ք դա ներկայումս տնտեսապես արդյունավետ է, թե արվել է հեռահար նկատառումներից ելնելով:
- Քանի որ մենք սկսել էինք մեր գործունեությունը որպես մայրուղային օպերատոր եւ ունենք զարգացած ցանց Հայաստանի բազմաթիվ քաղաքներում, որոշվեց սկսել մարզերից:
Տարածաշրջաններում մենք բավականին մեծ պահանջարկ ենք տեսնում, ինչպես նաեւ այն որակի եւ մակարդակի ծառայությունների բացակայություն, որոնք մատուցվում են Երեւանում:
Ինչ վերաբերում է տարածաշրջաններում ներդրումների վերադարձելիությանը, ապա այն, անշուշտ, տարբերվում է մայրաքաղաքից, բայց մենք մեր բիզնես-պլանում չենք դիտարկում մայրաքաղաքը եւ տարածաշրջաններն առանձին, քանի որ շատ շուտով գործունեություն կծավալենք նաեւ Երեւանում:
- Որպես մայրուղային օպերատոր, ապահովո՞ւմ է արդյոք GNC-ն շահութաբերություն:
- Այո, գործունեության առաջին իսկ տարվանից  ընկերությունը շահութաբեր է եղել, մեր վաճառքներն ի սկզբանե դինամիկ աճում էին:
- Ե՞րբ եք ակնկալում շահութաբերության դուրս գալ նաեւ մանրածախ շուկայում:
- Նախատեսում ենք հասնել շահութաբերության ողջամիտ ժամկետում, կոնկրետ ժամկետ կգերադասի չնշել:
- Երբ ընկերություններն ընդլայնվում են իրենց ազգային սահմաններից դուրս, սովորաբար, առաջինը, ինչ իրենք ակնկալում են, դա ներդրումների ավելի արագ վերադարձելիությունն է, քան իրենց հարազատ շուկայում: Այդպե՞ս է արդյոք Ռոստելեկոմի պարագայում:
- Հայաստանի հեռահաղորդակցային շուկայում ներդրումների վերադարձելիությունը շատ մոտ է Ռուսաստանի տարածաշրջաններին: Ստացվում է, որ Հայաստան գալով Ռոստելեկոմը ստանում է նույնը, ինչ կստանար, եթե ընդլայնվեր Ռուսաստանի սահմաններում:
- Հաճախորդների ներհոսքի ինչպիսի՞ դինամիկա է նկատվում: Կա՞ արդյոք արդեն որեւէ վիճակագրություն:
- Ունենք բավականին մեծաթիվ դիմումներ եւ արդեն սկսել ենք առաջին միացումները: Քանի որ մենք նոր օպերատոր ենք մանրածախ շուկայում, հաճախորդները պետք է տեսնեն մեր ծառայությունների եւ սպասարկման որակը: Մենք դեռ ապացուցելու շատ բան ունենք մեր հաճախորդներին: Համոզված եմ՝ կապացուցենք, որ լավագույններից ենք կամ անգամ լավագույնն ենք:
- Ինչպիսի՞ն է ինտերնետ-ծառայություններ մատակարարողների մրցակցությունը մարզերում: Կարելի՞ է ակնկալել, որ Ձեզ շատ արագ կհաջողվի առաջատար տեղ զբաղեցնել տարածաշրջաններում:
- Այո, մենք ակնկալում ենք, որ արագ կվերցնենք շուկան, թեեւ մարզերում ունենք լուրջ մրցակիցներ՝ թե լարային թե անլար:
Կարծում եմ, տարածաշրջաններում մեր թիրախային շուկան դառնալու են ոչ թե այլ պրովայդերների ծառայություններից օգտվողները, որոնք կնախընտրեն մեզ, այլ բոլորովին նոր ինտերնետ-բաժանորդները: Հայաստանում բաժանորդների թվի ավելացման մեծ պոտենցիալ կա, ներթափանցման մակարդակը դեռ աճելու բավականին մեծ տեղ ունի: Դա մի կողմից կախված է ցանցերի հասանելիության բացակայության, կապի վատ որակի, ինչպես նաեւ համակարգիչների անբավարար հասանելիության հետ: Մենք նախատեսում ենք նաեւ առաջարկել բաժանորդներին համակարգիչներ տարատեսակ ապառիկ սխեմաներով:
- Ցանց կառուցելիս շեշտադրվում են բազմաբնակարան շենքերը, թե՞ մասնավոր տները:
- Այս պահին մեր ցանցը կառուցվում է բազմաբնակարան շենքերում, բայց շատ մոտ ապագայում նախատեսում ենք նաեւ ծածկել այն մասնավոր տները, որտեղ առկա է պահանջարկ: Այժմ կատարվում է մարքեթինգային վերլուծություն այս ուղղությամբ:
- Դուք շուտով նախատեսում եք մտնել նաեւ թվային հեռուստատեսության ծառայությունների շուկա: Ե՞րբ է դա նախատեսվում եւ ինչո՞վ է այս ծառայությունը տարբերվելու շուկայում առկա առաջարկներից:
- Թվային հեռուստատեսության կոնտենտ-պրովայդերը լինելու է մեր գործընկեր ընկերությունը, մենք լինելու ենք ենթակառուցվածքային մասի ապահովողը: Ընտրել ենք բավականին լավ ու առաջատար տեխնոլոգիա, որը կկիրառվի Հայաստանում առաջին անգամ: Տեխնոլոգիան կոչվում է Over The Top (OTT) եւ ենթադրում է վիդեոազդանշանի ընդունում ցանկացած պրովայդերի բաժանորդի կողմից (IPTV-ից տարբերությունը կայանում է նրանում, որ վերջինիս պարագայում վիդեոազդանշանը ստացվում է կոնտենտ-պրովայդերի սեփական ցանցի միջոցով; OTT-ն պահանջում է ոչ պակաս քան 1 Մբիթ/վ արագություն – խմբ.):
Ծառայության տրամադրումը նախատեսում ենք սկսել մոտակա երկու ամսում եւ այս համակարգի միջոցով նախատեսում ենք մատուցել բազմաթիվ ինտերակտիվ ծառայություններ:
- Մասնակցո՞ւմ է արդյոք GNC Alfa-ն ՀՀ կառավարության կողմից հայտարարված վերգետնյա թվային հեռուստառադիոհեռարձակման համակարգ կառուցելու մրցույթին:
- Մենք չենք մասնակցում այս տենդերին, սակայն մեր ենթակառուցվածքը հնարավոր է օգտագործել, քանի որ մեր ցանցի սփռվածությունն ամենամեծերից է Հայաստանում եւ մենք բաց ենք համագործակցության համար:
- GNC-ն մատուցում է նաեւ ֆիքսված հեռախոսակապ. ինչպիսի՞ առավելություններ ունի այս ծառայությունը մրցակիցների նկատմամբ եւ որն է ֆիքսված հեռախոսակապի ձեր նպատակային շուկան:
- Ինչպես ինտերնետ-ծառայությունների պարագայում, այստեղ եւս սկսել ենք կորպորատիվ հատվածից: Այս հատվածում մեծ հետաքրքրվածություն կա, փորձում ենք բոլոր կորպորատիվ հաճախորդների համար գտնել յուրահատուկ մոտեցում:
Ֆիքսված հեռախոսակապի ծառայությունն արդիական է նաեւ մարզերի մանրածախ բաժանորդների համար, որովհետեւ այս ծառայությունը բավականին մատչելի է եւ որակյալ: Կարծում ենք, այս շուկայում եւս հաջողության կհասնենք:
- Ի՞նչ են շահել Ձեր կորպորատիվ հաճախորդները (այդ թվում՝ ձեր հաճախորդ մանրածախ ինտերնետ-պրովայդերները) Ռոստելեկոմի կողմից ընկերության հսկիչ փաթեթի ձեռքբերումից: Կարծում ենք, տարանցման ծառայությունը Վրաստանով եւ Ռուսաստանով անհամեմատ հեշտացել եւ էժանացել է:
- Մինչեւ Հայաստանում ակտիվ ձեռքբերելը Ռոստելեկոմը երկար տարիներ հանդիսացել է Հայաստան ինտերնետ մատակարարող ընկերություններից մեկը: Հիմա Ռոստելեկոմի ծառայությունները, որպես Հայաստանին ինտերնետի մատակարար, անշուշտ ավելի հասանելի են: Հայաստանի սպառողների մեծ մասը օգտվում է ռուսաստանյան սերվերներում տեղադրված կայքերից, իսկ քանի որ այդ կոնտենտի զգալի մասը տեղակայված է հենց Ռոստելեկոմի սերվերներում, կապը դառնում է շատ ավելի որակյալ եւ արագ: Այս առումով մենք ունենք առավելություն՝ դարձնելով ինտերնետը շատ ավելի որակյալ եւ մատչելի:
- Առհասարակ, ինչպիսին է այսօր իրավիճակը մեծածախ ինտերնետի շուկայում:
- Շուկան զարգանում է, բոլոր պրովայդերները ավելացնում են սպառման ծավալները: Դրա հետ մեկտեղ առկա է պրովայդերների խոշորացման տենդենց, ինչը շուկայի տրամաբանական զարգացման ապացույց է: Այդպես շարունակվելու է մոտակա 1-2 տարվա ընթացքում:
- Ձեր ռազմավարությունը դեռեւս չի՞ ենթադրում այլ խաղացողների կլանում:
- Այսօրվա դրությամբ դեռ ոչ; մինչ օրս մեր ընկերությունն օրգանական հաջող աճ է ունեցել. զուտ միջօպերատորական ծառայությունների մատուցումից մինչեւ մանրածախ շուկա: Ընկերության ռազմավարությունը մինչ օրս իրեն արդարացնում է, մոտ ժամանակներս շարունակելու ենք զարգանալ նույն կերպ:
Ինտերնետ-շուկան Հայաստանում դեռ դինամիկ աճի փուլում է, իսկ երբ այն հասնի ներթափանցման մի մակարդակի, որտեղ աճը կդանդաղի, հետագա զարգացումը կընթանա որակի բարելավման եւ լրացուցիչ ծառայությունների տրամադրման ուղղությամբ: Այսօր համաշխարհային շուկայում շատ հետաքրքիր տենդենց է նկատվում. եթե նախկինում հեռահաղորդակցության օպերատորները զուտ «խողովակ» էին տրամադրում, իսկ բովանդակության տրամադրումը կոնտենտ պրովայդերների գործն էր, այժմ բիզնեսի այդ տեսակները խառնվում են իրար: Օրինակ՝ Google-ը ԱՄՆ-ի որոշ քաղաքներում կառուցել է իր սեփական ցանցը, եւ հակառակը, օպերատորները դառնում են կոնտենտ պրովայդերներ:

GNC-Alfa CEO Hayk Faramazyan
It’s not the first time that GNC-Alfa changes the game rules on the Armenian Internet market. The first time, the company has significantly improved the wholesale Internet market by its entrance in 2009, building communication networks in Georgia and Iran and offering unprecedentedly low prices for wholesale Internet in Armenia. The company has quickly occupied a steady place on the market and today, as its leadership claims, occupies over 50% of the wholesale Internet market of Armenia.
The next time the company has changed the rules of the game was in December 2012, when GNC-Alfa began providing retail Internet services not in Yerevan but in country’s regions under Rostelecom brand. But GNC-Alfa differs from other large Armenian operators also because the company’s head office is situated not in the capital but in the city of Abovyan. The building of the company and the large number of cars parked in front of it look a little bit unusual against the “dozing” background of the city, but anyhow it proves that in our country it’s possible to conduct an effective business not only in Yerevan. GNC-Alfa CEO Hayk Faramazyan told iTel.am how to do it.
- Mr. Faramazyan, let me congratulate you on Rostelecom’s entrance to the Armenian retail Internet market. We haven’t had a chance to talk about yet. Tell us please how did Rostelecom become interested in an Armenian operator?
- The owners of the company were looking for a strategic investor for the development of company’s business. As a result, we received the best proposal from Rostelecom and the latter acquired 75% share of the owner of GNC-Alfa.
Today, Rostelecom is an absolute leader on the Russian Internet market and occupies over 40% of the market, which exceeds the market share of its nearest competitor about 4 times. The controlling stake in Rostelecom belongs to the Russian Federation, but the company's shares are traded on the Stock Exchange as well.
I think that just like for all large telecommunication companies, Rostelecom as well viewed the expansion beyond national borders as a logical stage of development.
It should be noted that Armenia is the first market outside Russia for Rostelecom. Taking into consideration the strategic partnership between Russia and Armenia and Armenia’s favorable business climate, Rostelecom’s decision was quite logical.
Thus, the rebranding of GNC-Alfa began in December and we began sales on the retail market in Abovyan, Ashtarak and Gyumri. The list of cities will be expanded soon. The rich experience of Rostelecom on the Russian market is valuable for us both from the point of view of service and range of services.
- Why did you decide to begin from the regions? Is it economically effective at this moment or it was done out of long-term interests?
- Since we have begun our business as a backbone operator and we have a developed network in many cities across Armenia, it was decided to start with the regions.
We see quite a big demand in the regions, as well as a lack of quality and level of services which are provided in Yerevan.
As for the investment return, it certainly differs from that of the capital, but our business plan does consider the capital and the regions separately, and we will launch activity in the capital soon.
- Does GNC provide profitability as a backbone operator?
- Yes, it does. The company was profitable from the very first day of its activity. Our sales volumes have been dynamically growing since the very beginning.
- When do you expect profits also on the retail market?
- We plan to achieve profitability within a reasonable period of time, but I won’t name any deadlines.
- When companies go beyond their national borders, the first thing they expect as a rule is a quicker investment return than on the domestic market. Is it the case with Rostelecom?
- Investment return on Armenia’s telecommunication market resembles the situation in Russia’s regions. It appears that entering the Armenian market, Rostelecom receives the same as it would have got in case of expansion in Russia.
- What is the dynamics of client flow? Do you already have statistics?
- We have a big number of applications and first subscribers have already been connected. Since we are a new operator on the retail market, the clients should see the quality of our services. We still have much to prove to our clients. I believe we will prove that we are one of the best ones or even the best one.
- How does the competition among Internet providers in the regions look like? Can we expect you to take a leading place in the regions soon?
- Yes, we expect that we’ll cover the market quickly, although we have serious competitors in the regions, both in terms of retail and wireless Internet.
I think our target market in the regions will involve new Internet subscribers and not other providers’ customers, who will prefer us. Armenia has a huge potential for increasing the number of subscribers, and the penetration level has a huge space for growth. On the one hand it is conditioned by the absence of access networks, bad communication quality as well as insufficient access to computers. We are also planning to offer computers to our subscribers at various loan schemes.
- Do the operators focus on apartment buildings or private houses while building a network?
- At this moment our network is being built in apartment buildings. But we are planning to cover also private houses in the nearest future. At this very moment we conduct a marketing analysis in this direction.
- You are also planning to enter the digital TV market. When will it happen and how will this service differ from existing ones?
- The content-provider of digital TV will be our partner and we will provide only the infrastructure. We have chosen a very good and leading technology that will be applied in Armenia for the first time. It is called “Over The Top” (OTT) which means broadband delivery of video and audio without the Internet service provider being involved in the control or distribution of the content itself (unlike IPTV, through which television services are delivered using the own Internet protocol suite; OTT requires 1 Mbit/sec speed- author).
We plan to start providing services in the coming two months and provide a large number of interactive services through this system.
- Does GNC-Alfa participate in the contest announced by the government for the construction of an elevated digital TV and Radio broadcasting system?
- We do not take part in the contest but our infrastructure can be used, as our network is the longest in Armenia and we are open for cooperation.
- GNC-Alfa also provides fixed telephone services. What advantages does this service have as compared to that of competitors and what is your target market in terms of fixed telephony?
- Just like in case with Internet services, we began with the corporate sector. This sector is interested in these services and we are trying to find a unique approach to all corporate clients.
Fixed telephony is urgent also for the regional retail subscribers, as this service is affordable and good. We think we will succeed on this market too.
- How did your corporate clients benefit (including your clients- retail Internet providers) from the fact that Rostelecom has bought the controlling stock in the company? We think that transit services through Georgia and Russia have become much easier and cheaper.
- Prior to buying assets in Armenia, Rostelecom has been one of the companies that provided Internet to Armenia for many years. Now Rostelecom’s services, as a supplier of Internet to Armenia, have become significantly cheaper. Most of Armenian consumers use web-sites on Russian servers, and as the considerable part of this content is on the servers of Rostelecom, the quality of communication becomes much better and faster. In this regard we have an advantage, as we make Internet more qualitative and available.
- How will you assess today’s situation on the retail Internet market?
- The market is developing, the providers are increasing consumption volumes. At the same time, there is a tendency of providers’ expansion, which bears witness to the logical development of the market. This tendency will continue within the coming 1-2 years.
- Does your strategy assume absorption of other players?
- Not today. Our company registers successful organic growth, starting from provision of pure inter-operator services ending with the retail market. The company’s strategy currently justifies itself, and we will continue developing the same way in the future.
The Internet market in Armenia is still in the phase of a dynamic growth, and when it reaches such a level of penetration when the growth slows down, further development will proceed thanks to the increase of the quality and provision of additional services. Today, there is a very interesting tendency on the global market today: if the telecom operators earlier used to provide a simple “pipe” and content provision was the matter of the provider, today these businesses are mixed with each other. For example, in some cities of the United States Google has built its own network, and vice versa, the operators become content providers.